Kam se vydat v září s karavanem? Objevte krásu jižní Moravy

05.09.2022

Jak strávit prodloužený víkend v Česku? Navštivte jednu z nejúrodnějších oblastí České republiky a inspirujte se našimi pěti tipy na zajímavá místa jižní Moravy. Objevte krásu zdejší přírody, bohatou historii, a to vše se sklenkou dobrého vína. Vychutnejte si pohled na krajinu rozlehlých vinohradů a zažijte na vlastní kůži atmosféru dávné historie našich předků, která se díky lásce a úctě k tradici drží dodnes.Jižní Morava je vyhlášeným místem vinařské turistiky. Splňuje vše, po čem touží pravý milovník vína a zároveň aktivní turista, jenž přijíždí poznávat krásu a historii jižního kousku naší země. Od rozhlehlých vinic, malebných vesnic až po dávnou historii ukrytou v památkách či ve vinařských sklepích místních vinařů. Pojďme si ukázat, která místa s karavanem navštívit a při tom si užít řádnou dávku moravského temperamentu.

Lednicko-valtický areál

Turisty nejvyhledávanější místo, které je opěvováno pro svou upravenou krajinu v podobě rozsáhlého zámeckého parku a rozmanitost historických staveb. Na rozloze 300 metrů čtverečných je možné spatřit vysoký Obelisk, jenž připomíná uzavření míru v roce 1789 mezi Rakouskem a Francií. Dalším nepřehlédnutelným šperkem areálu je vedle lednického zámku štíhlá věž, která nese dle typu stavby název Minaret. Jedná se o nejvyšší stavbu maurského slohu z přelomu 18. a 19. století. Užít si také můžete v průběhu návštěvy pohled na orientální stavbu z loďky, jíž se dopravíte do zámeckého přístaviště po řece Dyji. Vedle zmíněných pokladů Lednicko-valtického areálu zde naleznete také Janův hrad, Lovecký zámeček, Apollonův chrám anebo Jízdárnu. Možné je zaparkovat se svým karavanem v blízkém kempu Apollo. V sezóně zaplatíte za noc v kempu od 450 korun.

Národní park Podyjí

U řeky Dyje ještě chvilku setrváme, jelikož náš nejmenší národní park v ČR se rozkládá na jejích březích a zasahuje až do sousedního Rakouska. Výjimečným se stává i díky své flóře a fauně, takže při procházce parkem můžete narazit na vydru, sysla, ale i čápa. Po procházce překrásnou přírodou chráněného území se s karavanem vydejte směrem ke Znojmu. Město s historickým centrem a křivolakými uličkami nabízí romantická zákoutí s četnými vyhlídkami i mnoho příležitostí, jak si vychutnat vynikající víno. Nejlepším místem pro zaparkování karavanu je Camp Znojmo, který se nachází asi 15 minut pěší chůze od centra města. Za noc zde zaplatíte lidových 130 korun.

Velké Bílovice

Pestrý program v podobě degustace vína a kulturního vyžití zažijete v největší vinařské obci Velké Bílovice. Nejen že jsou označovány za hlavní Mekku vinařství, ale výjimečné jsou také pro svoji bohatou historii. Lze ji spatřit při každém kroku, ať už v podobě sakrálních památek jako je Svatební kaplička na Hradišťku, Farní Kostel Panny Marie na návrší Tabačov či v dochovaném a zároveň největším vinařském sklepě Habánů. Zajímavostí je, že víno se zde vyrábí již od 17. století a tradice výroby pokračuje dodnes. Majitelé karavanu ocení nově vytvořené Habánské karavanové stání, které se nachází vedle designové vinotéky Habánských sklepů. Kromě deseti parkovacích míst s plnou vybaveností je karavanové stání možné obývat v každém ročním období. Naplánujte si prohlídku místního vinařství a ochutnejte vedle široké nabídky vín i novinku v podobě šumivého vína.

Pálava

Při putování po Moravě byste určitě neměli vynechat vyhlášenou oblast Pálava. Vydejte se do Dolních Věstonic, kde byla objevena ikonická soška Venuše a pokračujte ke zřícenině hradu Děvičky, odkud si vychutnáte pohled na rozlehlé Novomlýnské nádrže, které jsou ideální pro koupání i vodní sporty. S obytným vozem se můžete ubytovat například v rodinném Kempu Pálava pod pálavskými kopci, který získal mnohá ocenění. Karavan zde letos zaparkujete za cenu 240 korun za noc. Byl by doslova hřích navštívit Pálavu a neochutnat zdejší vína! Za nimi se můžete vydat do nedaleké vyhlášené vinařské obce Pavlov, kde najdete například stejnojmenné Vinařství Pavlov specializující se na prémiová bílá vína pocházející výhradně ze zdejších vinic.

Vinařské stezky napříč Moravou

Jestli si chcete na chvilku odpočinout od tekuté podoby vína, vydejte po vinařských stezkách. Dlouhé jsou 1200 kilometrů a v průběhu jejich objevování narazíte na malebné vesnice, památky a vinné sklípky. V každém z nich vás přivítají s otevřenou náručí, ať už vyrážíte od Znojma do Uherského Hradiště, či naopak. Stellplatzů a kempů je v této rozhlehlé oblasti nesčetně a pokud si nebudete vědět rady, stačí si stáhnout dvě aplikace, v nich vše potřebné naleznete - Na kole i pěšky a Bezkempu.