Jóga není o složitých pozicích, je to především pohodový životní styl

27.07.2021

Je pro vás jóga pořád pojmem spojeným se složitými pozicemi, do nichž (a natož z nich) je nadlidský výkon se dostat? Z tohoto omylu vás hned na podzim vyvede Škola fitness profesionálů FISAF.cz, která pořádá jógové workshopy jak pro lektory, tak pro veřejnost. Vybírat si můžete z mnoha školení, které ovšem mají jedno společné: při cvičení jógy byste se měli vždy cítit dobře, odpočinout si, zjistit, že jóga je prospěšná pro každého, a vnímat její sebeléčebné účinky.

"Složité pozice a dlouhé výdrže už dnes nejsou to, pod čím bychom si měli jógu představovat. Cvičení jógy si čím dál víc lidí oblíbilo z toho důvodu, že její jednodušší varianty může cvičit skutečně každý, a velice oblíbené jsou v poslední době také kurzy zdravotní jógy nebo specializované kurzy - třeba pro těhotné," říká Jana Hubačová, manažerka Školy fitness profesionálů FISAF.cz, která pořádá kurzy pro současné i budoucí instruktory, ale také pro širokou veřejnost.

V posledních letech tady zaznamenali velký zájem o kurzy jógy se zdravotním zaměřením, a to i u instruktorů, ať už těch budoucích nebo těch, kteří chtějí svou jógovou praxi zdokonalit. "Velmi oblíbený je zejména rekvalifikační 155hodinový kurz, který kombinuje teorii a praxi. Kurz Instruktor jógy se zaměřením na zdravotní aspekty má 7 částí a začíná 26. srpna 2021. "Studenty se snažíme provázet jógovou cestou přes vlastní vnímání a prožitek. V praktické části se zaměřujeme na prvky klasické jógy v kombinaci s jógovou terapií, vývojovou kineziologií a fyzioterapií. Učíme studenty techniky jógových pozic a jejich účinky na lidské tělo, dechové a relaxační techniky, i to, jak cvičit se specifickými skupinami klientů, jako jsou těhotné ženy, senioři či děti. A velkým lákadlem pro studenty je i to, že se v kurzu zabýváme také očistnými technikami a bioenergetikou lidského těla," upozorňuje vedoucí kurzu a zkušená lektorka jógy Lucie Rychetská.

TIP Z PRAXE - cvik na rychlé uvolnění bolavého těla:

Aktivní pozice dítěte je jednoduchý, a přitom velmi efektivní cvik z jógy, jímž si krásně protáhnete celý trup. Lucie Rychetská, lektorka ze Školy fitness profesionálů FISAF.cz, radí, jak na něj: "Přejděte do sedu na patách, dejte si kolena od sebe do široka (na šíři podložky), s výdechem pomalu uvolněte horní polovinu těla mezi stehna. Lehce stahujte kostrč k zemi tak, aby se vám bedra lehce vytáhla nahoru a v celé páteři vznikl oblouk. Dlaně a lokty tlačte lehce do země. Rozšiřujte své boky a ramena, vnímejte dlouhou páteř. Nadloktí tlačte lehce ven, aby vám v oblasti ramen a trapézů vznikl prostor."

Více informací najdete na www.fisaf.cz a v Kalendáři kurzů.