Kosmetička Marcela Eller vyvrací mýty o přírodní kosmetice
Marcela Eller je majitelka e-shopu s přírodní kosmetikou Siel Beauty. Její cesta k přírodní kosmetice vedla přes bohaté profesionální zkušenosti s konvenční kosmetikou. Nyní dováží britskou značku Jane Scrivner a radost z jejích účinků šíří na všechny strany. Nadšené jsou nejen její zákaznice, ale i klientky kosmetiček, které u ní prošly školením. Zajímavé informace ze světa kosmetiky sdílí také v podcastu Ruce od krému a hlava v pejru.
1. Přírodní kosmetika je méně účinná než konvenční
Velmi často je tomu naopak. Přírodní kosmetika, pokud je kvalitní a obsahuje výběrové ingredience, obsahuje velké množství tolik prospěšných antioxidantů, omega mastných kyseliny a dalších látek, ve své nejpřirozenější podobě. Díky tomu je naše pleť velmi dobře přijme a využije na maximum.
2. Přírodní kosmetika je vždy bezpečnější (na co si dát pozor při výběru)
Přírodní kosmetika, pokud není dobře formulována, také může způsobit problém. Stává se to velmi často u doma vyráběných produktů nebo produktů vyráběných výrobci s nedostatečnou zkušeností a vědomostmi, často prodávaných v různých skupinách a na sociálních sítích.
3. Přírodní kosmetika neobsahuje konzervanty a rychle se kazí
I přírodní kosmetika potřebuje být konzervovaná, pokud produkt obsahuje nějakou vodnou složku. Je pravda, že na přírodní kosmetiku je potřeba dávat větší pozor, co se týče teploty, opravdu nemá ráda velké horko a může začít degradovat.
4. Přírodní kosmetiku nemohou používat lidé s citlivou pletí a alergiemi
Přírodní kosmetika obsahuje alergeny, ale existují již i značky přírodní kosmetiky, které se na citlivou, ekzematickou a jinak oslabenou pokožku, zaměřují. Musíme si ale přiznat, že citlivou pleť má větší třetina žen a je to způsobeno nesprávným výběrem konvenčních produktů a péčí. Přírodní kosmetika je často řešením a pomocí.
5. V profesionálních salonech se s přírodní kosmetikou nepracuje
To si bohužel myslí stále mnoho kosmetiček a já se snažím, abych jim tento názor vyvrátila. Důkazem jsou výsledky. Přírodní kosmetika se může kombinovat s přístroji, na jaké jsou kosmetičky v salonech zvyklé a jako bonus mají po ruce produkty, které obsahují maximum aktivních látek. Přírodní kosmetika má v salonech rozhodně své místo.
6. Ne všechno označené "bio" nebo "organické" je 100% přírodní
Ano, to je pravda. Značky "bio" a "organické" jsou často spojovány s přísnějšími standardy, nicméně, výrobky s tímto označením mohou stále obsahovat některé povolené chemické látky, které jsou schválené v rámci ekologické certifikace. Certifikační společnosti mají různé úrovně označení produktů. Jak se v tom vyznat? Mnoho značek přímo na obalu píše, kolik % přírodních složek produkt obsahuje. Důležité je číst složení výrobků a znát pravidla daných certifikačních organizací. Nejznámější jsou například již zmíněný Ecocert, Soil Association, Natrue, USDA Organic, Demeter,…
7. Přírodní kosmetika nemá žádný vědecký základ
Tento mýtus je velmi rozšířený, ale ve skutečnosti je to naopak. Přírodní kosmetika je často podložena vědeckými výzkumy, které se zaměřují na prospěšnost přírodních složek, jako jsou antioxidanty, vitamíny a rostlinné oleje. Mnoho z těchto látek byly velmi podrobně zkoumány a prokázalo se, že mají na kůži pozitivní účinky. I součástí konvenční kosmetiky jsou přírodní složky, kterými se propaguje.
8. Přírodní kosmetika neřeší specifické problémy pleti
Ve skutečnosti je přírodní kosmetika bohatá na aktivní složky, které mohou řešit cíleně různé kožní problémy. Například kyselina hyaluronová získaná z rostlin je skvělá pro hydrataci a boj proti vráskám. Lékořice a bakuchiol se používají i v konvenční kosmetice do přípravků proti pigmentovým. Důležité je, vybrat si správný produkt pro konkrétní potřeby pleti.
9. Přírodní kosmetika nefunguje tak rychle jako konvenční
Účinnost přírodní kosmetiky je závislá na konkrétních aktivních látkách a stavu pleti. Přírodní produkty často obsahují vysoce koncentrované aktivní látky, které podporují regeneraci a obnovu pleti přirozeným způsobem. I když mohou některé procesy trvat déle, dlouhodobé výsledky bývají často trvalejší a pro pleť šetrnější.
10. Přírodní oleje mají SPF ochranu, tudíž mě ochrání před UV zářením
Ačkoliv byly oleje důkladně testovány, při laboratorních podmínkách byly zjištěny velmi nízké hodnoty ochrany, navíc nechrání rovnoměrně proti UVA a UVB záření. Aby byla kůže účinně chráněna, je důležité používat přípravky s ověřenými a stabilními ochrannými filtry, jako jsou minerální nebo chemické, které prošly testováním. Vrstvením a mícháním olejů se SPF nesčítá, ale to platí i pro ochranu minerálními nebo chemickými filtry.