Jedna noc, jeden velký problém

20.01.2024

To, že hned nekápnete na pana Pravého, se stává. Co když ale po takové známosti zůstane něco, s čím jste nepočítala: pozitivní těhotenský test?!

Najít chlapa, který by za něco stál, vyžaduje velkou trpělivost a také dostatek času, kdy dotyčného, o němž si myslíte, že je to ten pravý, poznáváte a vlastně ho i v různých situacích prověřujete. Jenže ve chvíli, kdy zvážíte všechna pro a proti bytí či nebytí s ním a dojde vám, že bude lepší ho odeslat do historie, zjistíte, že už se nerozhodujete pouze sama za sebe, ale také za někoho třetího, který o tom sice zatím nemá ani páru, ale týká se ho to stejnou měrou jako vás. Jste těhotná...

Říct, či neříct?

Moje kamarádka Lída se před lety pustila do podnikání. V práci trávila zpočátku dny a téměř i noci, neměla čas na nic jiného, natož na pořádný vztah. "O co víc se mi dařilo v profesním životě, o to hůř jsem to zvládala v životě soukromém. Dala jsem se dohromady s chlapem, který sice vypadal jako z filmů o romantických hrdinech, ale ve skutečnosti do nich měl povahově stejně daleko jako zlý vlk do Červené Karkulky," vzpomíná. "Když už jsem ho měla po půl roce plné zuby a rozhodla jsem se, že ho vykopnu ze svého života i z peněženky, kterou mi zdatně vysával, přišlo překvapení - pozitivní těhotenský test. Byl to šok. Sice jsem chtěla s někým žít, ale už ne s tímhle člověkem, a navíc jsem nikdy neuvažovala o dětech. Asi týden jsem chodila jako tělo bez duše. Neustále jsem se sama sebe ptala, jestli mám příteli o těhotenství říct, nebo ne. Už mi to tak lezlo na mozek, že jsem si třeba cestou z kanceláře říkala, že když potkám víc chlapů v autech, tak mu to řeknu, když budu na každém semaforu stát, tak mu to neřeknu apod. O víkendu jsme jeli nakupovat a zastavili jsme se v obchoďáku na kafe. Vedle nás seděla mamina se třemi dětmi, které pobíhaly kolem stolků, křičely, smály se. Po chvíli jedno z nich vrazilo do našeho stolku tak, až se převrhly obě kávy a voda. Petr ho chytil, zařval na něj a začal mu vulgárně nadávat. Kluk se pochopitelně rozbrečel a maminka nelenila a zavolala na nás ochranku. Byla z toho pořádná ostuda. Doma jsem ho požádala, aby se okamžitě sbalil a vypadl. Nejenomže jsem s ním nehodlala strávit už ani minutu navíc, ale bylo pro mě nepředstavitelné, že by se podílel na výchově našeho dítěte. Když nad tím zpětně přemýšlím, nikdy mě ani nenapadlo, že bych šla na interrupci. Možná proto, že mi bylo osmatřicet, takže jsem si asi podvědomě říkala, že by další možnost už nemusela přijít. O dítěti jsem mu nikdy neřekla, vlastně jsme se od té doby už neviděli. Dnes jsem vdaná, můj syn má tátu, na kterém visí, a můj manžel se v něm vidí," říká.
Polemika, zda říct či neříct partnerovi, se kterým už příliš nepočítáte, že bude taťkou, je poměrně náročná. Pokud se rozhodnete s celou situací svěřit komukoli blízkému, v devadesáti devíti procentech případů počítejte s tím, že vás budou přesvědčovat o tom, abyste mu přiznala barvu, protože kdyby nic jiného, alespoň bude platit alimenty. Navíc dítě potřebuje mužský vzor, byť by ten s ním nežil v úplné rodině. To je sice pravda, ale je třeba vzít v potaz i fakt, že pak budete mít tatínka se závadnými charakterovými vlastnostmi za patami minimálně ještě dalších osmnáct let, tedy do dospělosti vašeho společného potomka. Rovněž nikde není psáno, že se časem neobjeví potencionální taťka, který vám s prckem pomůže mnohem lépe než ten, který stál u jeho zrodu. Abychom celou polemiku ještě více rozvířili, tak rovněž nikde není psáno, že byť s vámi partner nevycházel, vašemu společnému dítku by nemohl být skvělým otcem.

Ráno moudřejší večera

Povícero čárek na těhotenském testu neznamená, že se hroutí svět. První moment zjištění může být šok, a tak bude lepší, pokud se na celou situaci podíváte s nadhledem, tedy se na ni vyspíte. Jestliže ani druhý den nemáte ve svých pocitech jasno, seberte se a odjeďte na pár dní někam pryč, změňte prostředí. Tak vás alespoň nebudou rozptylovat známé věci připomínající nevhodného partnera, ale také rodinu, či práci. Díky tomu se dokážete lépe soustředit na otázku co dál. Jakmile začnete o vašem stavu přemýšlet z praktického hlediska, najednou zjistíte, že to vlastně zas až taková pohroma není.

Jak to zvládnu?

V souvislosti s budoucím rodičovstvím se často řeší hmotné zabezpečení dětí a situace, do které by měly přijít. Zkuste si místo domněnek, že těhotenství a dítě nezvládnete, protože nebudete mít dost peněz a hlídání, klást otázky, kdo vám dítě pohlídá či zda budete moct vykonávat práci z domova. Zamyslete se nad tím, bez čeho všeho se obejdete. Svět se přece nezboří, když budete chodit ke kadeřnici nějaký čas jednou za čtvrt roku a nikoli jednou za měsíc, manikúru si uděláte doma a místo utrácení za fitness trenéra si pořídíte brusle a budete trénovat sama s kočárkem. Á propos, kočárek a další výbavička pro dítko. Je nutné, aby mělo dítě super značkové vozítko, oblečky a další doplňky? Takovému prťouskovi je to fuk, a co řeknou ostatní, vám může ukradené.

Absolutní ne

Někdy může být dítě s nevhodným partnerem pro ženu takovou životní překážkou, že se rozhodne pro ukončení těhotenství. Do budoucna je pro ni ale nadmíru důležité, aby si ve svém postoji byla absolutně jistá a ani v nejmenším o něm nezapochybovala. Teď, ani kdykoli jindy. Rozhodnutí je na každém jedinci a nikdo nemá právo ho odsuzovat, a důležité je, aby daná žena neodsuzovala ani sama sebe. A asi netřeba mluvit o tom, že by příště měla být ve výběru partnera o dost opatrnější, aby se kvůli dalšímu nevhodnému potencionálnímu otci celá situace neopakovala. Ne každá žena takovou situaci emočně zvládne, proto není od věci si o všem popovídat s odborníkem, který poradí, jak podobné věci zpracovat bez újmy na psychickém zdraví.

Všechna pro a proti

Řešíte obdobnou situaci a nevíte kudy kam? Pokud vám nepomůže meditační výlet ani dlouhé procházky, vezměte si papír, tužku a zkuste sepsat všechna pro a proti zamýšlených kroků. Někomu totiž dokáže pomoci vizuální náznak věcí příštích. Pro chaotický zmatek v hlavě z tak zásadní změny, jakou těhotenství bezpochyby je, může být vizuální pohled na pojmenovaná možná řešení dobrou orientací k tomu, abyste si ujasnila, co doopravdy chcete. Pokud vás v této souvislosti napadne myšlenková mapa, jste na správné stopě. Tato pomůcka neslouží pouze k řešení pracovních či studijních úkolů nebo k směrování životní cesty, ale také k řešení takto zapeklitých životních situací, jakou může být právě dítě s nesprávným mužem.