Když nám schází slunce aneb doplňte potřebné vitaminy a nedejte zimním depresím šanci

17.01.2022

Věděla jste, že třetí pondělí v lednu je považováno za nejdepresivnější den v roce a je mu přezdíváno Blue Monday? Dlouhé zimní večery, nedostatek sluníčka a světla či špatné počasí mohou způsobit, že se necítíme ve své kůži, jsme roztěkaní a jen těžko hledáme důvody k úsměvu. Díky malým pomocníkům, kteří aktivně podpoří správné fungování nervového systému, si však můžete dobrou náladu aktivně přivolat. Jak pomocí doplňků stravy podpořit pozitivní mysl prozrazuje Ing. Pavla Pešková Gazdíková, specialistka na výživu ze společnosti Amway Česká republika a Slovensko.

Duševní zdraví jako fenomén posledních let

V posledních letech se ve velkém mluví o duševním zdraví a duševní hygieně, na kterou bychom měli v dnešním zrychleném světě myslet úplně všichni. S pojmem Blue Monday, tedy pojmenováním pro nejdepresivnější a nejsmutnější den v roce, přišel Dr. Cliff Arnall již v roce 2005, nicméně do širšího povědomí veřejnosti se toto označení dostalo až díky tiskové zprávě společnosti Sky Travel vydané před třemi lety.

Od svého původního záměru, tedy přimět lidi k tomu, aby nesmutnili doma, že Vánoce jsou už za nimi a žádné ze svých novoročních předsevzetí neuvedli v praxi, ale naopak si koupili letenky a vyrazili na dovolenou, se koncept Blue Monday velmi výrazně odchýlil a v posledních letech není jen marketingovým tahákem.

Pevný a silný nervový systém

"Pro správně fungující nervový systém je důležitá kombinace hned několika faktorů, a to dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek, kvalitní spánek, pestrá strava a pohyb. Vzhledem k dnešnímu uspěchanému živonímu stylu je důležité doplňovat konkrétní látky, které si tělo samo třeba ani neumí vyrobit. Právě proto jsou doplňky stravy tak výbornými pomocníky," říká Ing. Pavla Pešková Gazdíková, specialistka na výživu společnosti Amway Česká republika a Slovensko. Potraviny, kterými můžeme běžně svůj nervový systém podpořit, jsou například banány, pomeranče a granátová jablka nebo také vejce a listová zelenina.

"Nejdůležitější jsou zejména vitaminy skupiny B a vitamin D, vápník, hořčík a draslík, protože právě ty jsou zodpovědné za správnou činnost nervového systému a potlačují pocity únavy a vyčerpání. Naše tělo je ale nedokáže v dostatečném množství z běžných potravin přijmout, a proto je důležité je tělu dodat ještě jinak," dodává Pešková Gazdíková.

Kromě správné výživy a pestré stravy dokáže naše chmury zahnat také pohyb nebo čas vyhrazený pro oblíbené aktivity. Proti zimní depresi mohou pomoci například vycházky do přírody, díky kterým načerpáte novou energii. Dalším způsobem, jak zvýšit hladinu endorfinů může být tanec nebo pohyb všeobecně. Ať už se půjdete protáhnout na lekci pilates či jógy nebo zvolíte dynamičtější cvičení, zaručeně se vám při fyzické aktivitě začnou vyplavovat hormony štěstí, které pomohou v překonání náročných dnů.

Cílená péče

Vybrat si z celé řady výživových doplňků na trhu může být občas oříšek. Amway proto přináší tipy na doplňky stravy, které pomáhají udržovat dobrou duševní kondici a navíc podporují ještě další aspekty našeho zdraví.
Doplňky stravy Nutrilite™ Cal Mag D Plus a Chewable Calcium Magnesium od Nutrilite™ obsahují vápník a hořčík, které společně přispívají ke správnému fungování svalstva, dobrému stavu kostí, zmírnění pocitů únavy a vyčerpání, ale především k normální činnosti nervové soustavy. Oba doplňky stravy jsou bez umělých barviv, aromat a konzervačních látek.

Vitaminy B a D jsou pro správné fungování naše organismu naprosto klíčové. Vitamin B přispívá ke snížení míry únavy a normální funkci imunitního systému. Výživový doplněk Vitamin B Plus od Nutrilite™ poskytuje okamžitou dávku vitaminů B (B1, B2, B3, B5, B6, B7 a B12), kterými nastartujete svůj den a udržíte si potřebnou hladinu energie po celých 8 hodin. Vitamin D, který napomáhá udržení normálního stavu kostí a zubů, je poměrně obtížné získat přirozenou cestou. V malém množství se vyskytuje v potravinách, např. tučných rybách, jako je losos či makrela. K jeho syntéze dochází také při styku pokožky se sluncem. Během zimních měsíců proto často trpíme jeho nedostatkem. Dostatečnou hladinu vitaminu D vám zajistí Vitamin D od Nutrilite™.

V zimních plískanicích se choroboplodné zárodky šíří jedna radost, proto je důležité podpořit zejména v tomto období obranyschopnost našeho organismu. Vitamin C Plus od Nutrilite™ z třešní acerola zajišťuje pomalé a rovnoměrné uvolňování vitaminu C, což přispívá k normální funkci vašeho imunitního systému. Hojně se vyskytuje v citrusech, šípku, třešních, rakytníku, brusinkách, kiwi nebo třeba bramborech a rajčatech.

Vitamin C Plus Nutrilite™: 1635 Kč (180 tablet)Výživový doplněk Nutrilite™ Coenzyme Q10 je zdroj koenzymu Q10, což je v tuku rozpustná látka podobná vitaminu, která se nachází téměř ve všech buňkách našeho těla. Jedná se o chemickou sloučeninu napomáhající přeměně stravy na energii, kterou organismus potřebuje. Přirozená koncentrace koenzymu Q10 se v našem těle s přibývajícím věkem snižuje, a tehdy může pomoci doplněk stravy.

Omega-3 mastné kyseliny fungují podobně jako naolejovaný řetěz na kole - přispívají k normální činnosti srdce. Označují se také za "esenciální", protože je naše tělo nemůže přirozeně produkovat - musí je získat ze stravy. Ideální by bylo zahrnout do jídelníčku jednu nebo dvě porce ryb týdně. Chápeme, že to není vždy možné. Proto Nutrilite™ přichází s výživovým doplňkem Omega-3 Complex.

www.amway.cz