Komfortní rodinné sezení

13.11.2021

Těší vás představa klidného večera, který strávíte obklopeni celou svou rodinou v útulném obývacím pokoji? Pak se jistě i zamýšlíte nad tím, kam se všichni usadíte. Komfortní rodinné sedací soupravy jsou ideální pro setkávání celé rodiny, ale i každodenní lenošení a odpočinek.

Při výběru sedačky je dobré zamyslet se nad tím, co přesně od ní očekáváte. Pro rodiny jsou vhodné velké sedací soupravy ve tvaru písmene L nebo U s bytelnou konstrukcí a pevným potahem, které poslouží nejen k posezení, ale i pro každodenní lenošení, dětské hry a dovádění a nabízejí také dostatek úložného prostoru.

Přizpůsobte sedačku prostoru

Pokud víte, že sedací souprava bude sloužit především k setkávání s celou rodinou, volte větší sedací soupravy, které poskytnou dostatek místa i pohodlí. Vysněnou sedací soupravu můžete dokonce naplánovat do posledního detailu - od přesné velikosti a tvaru až po takový materiál, který vám bude příjemný, ale zároveň odolá i řádění domácího mazlíčka. Vše lze přizpůsobit podle vašich individuálních požadavků a jednotlivé části můžete také doplnit o další elementy, jako jsou trojsedáky nebo dvojsedáky, případně další křesla či taburety, které poskytnou další prostor pro pohodlné posezení. Pokud tedy toužíte po polohovatelných opěrkách hlavy, posuvných područkách či dalších funkcích sedacích souprav na míru, splňte si svůj sen díky plánovaným soupravám

Nejen pěkná, ale i pohodlná

Mimo designu a barvy, které mají dozajista na atmosféru pokoje velký vliv, je důležité myslet především na správnou velikost a tvar sedací soupravy, jež by měli odpovídat rozložení místnosti i počtu členů domácnosti. V neposlední řadě se zaměřte také na pohodlí. Sedačka je přece jen místem, kde si chcete po dlouhém dni odpočinout, zahodit starosti za hlavu a užívat si příjemného odpočinku. Proto si před koupí určitě vyzkoušejte, zda vám vyhovuje tuhost polstrování a délka sedu i opěrky.

Moderní vychytávky

Nejen mladší generace jistě využije i různé technologické vychytávky, jako jsou například polohovatelné područky, nastavitelné podhlavníky nebo rozklad soupravy na lůžko, což oceníte například pro příležitostné přespání návštěv. Starší generace pak mohou využít funkce nastavitelné výšky a hloubky sedu a polohování podhlavníků, které se skvěle přizpůsobí anatomii těla.

Světlé sedací soupravy

Největší výhodou světlých sedacích souprav je jejich univerzální použití. Díky jemným tónům zapadnou do jakéhokoliv interiéru, a navíc se jen tak neokoukají. "U takových sedaček je nejčastější obavou zákazníků jejich údržba. Moderní materiály vás toho ušetří. Péče o soupravy je díky nim velice snadná a nemusíte se jí obávat," uvádí Andrea Štěpánová, marketingová ředitelka společnosti Asko - Nábytek. Obecně jsou světlé barvy do interiéru dobrou volbou, jelikož celý prostor krásně provzdušní a dají se velmi dobře kombinovat s výraznějšími prvky.

Světlé nebo rovnou bílé sedací soupravy působí v obývacím pokoji opravdu luxusním dojmem. Pochopitelnou obavou je údržba takové sedačky, a to obzvláště v domácnostech s dětmi či domácími mazlíčky. Díky moderním, ale i tradičním materiálům jako je kůže, se toho už nemusíte bát. Kožený povrch je vodoodpudivý sám o sobě a v případě znečištění jej běžně dostupnými prostředky očistíte. V případě textilního potahu volte co nejhustěji tkané látky, ta se případně dá ošetřit ještě impregnací, což zajistí ještě větší odolnost soupravy.

Elegantní tmavé sedačky

Sedačky v tmavých odstínech jsou oblíbené nejen pro svůj sofistikovaný vzhled, ale také pro jejich praktičnost, nemusíte se obávat, že na soupravě bude vidět každý flíček. Tmavé barvy působí v prostoru dramaticky a elegantně a v kombinaci se světlým okolím vytvoří opravdu útulnou atmosféru. Nemusíte se omezovat jen černou a tmavě šedou barvou, perfektně vypadají také tmavé tóny modré či zelené.
Sedací souprava je sama o sobě královnou obývacího pokoje a tmavé barvy přitahují ještě větší pozornost. Ideální je proto kombinovat takové sedačky se světlými doplňky, neutrálním nábytkem, podlahou a výmalbou, které dají vyniknout dominantě pokoje, ale zároveň ji nepřebijí. Při volbě barvy také berte v potaz, jaké množství přirozeného světla v pokoji je. Když ho budete mít dostatek, můžete sáhnout po tmavé soupravě, i přestože není pokoj příliš velký.

Text: Jana Šulcová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení