Jak vyrobit domácí zmrzlinu?

30.05.2022

K domácí pohodě neodmyslitelně patří dobré jídlo. Milujete chuť jahod? Vyrobte si výbornou domácí jahodovou zmrzlinu. Nevíte jak na to? Poradíme vám.

Vyrobit domácí zmrzlinu je snadné, ale pokud jste se o to v minulosti pokoušeli vlastními silami, pravděpodobně to nebylo ono. Té správně nadýchané konzistence totiž bez zmrzlinovače prostě nedocílíte. Než tedy začnete s hledáním toho nejlepšího receptu na tu nejúžasnější zmrzlinu ze všech, měli byste se zamyslet hlavně nad tím, jak ji ve vaší kuchyni vůbec vyrobit. Dobrá zpráva je, že to opravdu jde. Vytvořit ze své kuchyně malou domácí cukrárnu na výrobu jemné a nadýchané zmrzliny je opravdu snadné.

Základem jsou suroviny

Výsledná chuť vaší domácí zmrzliny začíná již samotným výběrem kvalitních čerstvých jahod. Zralé a krásně červené jahody dodají samy o sobě vaší zmrzlině nejen výbornou chuť, ale i barvu a spoustu důležitých vitamínů. Na přípravu 2 l zmrzliny budete potřebovat asi 400 g jahod, 1 vaječný bílek, 100 g cukru, 1 dl mléka a 1 dl smetany na šlehání. Na doladění výsledné chuti ještě doporučujeme mít připraveno trochu citrónové šťávy. Aby byl výsledek co nejlepší, mějte vždy suroviny dobře vychlazené.

Jahody rozmixujeme s cukrem a mlékem a promícháme se smetanou. Ušleháme sníh z bílku a zlehka vše smícháme dohromady. Doladíme trochou citrónové šťávy a můžeme nalít do zmrzlinovače. Vložte metlu, uzavřete přístroj víkem a spusťte příslušný program. O zbytek se již postará zmrzlinovač sám.

Jaký vybrat zmrzlinovač?

Někteří z vás se už možná setkali s levnější variantou zmrzlinovače s chladící nádobou (např. model DOMO DO2309I). Chladící nádoba obsahuje ve své dvojité stěně speciální chladící médium. Aby zmrzlinovač fungoval správně musíte nechat nejdříve nádobu až na 24 hodin uloženou v mrazáku a připravenou zmrzlinovou směs dát před samotným šleháním alespoň na 40 minut do lednice. Pokud vše splníte, bude samotná příprava zmrzliny díky elektricky poháněné metle hračkou a nezabere vám více než půl hodiny. Nízkou pořizovací cenu tak vyvažuje nutnost plánovat si přípravu zmrzliny předem a mít v zásuvce mrazáku vyhrazené místo na nádobu.

Pokud se ale chcete posunout o třídu výše, zaměřte se na zmrzlinovač s vestavěným kompresorem. Ten nepotřebuje ke svému provozu nic dalšího než jen připojit k elektrické síti a spustit automatický program. Elektricky poháněná šlehací metla a výkonné vnitřní chlazení zmrzlinu zároveň vychladí i ušlehá. Zmrzlinu si tedy můžete vyrobit kdykoliv si vzpomenete a není potřeba čekat na vychlazení nádoby ani zmrzlinové směsi. Příprava zmrzliny zabere zmrzlinovači asi hodinu a navíc bude výsledná zmrzlina vždy perfektně nadýchaná a vychlazená. Většina modelů samochladících zmrzlinovačů disponuje objemem nádoby kolem 2 l zmrzliny (např. DOMO DO9201I) , ale existují i menší modely o objemu kolem 1 l (např. DOMO DO9243I).
Tyto a další modely zmrzlinovačů můžete najít na e-shopu www.domo-elektro.cz.