Jedna dobrá věc…

18.11.2022
Rozchod, rozvod, smrt, nemoc... Která bolest je největší? Každá... Dokáže dostat člověka na samotné dno. A přitom stačí jedna dobrá věc. Dokáže hojit, usmiřovat, měnit. Ať je kroků k vyrovnání, kolik chce, ať vám příručky tvrdí cokoliv.


Liv se zhroutil celý svět. Podpisem stvrdila konec manželství a vypadá to, že nic není správně a jak má být. Stojí v domě plném plísně a starého nábytku a říká si, že udělala největší chybu svého života. Udělala tlustou čáru za svým dosavadním životem. Shoda okolností ji zavede do místního útulku a její život dostane nečekané obrátky. Z šoku a rozčarování dostává od života víc, než by si kdy troufla chtít. A to je jen začátek...
Liv, Valentin, Maya, Ben a Stanley... Pět nešťastníků, kteří hledají lepší zítřek. I když je to někdy těžké, je důležité se nevzdávat, protože to správné jednoho dne přijde. Vyrovnání, odpuštění, pochopení i láska. To jsou ústřední motivy velmi chytlavého příběhu, který chytí za srdce. Působí jako terapie nejen pro ně, ale i pro čtenáře. Hledání svého vlastního já je totiž ten nejtěžší úkol, co v životě máme. A najít sebe je někdy zatraceně těžké. A tak stejně jako mnoho dalších hledá Alexandra Potter odpovědi na to, jak být šťastný a spokojený navzdory smutku a neštěstí.


Zklamání je v románech Alexandry Potter skloňováno ve všech pádech a podobách. A přesto dokáže z "tragédie" vytáhnout to nejhezwčí a nejmilejší. A tak je snadné brát její slova jako reflexi a pohlazení pro vlastní problém. A je to tak správně.


Jedna dobrá věc ukazuje, že nic není tak černé, jak se může zdát. Že lze najít spřízněné duše i tam, kde by je čekal jen málokdo. I když se příběh může zdát místy příliš krásný, proč by se nemohl stát? Vždyť příběhy jsou od toho, aby měly i dobré konce. A ty Alexandra Potter umí. Protože je zkrátka všichni potřebujeme. Nejen pro to si získala svou oblibu mezi čtenářkami. Její příběhy promlouvají, léčí a dávají naději už deset let.
Protože někdy stačí opravdu jen ta jedna dobrá věc, aby se věci daly do pohybu. Vítejte v Yorkshire Dales, kde se možná stanou i zázraky.


Tereza Nováková, Knihkupec