Jak vybírat interiérové dveře

13.03.2023

Dokončujete novostavbu nebo se chystáte na velkou rekonstrukci? Interiérové dveře jsou důležitou součástí interiéru. Zdaleka nejde jen o design. Chrání soukromí, umí oddělit i propojit jednotlivé místnosti a navíc, denně se jich budete dotýkat. Rozhodně nepodceňujte jejich výběr.

Nenápadný i výrazný prvek interiéru

Nápadům se meze nekladou a s interiérovými dveřmi můžete ve svém bytě doslova kouzlit. Mohou být jen nenápadným i když vysoce funkčním prvkem, ale mohou i dominovat celé místnosti. Ať už jsou vaše preference a požadavky jakékoliv, měli byste si nejprve ujasnit, jak a kam přes ně budete vstupovat. Otočné dveře jsou sice klasikou, ale hodně místa v bytě ušetří posuvné dveře.

Sladit interiérové dveře s nábytkem a celkovým stylem bytu je úkolem, který stojí za to konzultovat s odborníkem. Zorientovat se v nabídce povrchových úprav, tvarů a technických parametrů není vůbec snadné. Budete možná překvapeni šíří nabídky. Zkušený odborník vám navíc může navrhnout inspirativní řešení. "Doporučuji nekupovat dveře naslepo, ale zajít si na showroom vše prohlédnout, osahat a nechat si vysvětlit možnosti," radí Míla Tomčíková, produktová ředitelka VEKRA.

Nezapomínejte na to, že po promyšleném výběru dveří je důležitá i odborná montáž dveří. Ta má zásadní vliv na funkčnost i životnost. Vyplatí se přenechat montáž odborníkům, můžete tak získat i prodlouženou záruku.

Kvalita je základem dlouhé životnosti

Interiérové dveře jsou velmi namáhaným prvkem, základem tak musí být kvalitní vnitřní výplň, která rozhoduje o zvukovém útlumu dveří, ale i o jejich pevnosti. Dlouhodobá životnost se odvíjí od povrchové úpravy a zpracování jednotlivých detailů, jako jsou například oblé hrany, které mají výrazně lépe odolávají poškození.

Povrchová úprava dveří je samostatné téma. Barva dveří a zárubní by měla ladit s podlahou. Určitý kontrast není na škodu, protože trefit se do identického odstínu není snadné. V tom případě je vhodnější sladit je s barvou oken či nábytku nebo volit raději zcela neutrální odstín. Nadčasové jsou z tohoto pohledu dveře v bílém laku. Nikdy nepodceňujte samotnou kvalitu povrchové úpravy. Musí odolat každodennímu používání a být jednoduchá na údržbu, a to platí i o klikách, pantech a dalších detailech dveří.

Celoskleněné dveře luxusní součást interiéru

Nejen v moderních novostavbách se stále častěji uplatňují celoskleněné dveře. Mohou být v otočné i posuvné variantě nebo jako prosklené stěny. Umí výborně oddělit i propojit místnosti a prostory v interiéru, a navíc byt prosvětlí. Vynikají výbornou odolností a pevností.

Pokud budete vybírat interiérové dveře, poraďte se s odborníkem a neváhejte navštívit vzorkovny renomovaných výrobců.