Když auta sama brzdí, parkují…

14.11.2022

... a trochu také řídí, je to pro řadu hlavně méně zkušených motoristů neskutečná úleva. Přitom za zmíněné schopnosti není nutné připlácet majlant.

Doby, kdy bylo v autech vrcholem techniky centrální zamykání na dálkové ovládání a i obyčejný tempomat byl výbavou prémiových modelů, jsou dávno ty tam. Na nasazení plně autonomního řízení si sice ještě počkáme, ale už dnes se moderní technologie a chytré asistenty stávají v podstatě standardem. Co zajímavého tedy můžete najít v "IT útrobách" moderních vozidel?

Tempomaty

První generace uměly maximálně udržovat manuálně nastavenou rychlost, ale na změnu situace reagovat nedokázaly. Dnešní pokročilé adaptivní tempomaty se již dokážou přizpůsobit provozu a vůz automaticky brzdí, pokud před ním jedoucí automobil zpomaluje. Jiné jsou propojené s navigací a v reálném čase mohou například samy snižovat rychlost před zatáčkou a po jejím projetí opět přidat.

Asistent vystupování

Jako velmi nebezpečný moment je obecně bráno i opouštění vozu tzv. do silnice. A rozhodně nejde jen o riziko, že dveře otevřete do cesty projíždějícímu cyklistovi. Eventuálně jinému vozidlu, které křídlo jednoduše vylomí - v tom lepším případě. Takovým incidentům pomáhá předejít asistent pro bezpečné vystupování, který po zaparkování ještě tři minuty hlídá situaci za autem. V případě nebezpečí dveře zablokuje a například nepozorné děti je zkrátka neotevřou.

Asistent parkování

Jednou z nejstresovějších situací zejména pro začínající řidiče je parkování. Uklidit automobil podélně do řady jiných už však nemusí být horor. Dálkově ovládaný inteligentní parkovací asistent vůz do slotu sám zaveze, respektive z něj vyveze - a to dokonce ani nemusíte sedět v kabině! Stačí pouze stisknout tlačítko na klíčku...

Infotainment

Standardem moderní výbavy automobilů se také staly pokročilé systémy, které často umějí zrcadlit i displej mobilního telefonu. Řada automobilek ale šla v oblasti konektivity ještě dál. Prostřednictvím mobilní aplikace je možné například ověřit, jestli jste nezapomněli zavřít okénka či zamknout, nebo zjistit, kde jste svůj automobil vůbec nechali. Mobilním telefonem můžete dnes třeba i zapnout topení nebo vzdáleně ovládat i některé další funkce, jako je spuštění dobíjení elektromobilu. Velmi příjemné je také zaslání cíle cesty rovnou do palubní navigace.

Automobilka Kia klade na pokročilé bezpečnostní asistenty a další technologie u svých modelů silný důraz. Není proto náhodou, že například nejnovější verze populárního SUV Sportage, nová generace Kia Niro nebo čistě elektrický model EV6 se mohou pochlubit nejširší nabídkou těchto systémů ve své třídě.

-red-
Foto Kia