Kolagen a vše, co o něm potřebujete vědět

26.08.2022

Suplementy s obsahem kolagenu jsou v poslední době velkým trendem, propaguje je každý druhý influencer na Instagramu. Ne každý kolagenový doplněk stravy je však kvalitní a pro naše tělo prospěšný.

Co to vlastně ten kolagen je? Je to nerozpustná bílkovina, které tvoří většinu tkání v našem těle. Jeho název pochází z řeckého slova 'kolla', což znamená lepidlo, to doslova znamená, že kolagen je to látka, která drží naše tělo pohromadě.

Dříve naši předci jedli dostatek pokrmů přirozeně bohatých na kolagen. Nepreferovali totiž pouze libové maso, zvířata konzumovali celá doslova od hlavy až po oháňku, snědli i chrupavky a z kostí si vařili vývary. Což v dnešní době dělá už málokdo a čas na uvaření poctivého vývaru si najdeme málokdy.

Tvorba kolagenu se v našem těle po 25. roce zpomaluje, proto je třeba myslet na to, abychom jej dodali tělu dostatek z potravin nebo suplementů.

K čemu kolagen potřebujete?

Kolagen je hlavní strukturální bílkovina, která dodává pevnost většině tělesných tkání včetně kůže, kostí, šlach, vazů, chrupavek, svalů a cév. Neobejde se proto bez něj náš pohybový aparát, zuby, kosti, ale ani pleť a vlasy. Jeho nedostatek můžete pocítit bolestivými klouby a sníženou hybností a poznáte ho také na zhoršení kvality pleti, její pevnosti a pružnosti, vráskách apod.

Jak podpořit tvorbu kolagenu v těle?

Vsaďte na vitamín C, E a A. Tvorbu kolagenu podporuje také zelené rostlinné barvivo chlorofyl nebo mořská řasa spirulina. Potraviny, jako je cibule, česnek, brokolice nebo olivy, jsou charakteristické vysokým obsahem síry, která představuje základní stavební prvek pro tvorbu kolagenu. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny a zinek jsou další mikroživiny, které kolagen pro svoji tvorbu nutně potřebuje. Dále jej můžete podpořit vnějším i vnitřním užíváním kyseliny hyaluronové.

Který je ten nejlepší kolagen?

Specialistou na kolagenové suplementy je značka Planet Paleo. Jejich 100% vysokou kvalitu prokazují výhry a ocenění v různých mezinárodních soutěžích, jako je například výhra z roku 2019 v kategorii výživových doplňků v soutěži Beauty Shortlist Well-Being Awards. Jejich produkty jsou z volně se pasoucího skotu nebo z mořských ryb, a jsou zaručeně bez lepku, mléka, cukru, sóji a jiných přidaných látek. Neobsahují hormony, antibiotika, antimikrobiální látky, růstové stimulátory, anabolické steroidy, syntetické léky ani GMO suroviny. Zato mají vysoký obsah vysoce kvalitních bílkovin.