Ložnice v koloniálním stylu
Představte si usínat v posteli s baldachýnem, v objetí měkkých podušek, obklopení řemeslně zpracovaným nábytkem a doplňky, které připomínají poklady z výprav dávných kolonistů. Toužíte-li po ložnici protknuté ostrovní exotikou, pak je pro vás koloniální styl jasnou volbou.
Výjimečná atmosféra
Koloniální styl bydlení v sobě mísí tradiční architekturu s prvky dovezenými do Evropy v 16. až 18. století britskými kolonisty z Afriky, Indie, Dálného východu, z jižního Pacifiku, Severní Ameriky či z Karibiku. Vznikl tak zcela výjimečný eklektický design, který se může stát stěžejní inspirací i pro váš moderní interiér. Ložnice v šarmantním koloniálním stylu voní dřevem, je vzdušná a vybízí k relaxaci i snům plným dobrodružství.
Masivní dřevo, kůže, kov
Obyvatelé kolonií využívali místní materiály, podlahy i nábytek vyráběli z původních afrických nebo asijských tvrdých dřevin - teaku, ebenu, mahagonu, mangovníku. Vy je můžete nahradit dvouvrstvou nebo třívrstvou dřevěnou plovoucí krytinou, která je v našich končinách dostupnější a funguje s podlahovým vytápěním. Domy v koloniálním stylu disponují vysokými stropy, velkými okny s tmavými dřevěnými rámy, dřevem obloženými zkosenými stěnami a dekorativními římsami.
Hlavní roli v interiéru hraje ručně zpracovaný mohutný nábytek s převahou dřeva, kovu, surové kůže, s detaily z ratanu nebo bambusu. Tmavé čalounění na křeslech zdobí okrasné hřebíky nebo nýty. Pokud nenajdete žádný vhodný noční stolek, naskládejte na sebe několik velkých starých knih. Jako odkládací stolek poslouží třeba dva vintage kufry položené na sebe.
Textilie s exotickými vzory
Základními barvami interiéru v koloniálním duchu jsou bílá, krémová, kávová, hnědá, písková, nezřídka jsou oživené pestřejším barevným spektrem: zředěnou broskvovou nebo růžovou, pastelově zelenou a modrou nebo žlutou.
Dojem svěžího přímořského vánku dodávají vzdušné, průsvitné přírodní textilie na oknech a nebesích ze lnu, bavlny či hedvábí, doplnit je můžete barevnými plátěnými závěsy. S robustním nábytkem a těžkými koženými křesly v ložnici kontrastují také světlé, hebké lůžkoviny a množství dek a polštářů.
Na tkaninách, včetně látkových stínidel lamp, se objevuje motiv exotických savců, ptáků, kapradin, palem a jiných rostlin. Skvěle se hodí i kultovní francouzské plátno zvané Toile de Jouy nebo orientální květinový vzor Paisley.
Doplňky jako z pirátské lodi
Jak se před usnutím naladit na ostrovní notu? Využijte kouzla přírodních textur z pralesa a plantáží. Rákos, bambus, ratan nebo například sisal - textilní vlákno z listů agáve sisalové - s jemností vyváží masivní vyřezávaný nábytek. Interiér dotvoří stylový paravan, tkané koše, starožitná truhla, vintage mapa na zdi, dalekohled, globus, model plachetnice, mušle, korály, bambusové či kožené dekorace, umělecké předměty z cest vyrobené ze dřeva, porcelánu, křišťálu či stříbra. Vyberte si pouze pár výrazných dekoračních kousků, prostor nezahlcujte.
Znakem tropického pásma je také domorodá zeleň, ve vaší ložnici se o ostrovní atmosféru postará bujná palma, kapradina, orchidej, jasmín nebo třeba ibišek. Pro dokonalý efekt nechte čerstvý vzduch rozhánět stropním ventilátorem s rameny větráku z tmavého dřeva. Co se osvětlení týče, mělo by intenzitou připomínat východ a západ slunce, takže nic nepřirozeného a intenzivního.
Text: Soňa Maletínská
Zdroj: Časopis Sofie Bydlení