Kyselina Hyaluronová nejen na krásu

27.05.2023

Kyselina hyaluronová je často spojována s excelentní péčí o pleť, a proto ji pravidelně vídáme jako přísadu v krémech či sérech. Je ale skvělým pomocníkem i v jiných případech, zvláště v takových, kdy naše tělo čelí vážným zdravotním problémům.

Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v lidském těle jako součást mezibuněčné hmoty buněk, pojivové tkáni, v kostech, kůži a kloubech. Díky svým hydratačním schopnostem dokáže navázat velké množství vody, až 1000x více, než je její hmotnost, a dokáže tak zachovávat hydrataci pokožky a tkání. To znamená, že jeden gram hyaluronové kyseliny dokáže pojmout až šest litrů vody.

Lidské tělo si je schopno vytvářet kyselinu hyaluronovou samo, ale s postupem věku je její produkce snižována, až se úplně zastaví. Proto je doporučováno ji přibližně kolem 25 let začít tělu dodávat, a to formou sér, tablet nebo injekcí. Jak správně používat kyselinu hyaluronovou, abyste dosáhli co nejlepších výsledků?

1. Kdy používat sérum kyseliny hyaluronové

Hyaluronové sérum Woldoshop s vysokým obsahem aloe vera a kolagenu hydratuje pokožku a poskytuje jí potřebnou výživu. Kyselina hyaluronová proniká do hlubších vrstev pokožky a přináší anti-aging efekt. Je také nápomocná při problémech se suchou pletí a redukcí vrásek. Vhodná je tedy po sprchování a koupeli, před použitím dekorativní kosmetiky, před sportem, při vzniku akné, před a po letu a také jako péče po tetování.

2. Kdy používat tablety kyseliny hyaluronové

Tablety kyseliny hyaluronové Woldoshop obsahují vysokou koncentraci kyseliny hyaluronové, 318 mg s přídavkem kolagenu, zinku a biotinu. Pravidelné užívání podporuje zdravou pokožku, ulevuje od bolesti kloubů, může urychlit hojení jizev a zachovává sílu kostí. Tyto kapsle jsou také rostlinného původu, což znamená, že v porovnání se želatinovými méně zatěžuje žaludek. Tablety slouží jako prevence pro vaše klouby, při jejich bolestech nebo ke zmírnění viditelných jizev.

3. Kdy si nechat profesionálně aplikovat injekce kyseliny hyaluronové

Injekce kyseliny hyaluronové se posledních několik let stávají velmi populárními v estetické medicíně. Aplikace injekcí je zvláště účinná při korekci hlubokých vrásek, jako jsou nasolabiální vrásky, glabelární vrásky nebo vrásky v oblasti kolem očí a rtů. Použití kyseliny hyaluronové je bezpečnější a přirozenější než použití botoxu. Velkou výhodou této aplikace je, že při jejím použití nedochází k znehybnění mimických svalů. Zákrok by měl být ale vždy prováděn lékařem nebo školeným zdravotním personálem.
Kromě estetické medicíny ale využívají kyselinu hyaluronovou rádi i ortopedové. Ve vážných případech, pokud bolest kloubů přetrvává přes vyzkoušená dietní a pohybová opatření, může být právě aplikace kyseliny hyaluronové řešením.

Na co se zaměřit při výběru kyseliny hyaluronové

Díky popularitě produktů kyseliny hyaluronové může být správný výběr složitý a matoucí. Kyselina hyaluronová se vyskytuje v různých formách a ty mají různé účinky na lidské tělo. Tato informace je velmi důležitá, neboť jen produkty obsahující optimální velikost kyseliny hyaluronové, mají schopnost dosáhnout požadovaných výsledků.

Nejčastější formy jsou nízkomolekulární, středněmolekulární a vysokomolekulární. Doporučená kombinace je v rozmezí mezi nízkomolekulární a středněmolekulární, přibližně kolem 600 kDa, kdy jsou molekuly schopny projít jak pokožkou, tak klouby.

Látka, bez které se už neobejdeme

Kyselina hyaluronová hraje v lékařství stále významnější roli. Využívá se jako složka umělých slz, tedy kapek, které se používají při syndromu suchého oka. Zlepšuje stabilitu slzného filmu a výhodou je, že ji tělo jakožto vlastní látku výborně toleruje. Má také antibakteriální účinky, díky čemuž bývá aplikována do otevřených ran. Při problémech s refluxem dokáže uklidnit jícen a urychlit proces regenerace. V mnoha oborech by lékaři její vlastnosti nedokázali ničím nahradit.

www.woldoshop.cz

Text: Johana Šlajchrtová, foto: Woldoshop.cz