Jen počkej, zajíci!

30.07.2022

Představa vyhřátého rodinného hnízda a usedlého čtyřicátníka po boku nemusí některým z nás právě vonět. Co hledají ženy ve vztahu s mladším mužem?

Dřív by starší žena a mladší muž jdoucí ruku v ruce po ulici způsobili nejspíš pozdvižení. Dnes se nad takovým svazkem pozastaví leda konzervativně založení jedinci vyznávající tradiční normy chování společnosti, tedy spojení staršího muže a mladší ženy. Věkově protikladných vztahů přibývá. Stačí si vzpomenout na Madonnu, Demi Moore nebo na spojení Tatiany Vilhelmová a Vojty Dyka, Hany Zagorové a Štefana Margity či Báry Basikové a Petra Poláka. Po pravdě přiznávám, že i mně přišlo takové spojení neobvyklé do doby, než si moje kamarádka Lída našla o pět let mladšího partnera.

Není ti to trapné?

Tohle ze mě vypadlo ve chvíli, kdy mi Lída oznámila, kolik jejímu Petrovi je. "Než jsme se dali dohromady, hodně dlouho jsme si povídali," vysvětlila mi posléze, jak došlo k tomu, že se objevil u jejích dveří s taškou. "Přišel mi rozumově vyzrálý, dalo se s ním bavit o všem možném. Vlastně mě zpočátku ani nenapadlo, že by mohl být mladší. A i kdybych tenkrát měla pochybnosti, nezeptala bych se, protože mě to nezajímalo. Nejsem typ, který řeší věk, ale to, jak se člověk chová. Jsem bohém, na tom vlastně ztroskotaly i moje předchozí vztahy se staršími muži. Neumím uklízet, ve všem mám chaos, ale vyznám se v tom, což je pro mě podstatné. Bývalí partneři ovšem čekali načančaný byt a večeři na stole, aniž by sami přiložili ruku k dílu. Chtěli mamku od rodiny, stepfordskou paničku. Jenže pracuji na volné noze, a když je potřeba odevzdat zakázku, makám v kuse od rána do večera a na vyvařování nemám čas. Moje práce pro ně byla další kámen úrazu. O víkendu měli volno, já doháněla termíny, takže jsem nemohla vyrážet na výlety, srazy s jejich kamarády a jejich partnerkami apod. Petr neřeší, že momentálně není uklizeno, má dost energie, aby po dvanáctihodinové službě v práci ještě pohlídal děti, anebo uvařil, když já nemůžu. Nevzdychá, že ho někde bolí, pořád se o něco zajímá, neslyšela jsem ho, že by prohlásil, že je na něco starý."

Něco na tom zajíci je...

Ještě pořád vám není jasné, proč některým ženám imponují mladší muži? Podle Lídy nejsou tak zatížení životními nezdary, které by je odrazovaly od jejich ideálů a snahy posouvat se dál. V jejich historii většinou nenajdete zhrzenou manželku a dvě děti, na jejichž výchově se dál podílí, a to jak finančně, tak i osobně. Pečují o sebe, v jejich kosmetické taštičce najdete nejenom holicí strojek, ale také antiperspirant. Žena, která vedle sebe měla staršího partnera, jež ji podvědomě nutil do večerů u televize, získává s mladším mužem po boku novou chuť k životu. Změní účes, oblečení a celkově se o sebe začne více starat. Z usedlé matrony středních let se vyloupne žena, která je na vrcholu sil, a to i v sexu. Mladší muž pro noční cvičení lásky nepotřebuje chemické povzbuzení, vydrží podstatně déle a ještě se nebojí experimentovat, obzvlášť když vy víte, co chcete a umíte si o to říct. Z téhle kombinace může vzniknout milování jako v ráji.

Děti? Žádný spěch

I když se touha po dítěti přisuzuje hlavně ženám, i chlap chce v určitém věku hnízdit. Jenže v dnešní době, s tolika možnostmi ne každá žena má zájem hned zakládat rodinu a některá o tradiční model s dětmi nestojí vůbec. Chce si užívat. A o pokračování rodinné tradice nemusí stát ani ta, která si podobnou zkušeností už prošla. Mladší partner většinou nežadoní o miminko ani o to, aby mu partnerka vytvářela rodinné zázemí.

