Každé dítě si svoji imunitu musí vybojovat

26.01.2024

Imunita neboli ochranný štít lidského těla, který jej nonstop chrání před viry, bakteriemi, parazity a dalšími nástrahami. Jak funguje a jak ji můžeme vědomě pomáhat? A jak je to s imunitou našich dětí?

Imunitní systém vašeho dítěte se vytváří nejen v průběhu těhotenství, ale také při samotném porodu. Průchod porodními cestami znamená první kontakt s celou řadou virů a patogenů, které si imunitní systém zapamatuje. Zároveň také dochází k prvotnímu osídlení mikro biomu dítěte, který pak imunitnímu systému také přispívá. Je velice pravděpodobné, že právě díky tomu mají děti narozené přirozenou cestou lepší startovací podmínky oproti dětem narozeným císařským řezem. Na imunitu dětí má také nemalý vliv kojení.
Děti stejně tak jako dospělí mají dva imunitní systémy. Jeden, který dědíme, a druhý který se v průběhu života formuje. Zděděná imunita znamená, že veškeré potřebné informace jsou neměnně zapsány v DNA. Je nespecifická, protože odpovídá po každém setkání s "protivníkem" stejnými mechanismy, nemá paměť. Druhým typem imunity je tzv. získaná neboli adaptivní imunita, která se vyvíjí celý život a kterou umíme ovlivnit i vlastními silami, jak pozitivně, tak negativně. Dítě po narození má adaptivní imunitu nerozvinutou a kontakt s okolím jej rychle učí, jak bojovat proti všem virům, bakteriím a jiným nástrahám. Každá nemoc v raném věku je vlastně lekce pro tělo, jak se vypořádat se stejným patogenem v budoucnosti. Adaptivní imunita má totiž paměť. I když je pro rodiče náročné vidět, když jejich dítě onemocní, izolace a snaha o dokonalé sterilní podmínky by ve finále uškodily více. Aby naše ratolesti co nejlépe prospívali navzdory světu plném mikroorganismům, potřebujeme, aby jejich imunitní systém fungoval tak jak má. Tudíž byl schopný vetřelcům zabránit vstupu do těla, a ve chvíli kdy je tělo napadeno, tak je identifikovat, zneškodnit a nejlépe si zapamatovat jak na to příště co nejrychleji.

A co tedy pozitivního můžeme udělat pro imunitu? Asi nebudete překvapeni, když odpovědí je správná výživa a strava. Výživa v období raného dětství hraje klíčovou roli pro správný vývoj imunity dítěte, a to jak přímo příjmem základních živin a mikroživin včetně vitamínů a minerálů, tak nepřímo ovlivněním složení střevní mikroflóry. Pestrá, vyvážená a čerstvě připravovaná strava s vysokým podílem ovoce a zeleniny poskytuje:

- paliva, která poskytují energii pro fungování imunitního systému;

- stavební bloky pro intenzivní biosyntézu a množení imunitních buněk v průběhu imunitní odpovědi;

- substráty pro produkci některých imunitně aktivních metabolitů;

- regulátory metabolismu imunitních buněk;

- antioxidanty a protizánětlivé látky poskytující tělu ochranu před oxidačním a zánětlivým stresem vzniklým během imunitní odpovědi;

- či substráty pro vývoj a udržování střevní mikroflóry, která zase moduluje imunitní systém.

Zatímco v jarních a letních měsících máme v supermarketech nebo dokonce na vlastní zahrádce celé moře možností pro zdraví prospěšnou stravu. Výzvou jsou však chladnější měsíce, a to zejména v zimě. Zvyšuje se riziko infekcí, spolužáci jsou často nemocní a kilo rajčat stojí téměř jak hovězí. Navíc u nás značně ubude sluníčka, bez kterého se neobejde syntéza vitaminu D. Není tak divu, že příjem vitaminu D, vitaminu C a Zinku, které jsou známé zejména svým přispíváním k normální funkci imunitního systému, může být nedostatečný. Právě v tomto období je na místě zvážit doplnění vitamínu a minerálu ve formě doplňků stravy. Nemusí jít o nudnou velkou bílou tabletu bez chuti. Jde to i hravě a chutně. Přesně taková je novinka trojkombinace vitamínu D, C a zinku Supradyn Imunne KIDS – chutné ovocné želé gummies ve formě, kterou si zamilují i dospělí. O potřebě správné stravy jsou popsány celé knihy, ale často se však zapomíná i na další klíčový aspekt - dostatek spánku a psychickou pohodu. Konkrétně pak jde o stres z nového prostředí ve školce či škole, z nových kamarádů, nové denní rutiny, odloučení od rodičů a další. V současné době jde tak o opomíjený psychosomatický problém, který může narušit fungování imunitního systému. Pokud se zaměříte na imunitu takto komplexně, máte z půlky vyhráno.

Více informací o produktech a inspiraci, jak pečovat o imunitu a podporovat svou energii naleznete na www.supradyn.cz


Supradyn Immune KIDS
Doplněk stravy
Určeno pro děti od 4 let
Dávkování:
- 2 ks pro děti 4-8 let
- 3 ks pro děti 9-13 let
- 4 ks pro děti 14-18 let a dospělé
Balení obsahuje 100 bonbonů

www.supradyn.cz