Jen přátelé

03.07.2022

Co se stane, když se z pouhého přátelství vyvine milenecký vztah, a co když v manželství zjistíte, že spíš než s milencem sdílíte svou domácnost s blízkým přítelem?

Nedávno jsem dostala pozvánku na třídní sraz s bývalými spolužáky ze základní školy po patnácti letech. Letí to hrozně! V našem případě ale naštěstí nehrozí klasický šok z toho, že třídní hvězda, do které byli všichni kluci zamilovaní, nedávno absolvovala velmi nezdařilý botox nebo že tehdejší playboy má místo krásně vyrýsovaného pekáče buchet pěknou taťkovskou "cejchu". Vídáme se, slavíme spolu narozeniny, jezdíme v létě na společnou dovolenou, společně každoročně vítáme nový rok, známe se jako své boty... Přesto je zajímavé sledovat, jak se naše přátelství vyvíjí v čase. Od prvních pus na diskotékách pořádaných na lyžácích a školách přírodě přes první společně vykouřené cigarety a kocoviny, první sex (samozřejmě jen u některých), první vztahy, "nevěry" (když se Tomáš tajně líbal s Monikou) a rozchody (když se to domákla Lenka, která tehdy s Tomášem chodila), první manželství, děti...

Přátelství je vzácná věc a koření života. Někdy ale může být i toxickou látkou, která dokáže vztahy na nějaký čas ochromit nebo dokonce nadobro zničit. Balancovat mezi pouhou sympatií a duševní spřízněností, sexuální přitažlivostí, láskou, ale i nenávistí je jako nechat si zavázat oči a jako Nik Walenda překonat na laně Niagarské vodopády.

Dvě pohlaví, dva pohledy

Ano, muži a ženy mohou být kolegové, mohou společně pracovat, mohou se spolu bavit, být si oporou, fungovat pro sebe jako kotva v rozbouřených sociálních vztazích a nemusí spolu spát. Jak uvádí časopis Scientific American, přesto je "tento čistě platonický vztah pouhou fasádou, pouhým tanečkem pro oko, který zakrývá sexuální impulzy probublávající pod jeho povrchem". Nové výzkumy nepopírají možnost přátelských vztahů mezi muži a ženami. Na druhou stranu ovšem dokládají, že příležitost pro rozvinutí sexuálního podtextu vždy číhá někde za rohem. Z výsledků výzkumu, do něhož se zapojilo 88 párů přátel, vyplynulo, že muže častěji než ženy přitahují jejich protějšky. U mužů také více panoval názor, že jde o náklonost oboustrannou, že jejich kamarádky by se s nimi rády vyspaly a posunuly vztah do jiné dimenze bez ohledu na skutečný stav věcí. Z výsledků výzkumu tedy vyplynulo, že pokud někdo překročí čáru pouhého kamarádství, jsou to většinou muži. Ženy mají naopak tendenci podceňovat svou sexuální přitažlivost pro své mužské protějšky-kamarády a předpokládají, že oni to cítí stejně. Zajímavé je také rozdílné hodnocení situace, kdy se přátelství přetransformuje v sexuální vztah. Zatímco muži jej vnímají pozitivně, ženy jej vnímají jako komplikující faktor.

Kamarád utěšitel

Hranici pouhého přátelství překročila i třicetiletá Eva, pro niž sex s kamarádem znamenal na chvíli možnost užívat si jej s někým, koho dobře znala, nemusela před ním nic předstírat a s nímž necítila potřebu usilovat o nějaký hlubší vztah. "Měla jsem za sebou několik vztahových karambolů a upřímně řečeno jsem už byla unavená ze stále stejného scénáře začínajícího oťukávání, vzájemného poznávání, prvního rande... Zároveň ale nejsem typ, který by takovou krizi řešil sexem na jednu noc s kýmkoli, kdo má penis. Na první milování došlo po jednom divokém večírku, kdy jsme to oba trochu přehnali s alkoholem. I když asi právě díky tomu padly veškeré zábrany a myšlenky na důsledky, oba jsme věděli, že to není jednorázová záležitost. Od té doby jsme se spolu vyspali ještě několikrát. Mělo to ale jeden velký háček. Můj přítel tehdy současně chodil s mou nejlepší kamarádkou. Výčitky svědomí, pocity viny, strach o její přátelství... To všechno jsem cítila, ale až ve chvíli, když mé sladké tajemství prosáklo na povrch. Jiná kamarádka se mě bez obalu zeptala, jestli spolu spíme, a udělala mi takovou přednášku, na kterou dodnes nezapomenu. Jestli se to tehdy doneslo i mé nejlepší kamarádce, dodneška nevím. Nikdy o tom nemluvila a nikdy mi nedala ani náznakem najevo, že by se mezi námi něco změnilo. I když od té doby uplynulo asi pět let a každá máme svého partnera, pořád mám pocit, že mezi námi visí velký otazník, který asi bude třeba jednou zodpovědět. Jedno je mi ale jasné, kvůli chlapovi bych už naše přátelství nikdy neobětovala."

