Konzervace kosmetických produktů

16.05.2022

Všechny kosmetické přípravky s vodní bází musí být odolné, aby se v nich rychle nemnožily mikroorganismy, které mohou přípravky znehodnotit a způsobit výskyt kožních problémů po jejich použití.

Evropská kosmetická vyhláška uvádí asi 60 látek, které jsou povoleny ke konzervaci kosmetických přípravků. Jedná se o látky syntetické (např. chlorbutanol) i přírodně identické (např. kyselina mravenčí). O některých ze schválených látek se vedou velké společenské diskuse, například o skupině parabenů. U kosmetické firmy Belico Derma Concept, která klade důraz na udržitelnou péči s maximálním účinkem a velmi vysokou tolerancí, používají pouze ty konzervanty, které jsou přírodně identické a schválené i pro potraviny.

Patří mezi ně:

Kyselina benzoová: vyskytuje se v borůvkách a brusinkách

Kyselina sorbová: vyskytuje se v bobulích a ve vázané formě ve víně

Benzylalkohol: vyskytuje se v ylang-ylang a jasmínu

Trvanlivost kosmetiky lze zvýšit i tzv. multifunkčními látkami, které kromě konzervačního účinku mají i další vlastnosti. Například propylenglykol a glycerin jsou vynikajícími zvlhčovači. Aby bylo u těchto látek dosaženo dostatečného konzervačního účinku, je nutná jejich vysoká koncentrace v produktu, čímž produkt ztrácí šetrnost k pokožce. Zde je důležité, aby bylo při vývoji produktů dosaženo optimální koncentrace pro nejvyšší možnou toleranci s dobrým účinkem prostřednictvím zvolené kombinace látek a přizpůsobením krémových základů.

Vysokou koncentraci vyžaduje také etanol (alkohol), který může pokožku silně vysušovat a dráždit. V nízkých koncentracích však může cenným způsobem přispět ke konzervaci produktů.

Obsah parfému, stejně jako ozařování či zahřívání, také zvyšuje trvanlivost přípravků. Mohou však negativně ovlivnit účinnost přípravku. Parfémy jsou velmi komplexní směsi vůní i se stovkami složek a patří mezi nejčastější spouštěče alergie. Ve prospěch snášenlivosti proto parfém v kosmetice Belico není použit vůbec.