Kolagen pro zdraví i krásu

04.07.2023

Kolagen je jedním z nejrozšířenějších druhů proteinů v lidském těle. Nachází se v žaludku, kostech, kloubech, šlachách, vlasech a nehtech. Je tedy nezbytný pro správné fungování celého těla.

Kolagen je komplexní protein, který se skládá se z 19 různých aminokyselin a v rámci organismu tvoří 30 % veškerých bílkovin. V našem těle existuje mnoho různých typů kolagenu. Naprostá většina je však tvořena tzv. kolagenem I. typu, který najdeme zejména v kostech, zubech, šlachách a kůži. Významný je také kolagen II. typu přítomný v chrupavce a kloubech a kolagen III. typu, který je obsažen zejména v kůži, svalech a kostech, kde slouží jako pomocník při poranění a později přechází v typ I. Vyskytuje se zejména v mladším věku, ve vyšším věku se postupně ztrácí.

Kolagen si můžete představit jako lepidlo, které drží všechny buňky pohromadě a pohotově opraví veškeré poškození v těle. To je také důvod, proč se označuje za jednu z nejdůležitějších bílkovin lidského organismu a je považován za top anti-aging produkt.

S věkem se kolagen snižuje

Naše tělo je navrženo tak, aby si vyrábělo kolagen samo. Jakmile dosáhneme věku 25 let, naše tělo není schopno vyrábět tolik kolagenu, kolik ho potřebuje spotřebovat. Pokud kolagen v těle chybí, začínají se objevovat bolesti pohybového aparátu, první vrásky, pokožka ztrácí svůj lesk a vlasy jsou oslabené. Kolem 40 roku našeho života klesá kolagen mnohem rychleji a v šedesáti letech je pak z těla polovina kolagenu už úplně pryč. Aby tato situace nenastala, je třeba kolagen pravidelně doplňovat formou kolagenních doplňků.

5 výhod užívání kolagenu

1. Zlepšuje kvalitu pleti

Kolagen je nejvíce spojován právě s kvalitou pleti. I estetická chirurgie jej využívá a pomocí injekcí ho aplikuje do jemných vrásek na obličeji. Efekt těchto injekcí je ale bohužel krátkodobý. Důležité je, aby byl kolagen užíván vnitřně, teprve pak může skutečně zlepšit celkový zdravotní stav pleti. Pomáhá tvořit elastin a další sloučeniny v kůži, které jsou zodpovědné za udržení mladistvého pleti, textury a vzhledu.

2. Vytváří svaly a opravuje tkáně

Kolagen je přirozeným zdrojem bílkovin. Při konzumaci kolagenu před tréninkem a po tréninku můžete lépe a rychleji zotavit své tělo z fyzického stresu všeho druhu.

3. Podporuje správnou funkci kloubů

Kolagen se ukazuje jako stále hodnotnější pomocník při léčbě onemocnění kostí a kloubů, jako je artritida. Hydrolyzát kolagenu ale skvěle pomáhá i pacientům s osteoartritidou (OA).

4. Zlepšuje kondici střev

Proč je kolagen důležitý pro zdravá střeva? Nejprve je třeba si uvědomit, že náš střevní trakt, jmenovitě střeva, jsou světem sám pro sebe. Mikrobiom každého jedince je vysoce individuální, a jeho rovnováha je zcela zásadní pro celý organismus, včetně kvality a kondice imunitního systému. S věkem produkce kolagenu v těle klesá a je nanejvýš důležité jeho dodáváním v podobě výživového doplňku napomáhat obnovování pojivové tkáně, jíž je přirozenou součástí a která spoluutváří střevní výstelku. Ta brání propustnosti střev a unikání nežádoucích patogenů do organismu.

5. Podporuje funkci jater a detoxikuje tělo

Zejména v jarním období je důležitá detoxikace organismu. Tu zajišťuje největší orán v našem těle – játra. Játra filtrují krev, odstraňují velké toxiny a rozkládají nežádoucí chemikálie na sloučeniny, které se následně vyloučí z těla ven. Pokud jsou ale játra vystavena většímu množství toxinů, jejich schopnost detoxikovat se je oslabena. V kolagenu se nachází aminokyselina glycin, která podporuje zdraví jater a pomáhá snižovat jejich poškození způsobené konzumací průmyslově zpracovaných a smažených potravin nebo nápojů – zejména alkoholu.

6. Pracuje jako lokální léčba

Krém na obličej obsahující hovězí kolagen pomáhá zlepšit akné. Je vaše dáseň bolavá po vytažení zubu? Zní to divně, ale lidé našli úlevu pomocí hovězího kolagenu. Hovězí kolagen může také pomoci snížit příznaky hemoroidů.

Doporučená denní dávka kolagenu by se měla pohybovat 10.000 až 20.000 mg, dle stupně poškození kloubů. Je doporučováno začínat na nejvyšší hranici z důvodu nejrychlejšímu nasycení pojivových tkání a nastartování regeneračních procesů. Doporučená denní dávka kyseliny hyaluronové není stanovena, uvádí se v rozmezí 200-1000 mg, dle nejnovějších studií je doporučeno množství 240 mg kyseliny hyaluronové. Doporučená dávka biotinu je stanovena 50 µg, nejvyšší přípustné množství v denní dávce je 500 µg.

Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat

Viditelné výsledky by se měly dostavit přibližně po 3-4 týdnech pravidelného užívání. Někteří mohou patřit mezi šťastlivce, kteří si všimnou změn už po dvou týdnech. Je to však různé, a proto obecně doporučeným postupem je užívat kolagen denně po dobu tří měsíců.

Který kolagen je nejlepší?

Při nákupu kolagenu je důležité ujistit se, že si koupíte doplněk stravy, který je již hydrolyzovaný. To znamená, že kolagen byl již rozdělen do snadno stravitelných forem. Vyzkoušejte například hovězí kolagen ze 100% pastvy bez přísad s mnoha aminokyselinami.

Více informací najdete na www.woldoshop.cz.