Jak zhubnout po vánocích

29.12.2022

Chcete se snadněji zbavit faldíků? Vyberte si cvičení přímo pro svou postavu!

Je-li vašim cílem zeštíhlit, kromě vyváženého jídelníčku byste měla zařadit do svého redukčního režimu i sportovní aktivitu. Správným cvičením totiž docílíte nejen efektivnějšího spalování, ale především správného tvarování těla. Ne všichni ovšem máme stejný tvar postavy a přesně tomu bychom měli přizpůsobit
i způsob cvičení. Ačkoli je důležité, aby nás daný pohyb bavil, je také nezbytné vybírat pouze ten druh aktivity nebo dané cviky, díky nimž docílíte požadovaných výsledků. Možná jste si všimla, že zatímco vaše kamarádka pravidelně běhá a hubne rychlostí blesku, vám se po běhu zvětšují stehna a tuk se vás drží zuby nehty.

Zaměřte se na své problémové partie a vyberte si cvičení dle typu postavy.

JABLKO

Drží se vám tuk především v oblasti bříška? Bojíte se posadit, aby se vám neudělala tzv. pneumatika? Pak patříte mezi jablíčka, kterým se ukládá tuk spíše ve vrchní oblasti. Tuk se vám soustřeďuje nejen v oblasti dutiny břišní, ale také na zádech, kde se tvoří nevzhledné faldíky. Jak tedy cvičit, abyste se zbavila vzhledu neforemné kuličky?

Chcete-li, aby u vás docházelo k co nejefektivnějšímu spalování, je nezbytné zařadit kardio pohyb. Ani v zimě ale není třeba se hned zavírat do fitness center. Spalujte například na bruslích nebo se vydejte na svižnou procházku.

U samotného formování postavy je ve všech případech cílem symetrie. Proto je u jablíček nezbytné zaměřit se na spodní část těla a vytvarovat hezký kulatý zadeček. K tomu poslouží nejlépe cviky, jako jsou dřepy, výpady, výstupy (na lavičku) nebo chůze do kopce.

Tipy na cviky pro kulatý zadeček
• hluboký dřep

U hlubokého dřepu se roznožte přes šířku vaší pánve, špičky chodidel vytočte ven a pohyb provádějte s rovnými zády. Zadeček se snažte tlačit směrem dozadu
a váhu udržujte na patách. Jakmile se vracíte zpět do původní pozice, nezapomeňte stlačit hýždě k sobě. S nádechem se vracíme do dřepu. Pohyb opakujte alespoň dvacetkrát.

• výpady
Výpady lze provádět za chůze nebo na místě. V obou případech vykročte s nádechem nohou co nejvíc dopředu, váhu udržujte na patách a snažte se, aby koleno nešlo přes špičku chodidla. Poté se s výdechem vraťte zpět do původní pozice. U výpadu udržujte rovná záda s lehkým náklonem dopředu.

• výstupy (na lavičku)
K výstupům budete potřebovat židli nebo lavičku. Technika provedení cviku je stejná jako u výpadů. Vykročte nohou nahoru s váhou na patách, koleno nepřesahuje špičku chodidla a s výdechem přitáhněte druhou nohu. Pohyb opakujte alespoň desetkrát na stejnou nohu a poté nohy vystřídejte.

• zvedání pánve
Zvedání pánve patří k jednomu z nejúčinnějších cviků při tvarování hýždí. Opřete vrchní část zad o podložku a plynulým pohybem zvedněte kyčle směrem vzhůru. Ve vrchní pozici stlačte hýždě k sobě. Tento cvik lze provádět i se zátěží na kyčlích.

Záda, paže, bříško

Dále je nutné dbát na posílení nejproblémovějších partií, mezi které patří záda, paže a bříško. Hezké paže vytvarujete i v pohodlí domova, a to zcela bez použití činek. Snadno vám k tomu poslouží jeden z nejzákladnějších cviků, a tím je klik. Pokud zařadíte nejen ten klasický, ale také tricepsový, budete mít jistotu, že zformujete paže celé, a posílíte navíc i hrudník. U bříška se zaměřte zejména na jeho spodní část a zařaďte cviky v podobě pokládání nohou. Dbejte však na to, abyste měla bedra přilepená k podložce a nezatěžovala tak bederní páteř.

Kliky pro krásné paže

Klik patří k jednomu z nejzákladnějších cviků pro hezké paže a posílení hrudníku. Při jeho provedení dbejte na to, abyste se neprohýbala v zádech a držela hlavu v prodloužení páteře. Opřete se o podložku tak, abyste měla dlaně v úrovni ramen. Pohyb vychází z celého těla, nikoli jen paží. Pokud je pro vás klik příliš náročný, opřete se o vyvýšenou plochu. Čím vyšší je náklon, o to menší je zátěž. Zmenšením vzdáleností mezi dlaněmi a přitáhnutím loktů k tělu se zacílíme na tricepsy. Ty tvoří největší část paží, proto je nesmíme u cvičení opomínat.

Modifikace

Pokud provádíte cvik na podložce, lze se opřít o kolena. Nezapomeňte však na správné držení těla tzn. podsaďte pánev a nevystrkujte zadeček.

Efektivní kombinace

Střídejte klasické kliky s tricepsovými, a to nejlépe třikrát po 10 opakováních.

HRUŠKA

Pokud máte boky jako skříň, jak zpívá Ewa Farna, pak se řadíte mezi tzv. hrušky. Těm se ukládá tuk ve spodní části těla, tedy zejména na bocích, zadečku a stehnech. Stejně jako u jablíčka je nezbytné kardio. V tomto případě však omezte aktivity, kde cítíte zatížení předních stehen. Mezi takové aktivity lze řadit běh nebo jízdu na kole. Ovšem pokud se nerozhodnete běhat nebo jezdit pouze do prudkých kopců, pak se nemusíte bát, že byste si těmito aktivitami
uškodila.

Pomocný tip

Hrušky trpí nejen na usazování tuku ve spodní části těla, ale také na časté zavodňování. "Klientkám, které trpí tímto problémem, doporučuji zejména Vacufit. Jedná se o chůzi v podtlaku. V kombinaci s lymfatickými masážemi dosahují krásných úbytků centimetrů," radí expertka Michaela Mňuková. U posilování spodní části těla se zaměřte na vyšší počet opakování a nižší váhy. Z výběru cviků lze opět zařadit dřepy, výpady do boku, roznožování, snožování a další. Těžších činek se naopak nebojte u posilování paží. Docílíte tak vyvážené postavy tzv. přesýpacích hodin, pro které jsou charakteristická širší ramena, úzký pas a širší boky. U cvičení břišních svalů se příliš nezaměřujte na boční přímý sval, abyste si zachovala úzký pas.

OBDÉLNÍK

Postava tvaru obdélníku neboli chlapecká postava je charakteristická širokým pasem a plochým zadečkem. Abyste tedy docílila zmíněných přesýpacích hodin, je třeba se zaměřit jak na vrchní, tak i spodní část těla. Kromě dřepů zařaďte také zvedání pánve, které se řadí k jednomu z nejefektivnějších cviků při
budování hýždí. U paží se zaměřte zejména na ramena, která vrchní část opticky rozšiřují. Pro štíhlý pas se opět vyhýbejte cvikům na boční břišní svaly, mezi které se řadí např. boční úklony ve vzporu.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Estetika