Když jeden muž nestačí

01.08.2023

Muž, který by byl dokonalým manželem, milencem, otcem, kamarádem i nejlepší kamarádkou, je jako yetti. Možná ho někdo viděl, ale s jistotou jeho existenci prokázat nelze. Některé ženy to řeší tak, že si toho ideálního složí ze dvou či více mužů.

Někdy se stane, že se seznámíte s Františkem, zamilujete se, u oltáře si slíbíte lásku a věrnost až za hrob, pak máte děti a najednou nic. Začnete si všímat toho, že František vám čím dál častěji zapomíná dávat najevo, že vy jste jeho jediná, natož aby vám třeba řekl, že vám to dneska sluší. A to nemluvě o tom, že s ním v poslední době už můžete řešit maximálně školní prospěch vašich dětí a kdo zase nevyndal nádobí z myčky...

Jednoho na život, druhého na romantiku

Podobně odpovídá dvaačtyřicetiletá Silvie na otázku, proč má dva muže. "Vždycky jsem se považovala za racionální, takže jsem hledala muže, který mě i budoucí potomky zabezpečí, bude inteligentní, alespoň trochu k světu a v neposlední řadě mě bude mít rád," říká. "To všechno mi Karel dal. Časem jsem si ale uvědomila, že mě vůbec neposlouchá, že nežije se mnou, ale vedle mě a že bych alespoň trochou té romantiky taky nepohrdla. Nepomohly domluvy, prosby, pláč. Rozvádět jsem se kvůli dceři nechtěla. Moje nespokojenost ze mě asi čišela, protože se mě známý, se kterým jsem chodila venčit psy, brzy zeptal, co se mnou je. Všechno jsem mu vyklopila a rozbrečela se. Začal mě utěšovat a brzy spolu oslavíme takové naše malé tajné roční výročí. Domluvili jsme se na výletu do Paříže. Když jsem totiž s tímhle nápadem vyrukovala doma, můj zákonitý choť prohlásil, že mi to klidně zaplatí, ale ať jedu s nějakou kamarádkou, protože on by se nudil. Tak pojedu..."

Nezodpovědně zodpovědné

Když si žena najde milence, z 99,9 % je to z toho důvodu, že jí doma něco chybí. A není to proto, že by se její partner nevěnoval rodině jako takové. Jenom se už tak úplně nevěnuje jí. Taková žena nemá zájem rozbíjet vztah, třeba prověřený řadou životních peripetií, už proto, že si váží toho, co manžel dělá pro rodinu. Oceňuje ho v roli otce jejich dětí, jako člověka, který jim vytvořil bezstarostné zázemí... I když je osamělá a chce to změnit, povětšinou se nechce rozvádět ani v případě, že partner na svém chování vůči ní nevidí nic špatného. Řešení tak hledá u milence. Je přesvědčena, že ji nový vztah nabíjí energií, kterou vydá ve svém oficiálním svazku. Začne o sebe víc pečovat, hubne, (možná přeletováním od manžela k milenci a naopak a stresem z toho, že všechno rupne), a samozřejmě je v tom i sex, stejný, jaký provozovala s manželem na začátku jejich vztahu. Má tajemství a to jí v očích zažehne ohníčky. Vypadá báječně, rozumově možná cítí, že se ocitla v poněkud nezáviděníhodné situaci, ale pocitově si svůj stav užívá. Proč by tedy na tom něco měnila. Jenže...

Pravidla mnohomužství

Pokud si pořídíte dalšího muže a nehodláte o něm tomu stávajícímu říct, protože si chcete nechat oba dva a málokterý oficiální partner by tuhle informaci skousnul, měla byste se řídit určitými konspiračními pravidly. Tak především si ještě jednou dobře rozmyslete, jestli vám celá ta anabáze se schováváním, zapíráním a podobnými hrátkami stojí za to.

A co když se zamilujete tak, že budete chtít žít s tím druhým? Víte, co je váš nový objev zač? V rámci péče o vlastní zdraví myslete na kondom a antikoncepci, nikdy totiž nemůžete vědět, jestli neutěšuje ještě jinou, podobně otrávenou manželku. Nebylo by asi vhodné, kdybyste se obě sešly na jedné venerologii, případně gynekologii, kde byste si povídaly o tom, jak porodíte jejímu dítěti sourozence a ona tomu vašemu. Na co rozhodně nesmíte zapomenout, je zámek na pusu. I kdyby vás to stokrát lákalo pochlubit se kamarádce, mlčte. I když to nepoletí vyžvanit vašemu oficiálnímu, řekne to své další kamarádce, ta zase své a jednoho krásného dne se to donese i paroháči. Součástí bezpečnostních opatření je zaheslovaný mobil, e-maily a pro jistotu se ani náznakem nezmiňujte o čemkoli, co by mohlo souviset s těmito aktivitami, na sociálních sítích, natož abyste tam dotyčného měla v přátelích.

Stojí to za to?

Ženy, které nepovažují svoje manželství za stoprocentní a hledají útěchu v jiné náruči, tvrdí, že jim jejich nový vztah dává vzrušení, pocit toho, že jsou pro někoho opět důležité a spoustu dalších pozitiv. "Každý vztah časem zevšední, i milenecký," upozorňuje psycholožka Marie Hájková. "Navíc adrenalin z věčného zapírání, vymlouvání se a zametání stop začne po nějaké době také lézt pořádně na nervy. Já osobně svým klientkám radím, aby se nejdříve pokusily dát do pořádku svoje manželství, a pokud to nejde, pak teprve se poohlížely jinde. Rozhodně je třeba uvědomit si, že případným vyzrazením ztratíte partnera buď zcela, anebo jeho důvěru, a ta se znovu získává opravdu velmi těžko. A pokud budete hledat životní oporu u milence, často ztratíte i jeho. Nakonec zůstanete sama," nastiňuje možný scénář mimomanželského povyražení.

Text: Lucie Pilátová

Zdroj: Časopis PERFECT WOMAN