Lunární cyklus v březnu a dubnu

16.03.2022

Měsíc je odjakživa považován za cosi magického a svým způsobem i tajemného. Jeho jednotlivé fáze mají nejrůznější účinky nejen na přírodu, ale také na lidské tělo. Každá fáze lunárního cyklu je jedinečná a tělo během ní jinak reaguje.

Novoluní nastává, když k nám přivrácená strana Měsíce leží úplně ve tmě. Na několik hodin pak není rozeznatelný a na Zemi vládne "novolun". Novoluní představuje nové začátky, ale také ukončení a vnitřní přeměnu. Tvůrčí myšlenky a nápady jsou velmi originální, je třeba je využít, dát jim směr a formu. Máme před sebou mnoho možností, musíme si z nich jen vybrat. Nov je zlom mezi vyčerpáním a přívalem nové energie. Zpočátku tuto energii můžeme vnímat jako napětí, neklid, netrpělivost a vzrušení, které může přecházet do podrážděných reakcí. Cítíme aktivitu, ale nevíme, kterým směrem ji zaměřit. Něco začíná, ale je to tak neuchopitelné, hoříme nedočkavostí, abychom se do toho již pustili. Energie a vlivy dnů novoluní jsou nejvýrazněji cítit před okamžikem novoluní. Období od jednoho novoluní k dalšímu trvá přibližně 29 a půl dne, přičemž v každém znamení zvěrokruhu se Měsíc zdrží asi 2 a půl dne. Obecně je prvních 12 až 24 hodin novoluní ideálním časem, kdy můžete využít energii Měsíce a zkusit nové věci, započít něco nového. Tato energie se pak bude projevovat během následujících 28 dní. Rozlučte se s minulostí a plánujte budoucnost.

Úplněk - Vnímáme-li novoluní jako začátek, má nyní Měsíc za sebou polovinu své cesty kolem Země. Nyní stojí na obloze jako zářivý úplněk. V pohledu od Slunce se Měsíc nachází "za" Zemí. Proto existuje zatmění Měsíce, kdy stín Země zakrývá Měsíc, pouze při úplňku. Nesmíme zapomenout, že už krátce po vyvrcholení úplňku se začínají projevovat síly následujícího ubývajícího Měsíce. Tato fáze lunárního cyklu má na lidské tělo nejsilnější účinky. A nejen na něj! I příroda silně reaguje na tuto fázi. Mořský příliv a odliv je během úplňku, ale i během novu nejsilnější.

Měsíc může ovlivňovat lidskou psychiku - z astrologického hlediska je zodpovědný za emoce. Během úplňku mohou někteří lidé prožívat opravdu silné emoce, a to jak ty pozitivní, tak negativní. Dostavit se může úzkost a změny nálad. Úplněk také zvyšuje agresivitu a podrážděnost, zaregistrovat můžete také zvýšenou nervozitu. Úplněk je nejčastěji spojován se spánkem. Někdo trpí silnou nespavostí, jiný prožívá velmi divoké a barvité sny. S úplňkem je spojováno špatné hojení ran, takže pokud vás čeká operace, rozmyslete si, zda chcete rekonvalescenci podstoupit během úplňku. Samozřejmě, pokud to situace dovolí. U žen zesiluje úplněk plodnost, takže pokud toužíte po miminku, o úplňku je ten správný čas to zkusit. Úplňková plodnost se nevyhýbá ani živočichům - koráli i jiní mořští živočichové se rozmnožují právě po fázi úplňku. Všechny síly úplňku se pak koncentrují do tří předcházejících dnů.

Březen
2. 3. v 18 hodin a 34 minut nastává novoluní ve znamení Ryb na 12° 6 znamení - nov se v konjunkci spojuje s Jupiterem a je v harmonické vazbě na Uran v Býku. Ryby začínají nový cyklus.

Toto krásné novoluní, přeje plnění snů a to zejména Rybám a samozřejmě také do určité míry i Střelcům, kterým vládne Jupiter. Energii tohoto novu mohou také snadno využít i Vodnáři (Uran, vládce Vodnáře v aspektu) a Býci (Uran se nachází v Býku). Uran napomáhá pozitivním změnám, ukazuje, že se můžeme vydat cestou nových zkušeností, osvobodit se od všeho, co nás omezuje a blokuje. Ponořme se do svého nitra, kde se můžeme naladit na niterná přání a vydat se na cestu jejich naplnění.

Merkur je v okamžiku novu v konjunkci se Saturnem ve Vodnáři - nyní se můžeme pevně rozhodnout, jakou cestou se vydáme, položit "základní kámen" nějakého cíle či projektu, na kterém budeme v budoucnu pracovat.

V okamžiku novu se ascendent nachází ve znamení Panny a samotné novoluní je v 6. domě - nyní můžeme udělat mnoho pro své zdraví tím, že se intuitivně naladíme na své tělo a jeho potřeby. Můžeme změnit životosprávu i celkový životní styl.

Citlivé jsou nohy, chodidla, prsty u nohou - věnujme pozornost těmto částem těla. Vhodná je masáž chodidel i celých nohou, pedikúra, akupresura, chůze naboso. Můžeme také podpořit lymfatický systém.
18. 3. v 8 hodin a 17 minut nastává úplněk ve znamení Panny. Slunce v Rybách se nachází ve volnější konjunkci s Neptunem. Jak Slunce v Rybách, tak Luna v Panně mají harmonické vazby na Pluto v Kozorohu. Panny ukončují jeden cyklus.

Úplněk v Panně směřuje naši pozornost k "úklidu" našeho života, a to jak vnějšího, tak i vnitřního, a k péči o vlastní zdraví. Neptun stojící u Slunce v Rybách nám ukazuje, že přílišné kritizování a lpění na detailech příliš nesvědčí našemu zdraví, je třeba být více tolerantní, více důvěřovat "proudu života", který nás zavede přesně tam, kde máme být.

Příznivé aspekty od Pluta napomáhají jak regeneraci, tak transformaci - máme sílu i odvahu provést ve svém životě ozdravné změny. Panna ovládá v našem těle zažívání, tenké střevo a slinivku - tyto orgány jsou nyní velice citlivé a můžeme je podpořit tím, že odlehčíme svou stravu nebo si dáme krátký půst. Problémy se zažíváním poukazují na to, že ve svém životě nemůžeme něco "strávit" - měli bychom zjistit, co to je, a ze svého života dané věci či situace odstranit či je změnit.

Během tohoto úplňku se Venuše ve Vodnáři nachází v konjunkci s Marsem a obě tělesa jsou v dynamickém a napěťovém aspektu na Uran v Býku - můžeme učinit ozdravné změny v oblasti partnerských vztahů - pozor však na příliš impulzivní a nepromyšlená rozhodnutí.

Duben
V dubnu dochází k výjimečné situaci - máme zde dvě novoluní. První nov nastává 1. 4. v 8 hodin a 24 minut ve znamení Berana a druhé 30. 4. ve 22 hodin a 27 minut ve znamení Býka.

Novoluní 1. 4. nastává na 12° Berana a nachází se v konjunkci s Merkurem a Chironem v Beranu. Nastává čas nadchnout se a nastartovat něco nového a nadechnout se nové, svěží energie. Chiron nám umožní zaměřit se na léčení případných bloků v oblasti sebedůvěry, nezávislosti a vlastního autentického způsobu žití, a to zejména u Beranů. Energii tohoto novu však můžeme využít i my všichni, léčit můžeme i případná traumata a bloky, které vznikly v raném dětství.

Citlivá je v této době hlava, oči, uši, zuby, neurologický systém - měli bychom odpočívat, vědomě relaxovat a celkově se uvolnit. Z přílišného stresu a přepětí by mohly hrozit bolesti hlavy a migrény. Dodržujme pitný režim - pomůžeme tím svým ledvinám, které "spadají" pod znamením Vah, kterým vládne kromě Venuše i Chiron. Ten nás učí, jak dát svůj život do rovnováhy a harmonie, tedy vyvážit "hlavu" a "srdce" čili rozum a emoce i pracovní a soukromou oblast života, aktivitu a odpočinek, čas věnovaný druhým a čas věnovaný sobě.

Novoluní ve znamení Býka 30. 4. bude doprovázeno částečným zatměním Slunce. Nov se nachází ve volnější konjunkci s Uranem v Býku a v harmonické vazbě na Mars v Rybách. Býci začínají nový cyklus.
Znamení Býka koresponduje s hodnotami, které vyznáváme, s financemi, majetkem, s fyzickým tělem, s výživou, se smyslovými požitky. Celou touto oblastí nyní "hýbá" Uran - přináší nové výzvy a možnosti, vše nefunkční a zastaralé "odstřelí" z našeho života, abychom se mohli dostat ze "zajetí" pohodlnosti a starých zvyků.

Můžeme změnit vyznávané hodnoty, začít více vnímat své tělo a jeho potřeby, můžeme "vyladit" své smysly a přinést do svého života nové požitky, které pro nás budou zdravé. Celkově se na svůj život můžeme začít dívat "novýma očima".

Citlivý je v této době obzvláště krk, štítná žláza, šíje, hrtan, čelisti. Dávejte si pozor na hlasivky a snažte se neprochladnout, celou oblast krku udržujte v teple. Dopřejte si jemné masáže, celkově se hýčkejte a vnímejte život všemi smysly.16. 4. nastává ve 20 hodin a 54 minut úplněk ve znamení Vah. Jak Slunce v Beranu, tak Luna ve Vahách se nacházejí v dynamickém a napěťovém aspektu s Plutem v Kozorohu a v harmonických vazbách na Saturn ve Vodnáři. Váhy ukončují jeden cyklus

Tématem tohoto úplňku jsou především partnerské a mezilidské vztahy. Pluto nás konfrontuje s tím, co ve vztazích nefunguje a vztahy tak mohou projít hlubokou transformací, a pokud již nejsou životaschopné či pokud jsou destruktivní, tak mohou zaniknout. Saturn nám pomáhá pochopit, co jsme se z daných vztahů měli naučit, a vede nás ke vztahům, které jsou pro náš život podpůrné. Také nás učí, že jeden z nejdůležitějších vztahů je vztah k sobě samému. Cokoliv, co je v našem životě v disharmonii či chaosu, nyní můžeme dát do pořádku a rovnováhy.

Citlivé jsou ledviny, močové cesty - důležitý je pitný režim a chránit si bedra. Emoce, která se pojí s ledvinami je "strach" - pokud se zbavíme zbytečných strachů a obav, pomůžeme tak nejen svým ledvinám, ale také svým vztahům a celkové harmonizaci našeho života.

Text: Věra Šourková

Zdroj: Časopis Rituals, cesta životem