Ložnice, kde se zdravě dýchá

29.04.2021

Každý čtvrtý obyvatel České republiky trpí nějakou alergií. Nejčastěji jsou to alergeny pylu, roztočů a zvířat, které dávají našemu tělu zabrat. Alergiím je proto potřeba přizpůsobit i místo kde žijeme a spíme.

I v draze zařízeném bytě můžete mít problémy s dýcháním, pokud podceníte několik jednoduchých pravidel. Alergeny roztočů z domácího prachu jsou totiž nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na faktorech, z nichž některé můžeme při zařizování interiéru ovlivnit. 

Odkud se alergeny berou

Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvousetnásobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích. Při zařizování bytu se proto soustřeďte především na výběr materiálů. Pomoc můžete hledat třeba v učení Feng shui, které sází na čistotu, minimalismus a přírodní materiály, ty jsou totiž největším nepřítelem roztočů, a navíc v bytě umožňují proudit pozitivní energii.

Nejdůležitější je postel...

Základem všeho je pokoj a postel, kde bude alergik spát. Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude začíná velký boj s roztoči. Při výběru postele i samotné matrace sledujte použité materiály. V boji proti alergenům jsou nejlepší volbou přírodní materiály, které jsou pro lidskou pokožku nejpřirozenější a zároveň jsou odolné vůči roztočům. Matrace z přírodních materiálů jsou navíc zcela prodyšné, neblokují kožní dýchání a přispívají ke správné funkci lidského metabolismu. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost. Ideální je tuhé dřevo, které nejen odolává roztočům, ale podle Feng shui je navíc přímo nabité energií.

... ale také lůžkoviny

Lůžkoviny, které používáte, je dobré nechat vždy půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně jednou za dva týdny. Přikrývky a polštáře jednou za tři měsíce. Materiál povlečení vybírejte takový, který snese vysoké teploty při vyvářce, ideální je bavlna a len. Abyste zneškodnily poslední zbytky alergenů nezapomínejte povlečení vyžehlit.

Podlaha bez textilií

Nezapomínejte ani na kvalitní podlahu a snažte se minimalizovat textilie. Koberce či předložky podlahu sice oživí, ale líbí se i roztočům, kteří se v nich zabydlí. Dobrou variantou je dlažba či dřevěná plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu a časté vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

Nábytek

Nepodceňujte materiál, ze kterého je zhotovený nábytek a další předměty v bytě. Alergici by měli upřednostňovat dobře a jednoduše omyvatelný materiál jako je například plast či porcelán. V případě, že vsázíte na Feng shui, tak je to jednoznačně dřevo, sklo či kov. Údržba těchto materiálů je snadná a každé setření prachu snižuje prostor pro roztoče, mikroby a plísně.

Okna bez záclon, stěny bez tapet

Záclony jsou nejlepším lapačem prachu a je vhodné nahradit je žaluziemi. Žaluzie jsou snadno udržovatelné a prachu se na nich nebude tolik dařit. Ze stejných důvodů dejte přednost malbě před tapetami.

Čistý vzduch

Velmi důležitou roli pro hraje ovzduší v místnosti, ve které spíme. Ložnice by měla být nejenom uklizená a čistá a zbavena prachu, ale také vyvětraná. Před spaním je vhodné v ložnici na několik minut otevřít okno dokořán, vzduch by měl v místnosti ale proudit i během spánku. Toho docílíme pootevřeným oknem nebo vzduchotechnickým zařízením. Vydýchaný vzduch totiž obsahuje oxid uhličitý (CO2), jenž je pro tělo ve větším množství škodlivý. Způsobuje únavu, bolest hlavy a malátnost, proto spánek není kvalitní a špatně se nám vstává.

Významnou roli hraje také vlhkost v bytě, tu se snažte udržovat kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky a živná půda k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů, které stojí za mnoha alergiemi. Pravidelné větrání je proto pro udržování zdravého mikroklimatu také velmi důležité.

Autor: Zuzana Langová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení