Jaké dětství, takový sex

31.01.2022

I když si to občas nechceme připouštět, naše dětství mělo nepochybně velký vliv na to, jací lidé se z nás později stali. Podle odborníků v dětství vznikají také vzorce, která nás nadále ovlivňují v našem intimním životě. Ale nemusí...

Jak dětství ovlivnilo váš sexuální život

Je nepopiratelné, že výchova rodičů hraje významnou roli v tom, jací jednou budeme. Stejně zásadní vliv mají rodiče i na to, jak budou vypadat naše partnerské vztahy, jak v nich budeme fungovat, a to i v posteli. V prvních třech letech si hlavně k matce nebo i otci vytváříme pouto, a pokud se rodič chová nepředvídatelně nebo z něj má dítě strach, může to mít do budoucna vliv na to, jak bude dítě schopné formovat své vlastní vztahy a pracovat s emocemi. Pokud jste prožila milující dětství, kdy o vás pečovali, mohla jste se naučit, že věřit lidem je bezpečné. Pokud k vám však lidé v dětství nebyli tak milí, mohla jste se naučit, že vám lidé obecně ubližují a zneužívají vás. To, jak se k nám rodiče chovají, považujeme za normu a většinou dále přenášíme do svého života. Stejně tak se na nás podepsalo to, jak se k sobě rodiče chovali navzájem - například kdo byl ve vztahu dominantní apod. Proto to, jaké jsme v posteli, není otázkou pouhých zkušeností a praxí v naší dospělosti. Vraťte se v čase zpět a zkuste si odpovědět: Jaké bylo vaše dětství a jak nyní vypadá váš intimní život? Možná vám pomůže následující výčet:

Nedostatečně kojené děti

Pokud patříte mezi děti, které jejich matky kojily málo anebo vůbec, budete pravděpodobně velmi milovat líbání a příjemné vjemy v oblasti úst. To potvrzuje nejen nový výzkum, ale i podstatně starší studie Freudova. Možná u vás převažují sklony k uspokojování svých pudů a tužeb prostřednictvím úst. Bohužel z těchto lidí se snadněji stávají i kuřáci a jedlíci. Za to v sexuálním životě jsou velmi dobří milenci a milenky, pokud jde o orální uspokojení a líbání. Tito lidé také nemají sexu a erotických radovánek nikdy dost. Bývají nenasytní a neúnavní.

Přísní rodiče

Pokud jste jako dítě musela často na něco čekat, vše vám bylo odepíráno se slovy "až uděláš tohle a tohle", anebo jste si všechno musela jako dítě tvrdě vybojovat a složitě obhájit, pak budou vaše sexuální touhy poněkud nezkrotné. A zmatené. Jste nedočkavec a chcete mít všechno hned. Jde vám hlavně o orgasmus. Tito lidé ve vztahu nechtějí na nic dlouho čekat a vše si složitě vybojovávat. Svou lásku, sex i partnera chtějí mít jisté a chtějí to mít hned. Možná i vy na vše spěcháte a jste do všeho příliš "hrrr". Tito lidé se také poměrně často uspokojují sami.

Jedináček

Každý jedináček zažije období, kdy je jako dítě rozmazlován a má takřka vše, na co si vzpomene. Toto období později střídá pubertální období vzdoru, kdy chce být především sám sebou. Z obou těchto etap si však do budoucna odnese sklony k něze a romantice. Je-li toto i váš případ, dokážete dát partnerovi to, co mu na očích vidíte. Milujete ho a krásně se o něho staráte. Snadno se dokážete při milování uvolnit a umíte si je užít. Zajímavé je, že tento "efekt jedináčků" je více patrný u mužů než u žen. Žena jedináček, byť to zní paradoxně, se dokáže romantiky v životě vzdát. Zatímco muž jedináček by bez ní trpěl.

Otec hlava rodiny

V moderních rodinách se oba rodiče snaží dělit povinnosti i vedení rodiny tak, aby se na všem důležitém podíleli společně. Vedle toho ale najdeme i "klasické" uspořádání, kde stále pevnou rukou vládne otec, jemuž se nikdy neodmlouvá a který má vždy pravdu. Ať už se to někomu líbí nebo ne, i tak si po vzoru svého otce bude žena vybírat svého potenciálního partnera. Podvědomě bude pokukovat po "ráznějších" typech, pokud byl takový i její otec. V sexu bude žena submisivní.

