Kvalita zvuku konferenčních hovorů může ovlivnit míru stresu, soustředění i produktivitu

04.01.2022

Trend "práce odkudkoli" je v dnešní společnosti již standard. Provizorní kancelářské prostory třeba i na netradičních místech přináší bohužel nové problémy, se kterými se musíme v práci vypořádat. Jedná se zejména o zvukové a rušivé vlivy, které ztěžují vzájemnou komunikaci při konferenčních hovorech a rozptylují naše soustředění.

Legendární japonská značka Technics uveřejnila studii, která odhalila vliv kvality zvuku na fyzický a psychický stav pracovníků na homeoffice. Účastníci studie byli vystaveni různým situacím, které vyžadovaly, aby slyšeli zvuk od jiných mluvčích a aby jejich hlas slyšeli ostatní. Měření prokázala, že změny kvality mohou vyvolávat stres, úzkost, frustraci, zmatek či pokles energie.

Nepodceňujte kvalitu zvuku

Se špatným připojením na online schůzkách se jistě setkal každý z nás. Technické potíže a rušivé podněty během hovoru vedou k řadě problémů. Nekvalitní zvuk narušuje komunikaci a mnohdy trvá odstranění potíží déle než samotná diskuse, což v nás může vyvolávat až 2x větší stres a frustraci. Navíc dlouhé řešení překážek strhuje naši pozornost. Všichni známe situaci, kdy se z důvodu horší kvality zvuku nechceme po několikáté ptát na tu stejnou otázku, a tak raději mlčíme. To ale vede k o 13 % nižší přesnosti v plnění zadání či jejich porozumění a až o 64 % větší zmatenosti. Výsledkem bohužel často bývá chybné vykonávání pracovních úkolů. Tím dostává zabrat naše psychické zdraví a následně se zvyšuje pocit úzkosti až o 29 %. Naše tělo nás dokonce v těchto chvílích prozradí a přicházejí nejen nepříjemné pocity, ale i tělesné změny, přičemž fyzický ukazatel stresu se může zvýšit až 5x.

Lepší zvuk = lepší práce

S vysoce kvalitním zvukem se naše pracovní schopnosti a psychická pohoda významně zlepšují. Dle průzkumu je 3x až 4x vyšší pravděpodobnost, že se budeme cítit příjemně. Díky odstranění rušivých elementů se zvyšuje naše schopnost soustředění až o 32 % s kvalitním zvukem a o 18 % s kvalitním hlasem. Tím pádem jsme schopni být více produktivní, podávat lepší pracovní výkony, a navíc mít i dobrou náladu.

Náš tip:

Nevystavujte se zbytečnému stresu a dbejte na své fyzické i psychické zdraví. Skvělým pomocníkem pro práci odkudkoli jsou bezdrátová sluchátka Technics EAH-AZ60 a EAH-AZ40, která vám díky nejnovějším technologiím poskytnou ničím nerušený hovor a kvalitu zvuku. Jsou totiž vybavena technologií JustMyVoice™, která rozpozná hlas při hovoru, izoluje a zesiluje slova, a naopak odbourává okolní hluk. Výsledkem je čistý hovor bez rušivých elementů. Konečně designová sluchátka, která jsou přizpůsobena nejnovějším pracovním i životním trendům.