Můžu tě svést...

Mohlo by se zdát, že zatímco muži jsou stále lovci, kteří se snaží rozsít své sémě, kde to jen jde, ženy jsou putičky domácí, které vyhlížejí svého pana Pravého a ostatní potenciální obdivovatele briskně odpálkují. I Evin případ však dokažuje, že ani ženy nejsou naivky, které by přátelství držely v mezích striktně platonického vztahu. Představte si modelovou situaci, kdy jste na večírku s přáteli, anebo zakončujete bouřlivou noc v nějakém klubu. Držíte si neustále odstup, anebo se občas "jako by" náhodou dotknete jeho ramene, pošeptáte mu něco do ucha, až se vaše rty zlehka dotknou jeho lalůčku...? Anebo když vám kamarád přinese domů vypůjčené knížky. Seběhnete dolů v teplákách a nenalíčená, anebo se aspoň trošku upravíte, aby se vás nelekl? Přátelství v sobě nese chuť zakázaného ovoce. Jsme přece kamarádi! Jsme ale opravdu jen kamarádi, anebo by to mohlo být i jinak? V přátelství mezi mužem a ženou zůstává vždy něco nevysloveného, co dává vztahu jiskru.

Bez předsudků

Sex mezi přáteli obecně považujeme za tabu. Přesto není Evin případ výjimkou. Podle výzkumu se se svou kamarádkou vyspí až 20 % mužů, u žen se počet pohybuje okolo 11 %. Jaké je riziko, že tím přátelský vztah, který přeroste do ložnice, utrpí? Až 76 % lidí, kteří se pomilovali se svými přáteli, tvrdí, že je jejich vztah po sexuální epizodě ještě lepší. Proč máme tendenci nevěřit? Sex mimo romantický vztah nám většinou nepřipadá jako dobrý nápad. Většinou předpokládáme, že se kvůli němu vyostří nerovnost v páru, z níž nevyjde bez úhony ten, kdo je citově angažovanější. V případě přátelství to ale tak být nemusí. Na rozdíl od lidí, kteří zažijí sex na jednu noc, nebo jsou v rané fázi vztahu, mají přátelé jednu velkou výhodu: znají se a jejich vztah je založen na velké důvěře. Pokud i k milování přistupují se stejnou otevřeností, není důvod, proč by mělo jejich vztahu ublížit.

Blízko, nebo daleko?

Sex mezi přáteli může paradoxně napáchat méně škod, než když v partnerských vztazích nebo manželství převládne přátelství. Pravda, většina vztahů krachuje na vzájemném nesouladu a nekonečných hádkách. Zdálo by se tedy, že spřízněnost duší a dokonalá harmonie je ve vztazích žádoucí. V praxi jde ale opět o otázku chemie. Eroticky se totiž nejvíce přitahují lidé, kteří jsou v něčem odlišní. A tak můžete stokrát kroutit hlavou, proč vaše kamarádka stále setrvává ve vztahu s přítelem, jejichž domácnost připomíná divokou Itálii. Odpověď na otázku, co ji v něm drží, je jasná: skvělý sex. V partnerských vztazích platí možná trochu pokřivená úměra: čím větší emoční blízkost a vzájemné porozumění, tím horší sex.

Zatímco v přátelství zůstává vždy nějaká "neprobádaná" oblast, která zůstává oběma kamarádům skrytá, v partnerském vztahu, kde jsou lidé "jedno tělo a jedna duše" už v podstatě není co objevovat. A právě vědomí "neprozkoumanosti" dodává vztahům silný vzrušující náboj, který se vytrácí nejen s přílišnou emoční blízkostí, ale i s blízkostí fyzickou. Tedy například tam, kde lidé o sebe přestanou pečovat, protože se přece už dobře znají, a tak přestávají vnímat jako důležité se jeden pro druhého hezky upravit. Někdy se také s nadsázkou říká, že vztah se stává důvěrným, když před sebou partneři nabourají společenská tabu, jako je například prdění či krkání. Dopustí-li se tohoto prohřešku váš kamarád, s vaším přátelstvím to pravděpodobně ani nehne. V případě partnerského vztahu to ovšem znamená jistou cestu k erotickému vyhasnutí.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman