Jaký řetěz bude slušet Vašemu vánočnímu stromečku?

16.12.2022

Barevné či bílé, blikající nebo se stékajícím efektem, do zásuvky, na baterie, s časovačem...výběr vánočního osvětlení je dnes tak široký, že si na své přijde zaručeně každý. Při výběru vánočního řetězu však musíte ovládat i trochu matematiky - zejména jak poznat vhodnou délku řetězu a jaký stupeň krytí zvolit.

Jak dlouhý řetěz na vánoční stromeček

Tato otázka je zcela zásadní, protože příliš krátký řetěz nevypadá na stromku dobře. Příliš dlouhý také ne, ale v takovém případě můžete přebývající část omotat kolem kmenu nebo s ní nasvítit betlém pod stromečkem. Určitě se však nesnažte vměstnat na strom co nejvíce světýlek, vypadal by pak přezdobeně.
Nejjednodušší pomůcka pro určení délky světelného řetězu vypadá takto: na každý 1 metr stromečku počítejte zhruba s 10 metry řetězu. Na metrový stromeček tedy potřebujete 10metrový řetěz, na 1,5 m vysoký stromek 15metrový, na dvoumetrový strom 20metrový řetěz a tak dále.

Protože nabídka většiny obchodů končí na 60metrových řetězech, pro nazdobení vyšších stromů, třeba na zahradě, nebo střechy domu, budete potřebovat propojitelný systém světelných dekorací, jako je diLED. Rozšiřitelný systém diLED je flexibilním a zároveň úsporným systémem vánočních řetězů, závěsů a sítí, u kterého můžete napojit až 2000 LED diod na jedno trafo. Rovněž splňuje ty nejnáročnější požadavky na použití ve venkovním prostředí, tzn. stupeň krytí od IP 44 výše.

Pro bezpečné Vánoce

Největší vánoční bezpečnostní riziko dříve představovaly živé svíčky na vánočním stromku. Společně se složitým zapalováním se pravděpodobně jedná o hlavní důvod, proč byly nahrazeny elektrickými řetězy, přestože měly nepochybně své kouzlo. Ani vánoční řetězy do zásuvky však nemusí být stoprocentně bezpečné. Vzplanout může i nekvalitně vyrobený LED řetěz. Při nákupu vánočních dekorací proto chtějte jen tu nejvyšší kvalitu!