Krásná v každém věku

20.03.2022

Péče o pleť není žádná alchymie. S cennými radami našich předních dermatoložek a metodami estetické medicíny vás přesvědčíme, že mít pleť krásnou v každém věku není vůbec problém.
S každou životní etapou se naše pleť mění a s ní i její potřeby a nároky. Zatímco do období dospívání byla krásná a zdravá pleť v podstatě samozřejmostí, bez práce a zadarmo, s přibývajícími léty si žádá více pozornosti. A to nejen kvůli přirozenému procesu stárnutí a genetickým změnám, ale i kvůli naší životosprávě a návykům, s nimiž úzce souvisí takzvané behaviorální stárnutí, a vnějším vlivům, jako je působení slunečního záření nebo prudké teplotní výkyvy. Kdy zbystřit?

Když je vám 20+

Pravidla udržitelného rozvoje
Lidský organismus má neuvěřitelnou schopnost obnovy z vlastních zdrojů a mladá pleť z ní těží na plné obrátky. Zdání "samoúdržby" ale klame. Prohřešky proti zdravému životnímu stylu, kouřením počínaje a probděnými nocemi konče, se zapisují do její paměti a v nejnevhodnější okamžik, kdy přibývá vrásek a pleť ztrácí elasticitu, jsou připraveny se přihlásit se ke slovu. Proto je v tomto období důležitá zejména prevence, k níž neodmyslitelně patří i důkladné čištění a odličování pleti. Během dne na obličeji ulpívají nečistoty, prach, smog i náš vlastní pot. Póry se tím zanášejí a kůže ztrácí vitalitu. Chybět by tedy nemělo odličovací mléko, s nímž odstraníme nečistoty, a pleťová voda na dočištění. Zvolit můžeme také mycí gel, peeling nebo zklidňující termální vodu.

Energie v rovnováze
V druhém kroku je třeba zaměřit se na výživu a udržení svěžího a zdravého vzhledu pleti. Je vhodné začít nejprve dodáváním dostatečné hydratace, vitaminů a minerálů. Teprve v době, kdy energie pleti pomalu ubývá, je dobré začít s hutnějšími přípravky. Pokud přeci jen chcete dopřát pleti nějaké mlsání, volte raději energetická séra anebo občas vydatnou pleťovou masku. Před denním používáním hutných krémů u mladé pleti ale dermatologové varují. Podle nich má každý věk své potřeby. Zatímco ve vyšším věku je nutné dodávat pleti chybějící energii pomocí vydatných pěsticích přípravků, v mládí je potřebné to s energií příliš nepřehánět. Pleť si na vysoce energetické přípravky velmi rychle zvyká a stává se na nich závislá.

Pozor na paprsky
A do třetice všeho dobrého je třeba myslet i na řádnou UV ochranu, která by měla být součástí denního krému, ale i například BB krému či make-upu. Ta dokáže oddálit stárnutí pleti o pěknou řádku let.

Když je vám 30+

Jak se krotí mimika
Nejen pravidelná domácí, ale i profesionální péče o pleť by pro vás měla být již samozřejmostí. Na svět se usmíváte a mračíte více než 30 let a vaše pleť s vámi. Mimické vrásky jsou pro vaše okolí sotva viditelné, ale vy sama o každé z nich dobře víte. Jak zabránit jejich rychlému prohlubování? Stárnutí pleti souvisí s chronickým nedostatkem vitaminu A. Když kůži chybí, začínají se na ní tvořit vrásky a je matná, suchá a zvýrazní se pigmentace. Jako další strážce krásné pleti je vitamin C, jehož nedostatek může vést k předčasnému vrásnění pleti a vzniku tmavých skvrn. Na celkovou vitalitu pokožky, léčbu různých chorob či hojení jizev působí příznivě i vitamin E. Ten patří k nejlepším přírodním antioxidantům. Dermatologové také doporučují koenzym Q10 pro zvýšení elasticity pleti a zelený čaj pro ochranu buněčné DNA.

Cílená ochrana
Součástí vaší běžné denní péče by neměl být jen lehký krém, ale i produkt určený na péči o jemnou pleť v oblasti očního okolí a v případě potřeby i noční péče. Během spánku, kdy se zrychluje metabolismus buněk, dochází k regeneraci a nápravě případných škod. Jestliže pleť začne i navzdory tomuto režimu ztrácet mladistvý jas, mít nejednotný barevný tón a stále zřetelnější linky, je to jasný impulz k nasazení první péče proti stárnutí.

První pomoc
Nehodláte-li se s vráskami smířit a toužíte-li po okamžitém řešení, svěřte se do péče skvělé kyselině hyaluronové. Na klinikách estetické medicíny a korektivní dermatologie se můžete setkat se systémem aplikace Vital Injector, který využívá vakuum. Díky němu je ošetření minimálně bolestivé a maximálně komfortní. Kyselina hyaluronová se rovnoměrně dostane přesně tam, kam má, a pleť je perfektně vyhlazená a hydratovaná. Skvělých výsledků dosahuje Vital Injector v oblasti tváří, kde likviduje jemné vrásky. V pozdějším věku si můžete dopřát její okamžitý efekt i na hřbetech rukou, na krku a dekoltu či v oblasti očního okolí.

Když je vám 40+

Zavlažte se
Kožní buňky pleti po čtyřicítce již nejsou schopné tak rychlé regenerace a rychleji odumírají. S omezenou produkcí mazu, která je pro tento věk charakteristická, se pleť postupně stává sušší, tenčí a ztrácí svou pružnost. Vrásky už jsou v pleti jako doma a doposud používaná kosmetika je na ně krátká. Co s tím? Začněte opět hydratací. Hloubkovou profesionální závlahu pleti zajistí oblíbená mezoterapie, při níž se hydratační a vyživující látky aplikují pomocí kanyly nebo mezopistole. S ošetřením proniká do pokožky 5 mikrojehliček, přičemž si dermatolog může nastavit hloubku průniku jehel a velikost kapek. Díky tomu kúra zasahuje více vrstev kůže. Tento způsob je ideální pro ošetření jemných vrásek a povadající pleti zejména v dolní třetině obličeje nebo krku. Aplikace výživného a hydratačního koktejlu kanylou je zase vhodná pro ošetření oblasti obličeje, dekoltu a hřbetů rukou.

Svěřte se laseru
Zpevnění pleti, vyhlazení vrásek, stažení pórů a dlouhodobá tonizace - to jsou úkoly jako stvořené pro laser. V jeho případě můžete zvolit buď neinvazivní rejuvenaci, která stimuluje regeneraci a tvorbu nového kolagenu prohříváním pleti laserovým paprskem, anebo invazivnější formu resurfacingu, při němž dochází za pomoci laseru k celkovému odstranění svrchní vrstvy poškozené či zvrásněné pleti. Vyzbrojte se ovšem trpělivostí. Omlazující efekt se dostavuje ve chvíli, kdy dojde ke kompletní obnově povrchu pleti, která probíhá zhruba 6 týdnů. Po této době se vám pleť odmění svým krásně vyhlazeným vzhledem bez vrásek, pigmentových skvrn a žilek.

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman