Kuchyňský ostrov z pěti perspektiv

09.08.2022
Oválný ostrov dodá interiéru futuristický nádech
Oválný ostrov dodá interiéru futuristický nádech

Jistě vám záleží na tom, aby vaše nová nebo zrekonstruovaná kuchyň byla originální, praktická, variabilní a "in". Máme pro vás řešení: kuchyňský ostrov. Možná jste ani netušili, jak široké využití nabízí...

1. Propojení a sblížení

Myšlenka kuchyňského ostrova vznikla spolu s novým životním stylem a trendem otevřených interiérů. Kuchyň přestala být svébytnou a trochu upozaděnou místností a propojila se s obytnou a jídelní zónou.
Klasické kuchyňské linky, přilepené ke zdi, začaly expandovat do prostoru, jejich design se inspiroval stylem moderních obývacích stěn, takže nejsou nikterak rušivým elementem. Výsledkem je lepší kontakt s rodinou i s hosty při přípravě a servírování pokrmů. Kuchyně je místem práce, ale také relaxace, konverzace a sdílení, přičemž ostrov vytváří její přirozenou hranici.

2. Pracovní plocha navíc

Konstrukce kuchyňského ostrova je vždy jedinečná, závisí na limitech prostoru a na vašich potřebách a představách. Nejčastějším požadavkem zadavatele je vytvoření dodatečné pracovní plochy - buď s varným centrem včetně odsavače par, s dřezem, nebo bez těchto zařízení. V tomto případě je nutné počítat s kvalitním osvětlením pracovní desky.

I když máte velmi omezené místo, nemusíte se myšlenky ostrova hned vzdát. Zvažte variantu tzv. poloostrova, který je z jedné strany spojený s linkou. Typickým příkladem je kuchyňská linka ve tvaru písmene U, jejíž levá nebo pravá část vybíhá do prostoru.

3. Pohodlné posezení v centru dění

Prodloužení horní plochy ostrova lze využít k posezení u kávy nebo přímo ke stolování - deskou se židlemi můžete zcela nahradit menší či větší jídelní stůl. Praktickým a zároveň efektním řešením je s pomocí barových stoliček vytvořit z části kuchyňského ostrova či poloostrova improvizovaný barový pult pro rychlé občerstvení nebo setkání s přáteli.

Designéři letos přichází dokonce s konceptem dvou ostrovů najednou, přičemž jeden plní funkci varného a mycího centra a druhý je určen k sezení. Takový přístup ovšem vyžaduje opravdu nadstandardní prostor.

4. Skrytý i přiznaný úložný prostor

Plocha ostrova je ideální pro volně stojící spotřebiče a stolní regály, například na kuchařské knihy a jiné potřeby. Hezky na ní vyniknou také dekorace a květiny. Jako odkládací plocha mohou sloužit také některé typy stropních digestoří. Je-li vám sympatická atmosféra anglického venkova, můžete nad ostrov pověsit kuchyňské náčiní a nádobí. K tomuto účelu koupíte nejrůznější držáky, háky a závěsná zařízení.

Ať už kuchyňský ostrov a poloostrov pojmete jakkoli, v jejich útrobách vzniká místo, které je škoda nevyužít formou skříněk, polic nebo zásuvek.

5. Designová třešinka na dortu

Kuchyňské ostrovy se vyrábí nejčastěji ve tvaru kvádru, ale výjimkou nejsou ani elegantní oblé linie. Stylově většinou navazují na kuchyňskou linku. Estetickým prostředkem může být i záměrný kontrast tvaru, materiálů a barev, nicméně jednotící linka by měla být dodržena. Stejně tak kuchyně a přilehlý obývací pokoj má tvořit harmonický celek.

Kuchyňský ostrov jako solitérní designový a funkční prvek upoutá pozornost, jeho dominanci podtrhnete výrazným závěsným svítidlem, případně extravagantní ostrůvkovou digestoří.

Autor: Bára Šteglová

Foto: Archiv firem