Milovaná a obdivovaná

V typickém páru mladší partnerka a starší partner většinou stále funguje model, kdy muž buduje kariéru a žena mu vytváří zázemí. A ne každý chlap přijme fakt, že je žena úspěšnější - leckdy je to důvod k rozchodu. Pak se objeví "zajíc", kterému se na starší ženě líbí právě to, jak si vede ve své profesi. Není totiž zatížený tradiční variantou živitele rodiny. Svým způsobem k ní vzhlíží, navíc oceňuje to, že je taková žena již vyzrálá osobnost a ví, co chce.

Proč si tedy rozumná ženská "nabrnkne" mladého kluka? Kromě spousty výše zmíněných argumentů je důvodem i to, že ji mladší partner psychicky osvěží, dodá jí sebevědomí. Pocit z toho, že se líbí takovému chlapovi, vydá za deset plastických chirurgů a tunu zkrášlovacích krémů.

Je zajda pro vás?

Láká vás život se zajíčkem, ale bojíte se, zda přijme vaše děti? Není důvod, proč by si žena, která má děti, nemohla najít mladšího partnera a sdílet s ním různé aktivity. Jenže právě s dětmi to není až tak jednoduché, protože vyžadují určitý řád. Je spousta mladších mužů, kteří partnerčiny potomky neřeší a klidně je do programu zahrnou také. Časem se ale může stát, že i oni začnou vnímat určité omezení a jakýsi podvědomý tlak k rodinnému životu, na který zatím nejsou připraveni. A problém je na světě.

Zdá se vám, že vám starší partner v otázce sexu nestačí? Je ale otázka, jestli vy budete stačit partnerovi mladšímu. Možná máte děti, do kterých rozpouštíte svůj mateřský cit, anebo nemáte děti, ani netíhnete k mateřskému chování, jenže mladší partner se občas projevuje jako malé dítě. Jste připravená na případná faux paux, kterých se nevědomky dopustí? Přejdete je bez mrknutí oka, vtipnou poznámkou, nebo ho začnete poučovat? A jak ustojíte reakci, abyste se přestala chovat jako jeho máma?

Věk je jen číslo?

Je! Ale jen do určitého věku. Říká se, že partnerství, kde je žena starší přibližně o pět let, je stále v normě. Muž rychleji vyspěje, žena se přestane chovat jako důstojná matrona a někde na půli cesty se sejdou. Poněkud opatrnější by ale měly být ženy, které se rozhodnou pro vztah s mužem mladším o sedm a více let. Je jedno, že oba nedají na řeči okolí a žijí si svůj vlastní život, ale rozdíl vidět je. Ve všem. A teď záleží hlavně na tom, jak moc je žena tolerantní a nakolik se "zajda" umí přizpůsobit například tomu, že jeho vyvolenou už občas něco bolí. Nezapomeňte rovněž na fakt, že po třicítce klesá plodnost ženy. A že by se on cítil dejme tomu v třiadvaceti na roli otce?

"Mám o šest let mladšího partnera," svěřila se dvaačtyřicetiletá Andrea. "Je to přesně ten vztah, jaký jsem vždycky chtěla. V ničem mě neomezuje, cítím se vedle něj stále dobře. Sportujeme, hodně cestujeme, chodíme do společnosti. V minulosti jsme se s partnerem párkrát bavili o dětech. Říkal, že by je časem chtěl, ale moje biologické hodiny se nějak nerozběhly. Jenže teď mu je šestatřicet a děti jsou jeho velkým přáním a mně se nedaří otěhotnět. Pomalu se smiřuji s tím, že mě jednoho krásného dne opustí a půjde založit rodinu s nějakou mladší. Jestli se to stane, pochopím ho. I když mi z toho nebude dobře, na tenhle vztah budu vzpomínat jenom v dobrém."

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis Perfect Woman