Jak vybírat tepelné čerpadlo?

20.08.2022
Poptávejte tepelná čerpadla s funkcí chlazení již ve standardu. Model Acond Pro R kromě toho vyniká tichým chodem a nerezovým povrchem. Umožňuje připojení na dispečink a ovládání přes mobil.
Poptávejte tepelná čerpadla s funkcí chlazení již ve standardu. Model Acond Pro R kromě toho vyniká tichým chodem a nerezovým povrchem. Umožňuje připojení na dispečink a ovládání přes mobil.

Rekordní ceny energií, obavy z dostupnosti plynu i otazníky nad osudem neekologických kotlů. To jsou nejčastější důvody, proč mnoho lidí s blížící se zimou zvažuje pořídit si pro vytápění svého domova tepelné čerpadlo vzduch/voda. Poradíme vám, jak se v nabídce vyznat a na co si dát pozor.

Tepelné čerpadlo je nemalou investicí s návratností v řádu jednotek až desítek let. Vhodně zvolený systém vám ušetří velké peníze i starosti. Těchto sedm základních kritérií vám usnadní výběr.

1. Typ stavby a její tepelné ztráty

Na novostavby jsou kladeny striktní požadavky na co nejnižší energetické ztráty, tento údaj je běžnou součástí projektu. K jejich vytopení proto stačí méně výkonné tepelné čerpadlo. U starších budov výpočet energetické náročnosti vychází z předešlé spotřeby topiva. Únik tepla lze částečně snížit výměnou oken, zateplením fasády a dalšími stavebními úpravami, ale i tak bývá nutné zvolit výkonnější čerpadlo. Zkušený obchodník dokáže podle dosavadní spotřeby doporučit vhodné čerpadlo a tepelnou ztrátu kvalifikovaně odhadnout.

"Bohužel se lze setkat s nezodpovědným chováním prodejců. Klientovi prodají klidně méně výkonné čerpadlo, aby se dostali na nižší cenu. Takové zařízení pak v praxi pro vytopení domu nestačí a musí si pomoci využitím záložního zdroje," upozorňuje Jakub Tykal ze společnosti Acond, českého výrobce tepelných čerpadel.

2. Účinnost čerpadla

Účinnost tepelného čerpadla vypovídá o tom, nakolik úsporně vytápí. Jejím číselným ukazatelem je tzv. topný faktor COP - udává, kolik tepla umí čerpadlo vyrobit za 1 kW elektřiny odebraný ze sítě. "Čím nižší je teplota vzduchu, tím nižší bude i hodnota COP. Například při teplotě vzduchu -7 °C bude topný faktor nižší než při +7 °C. Existuje také sezónní topný faktor SCOP, který říká, kolik tepla dokáže čerpadlo v průměru vyprodukovat za jeden kilowatt odebraný ze sítě," vysvětluje Jakub Tykal. Čím je tento poměr větší, tím lépe. Méně kvalitní čerpadla se při nízkých venkovních teplotách blíží poměru 1 : 1, takže v zimě se z nich stává spíše drahý přímotop. Ideální je porovnávat jak topný faktor COP za stejných podmínek při nízkých teplotách, tak i průměrný sezónní topný faktor SCOP.

Výkonné tepelné čerpadlo i přes nízkou venkovní teplotu vytopí dům bez zapnutí elektrokotle. Zajímavé možnosti v rámci energetické soběstačnosti domácnosti skýtá jeho kombinace s fotovoltaickou elektrárnou.

3. Energetická náročnost

Nejjednodušším ukazatelem úspornosti čerpadla je třída jeho energetické účinnosti. Informaci najdete na energetickém štítku, který je povinnou součástí každého čerpadla. Většina už dnes splňuje energetickou třídu A+ nebo A++. Nejúspornější čerpadla dosahují třídy energetické účinnosti A+++.

4. Hlučnost provozu

Základním parametrem pro stanovení hlučnosti čerpadla je akustický výkon, který se měří v laboratoři. Při hledání vhodného čerpadla pravděpodobně narazíte i na pojem akustický tlak, který vypočítává hlučnost v určité vzdálenosti. "Čím delší tato vzdálenost je, tím tišší čerpadlo na papíře vypadá. Většina lidí ale rozdíl mezi těmito dvěma veličinami nezná. Toho někteří výrobci na trhu zneužívají a u svých zařízení často uvádí jen akustický tlak. Majitel pak bývá nemile překvapen hlučností čerpadla, které si koupil," varuje Jakub Tykal z Acondu.

5. Maximální výstupní teplota vody

Dalším důležitým faktorem je teplota vody, kterou dokáže čerpadlo připravit pouze kompresorem, bez použití dalšího zdroje. "Průměrné hodnoty na trhu se pohybují zhruba mezi 60-75 °C. Teplota topné vody je přitom důležitá hlavně u rekonstrukcí. Ve starších domech, kde se topilo například dřevem nebo uhlím, bývá topná soustava navržená na vysokou teplotu topné vody," popisuje odborník. Tepelná čerpadla využívají vodu o nižší teplotě a dům vytápí nepřetržitě, takže ve většině případů zvládnou i starší dům s původními radiátory pohodlně vyhřát.

Špičkové švédské tepelné čerpadlo IVT AIR X se vyznačuje snadnou instalací a v domě vám zabere pouze 0,4 m².

6. Montáž a servis

Doporučujeme pořizovat čerpadlo jako komplexní službu od výrobce, který posoudí vhodnost vybraného zařízení a zároveň zaručí profesionální zapojení a servis. Problém totiž nastává, když prodávající nakoupí čerpadlo u výrobce a pak ho zákazníkovi pouze přeprodá. K zapojení je pak povolán topenář, který bez specifických znalostí nemusí čerpadlo dobře seřídit.

Před koupí si zjistěte běžnou dostupnost náhradních dílů a rychlost jejich dodání. Zejména u zahraničních výrobců se mohou tyto procesy protáhnout.

7. Záruka a životnost

Hlavní pracovní částí tepelného čerpadla je kompresor. Rozlišujeme rotační a tzv. scrollový, který je méně namáhaný, a dosahuje proto až dvojnásobné životnosti.

Při výběru čerpadla bychom si měli důkladně prostudovat nejen jeho vlastnosti, ale i délku a detaily záruky. Někteří výrobci nabízí její prodloužení, ovšem až po splnění dalších podmínek - nejčastěji se jedná o nutnost pravidelných placených servisních prohlídek. Jakub Tykal doplňuje: "Záruka se také mnohdy týká jen materiálu, ale už ne výjezdu technika a jeho práce. Majitel domu pak bývá nemile překvapen nečekaným výdajem navíc."

Rada na závěr

Jak poznat, že vám výrobce ve snaze snížit cenu hodlá místo plnohodnotného čerpadla prodat předraženou "převlečenou klimatizaci"? Takový spotřebič zpravidla nedosahuje patřičné kvality a bývá podstatně hlučnější. Během nízkých teplot ztrácí účinnost, což znamená vyšší účet za elektřinu. Indikátorem mohou být použité komponenty, především chladivo. U čerpadel se za nejvyspělejší typ považuje propan R290, klimatizace využívají nejčastěji chladivo R32. Pokud tedy narazíte na čerpadlo s tímto typem chladiva, není vyloučené, že se jedná o přestavěnou klimatizaci.