Máma generál

Pokud váš otec byl nebo je tzv. podpantoflák, pak velmi záleží na tom, čí postoj jste jako dítě chápala jako ten správný. Bude-li převládat soucit s otcem, může se v budoucnu takový potomek bát i sebeméně kritizovat svého partnera ze strachu, že mu ublíží. Postaví-li se naopak na stranu matky, která je podle něj v právu, je pravděpodobné, že ve svém vlastním vztahu bude také "generál", který musí všechno řídit - včetně milování, tedy jak často a jakým způsobem.

Děti předčasně dospělé

Nechávají-li rodiče příliš brzy na dítěti, aby se samo rozhodovalo a samo vyhodnocovalo, co je nebo není správné, bude se to chtě nechtě promítat i do jeho budoucího života. Takové dítě bude jako dospělý do partnerského svazku hledat někoho, kdo potřebuje být tzv. zachráněn. Někoho, kdo si není jistý svým rozhodnutím, a potěší ho, když mu někdo řekne, jak mají být věci správně. Jejich vztahy i sex mohou být dlouhodobě značně nevyvážené, kdy jeden táhne a druhý se veze.

Děti psychicky týrané

Pokud jste si v dětství prošla něčím, co se blíží nebo přímo bylo psychickým týráním, pak budete v milostném životě velmi nedůvěřivá. Jakmile vás partner jednou zklame, nikdy se to ve vztahu zcela neopraví. V sexu se dokážete uvolnit, avšak nějakou dobu trvá, než si milování užijete plnými doušky. Muži to s vámi nemají snadné. Musí vás složitě dobývat a opatrně vás svádět. Aby vás sex s partnerem opravdu bavil, musíte do něj být hodně zamilovaná.

Děti často fyzicky trestané

Může to znít paradoxně, ale děti, které byly často fyzicky trestané nebo dokonce týrané a bití patřilo k jejich každodenní rutině, budou jednou milovat sadomasochistické hrátky. I když jako děti bolest a tresty nenáviděly a třeba za to dodnes své rodiče nemají rády, je velmi pravděpodobné, že jim ubližování podvědomě chybí. Proto je vyžadují od svého sexuálního partnera. Pokud to zůstane pouze v rovině nevinných her, je to v pořádku. Bohužel většina žen, jež byly jako dítě týrané, si najde opravdového násilníka, který je bude opět skutečně fyzicky týrat.

Děti příliš benevolentní výchovy

Děti, kterých si v dětství rodiče příliš nevšímali, nejsou zvyklé, aby se o ně někdo zajímal. Proto když o ně v dospívání či přímo v dospělosti někdo projeví zájem, nechají se velmi snadno svést a každému hezkému slovu uvěří a rády je oplatí - třeba společným sexem. Dalo by se říci, že to, že má někdo sklony k tomu být tak říkajíc lehčích mravů, pramení především ze zkušeností v dětství. Ale vymlouvat se na to pochopitelně úplně nelze.

První krok ke změně? Založte si sexuální zápisník!

Možná, že v závažnějších případech bude třeba spolupráce s terapeutem, ale pomoci si můžete určitě i sama. Pište si, jak chcete svou sexualitu a intimnosti vnímat nyní. Vaše nové názory mohou vypadat například takto: "I jako nahá jsem krásná," nebo "Před svým partnerem mohu být za jakýchkoliv okolností zcela svá," nebo "Plním si své erotické sny," či "Intimnosti a sexuální život přinášejí do mého života radost a partnerskou pohodu." Lidé se někdy stydí vyslovit svá erotická přání. Pokud se stydíte svému partnerovi říci, co si ve skrytu duše přejete, kupte si zápisník, kam si budete otevřeně zaznamenávat svá přání. Druhý si jej tak může přečíst a splnit vám to, co se bojíte vyslovit. Uvidíte, že postupem doby onen stud opadne, zápisník už nebudete potřebovat, a hlavně se tak budou měnit vaše podvědomé programy z dětství a začnete být ve vztahu i v sexu sama sebou.

Text: Olga Strnadová

Zdroj: Časopis Perfect Woman