MADEMOISELLE AGATHE – přírodní kosmetika

29.09.2022

Pokožka lidského obličeje je něco jako zrcadlo, ve kterém se společně odráží dlouhodobé duševní rozpoložení, stravovací návyky, kondice vnitřních orgánů, hormonální zátěž a mnoho dalšího. Samozřejmě, nesmíme zapomenout ani na genetické predispozice, ty také hrají roli v tom, jestli na první pohled vypadáme mladší, než jsme. Koneckonců, touha po kráse a věčném mládí je tak stará, jako lidstvo samo a proto každou chvíli někdo přijde se "zázračným" prostředkem, který když nic jiného, tak dává alespoň naději. Skutečně fungujících omlazujících kosmetických přípravků bychom naopak mohli spočítat na prstech jedné ruky. Ale právě o jedné takové unikátní řadě teď bude řeč. Už jste zaregistrovali, že existuje něco s názvem "HELICITERAPIE"? Že ještě nikoli? Vlastně se ani není čemu divit, není to obecně používané slovo. Heliciterapie je totiž unikátní výraz, zaštítěný ochrannou známkou a smí jej používat jen jediná firma - francouzská kosmetická společnost Mademoiselle Agathe, jejíž produkty se díky nám nedávno objevily na trhu. Pojďme si nyní fenomén Mademoiselle Agathe a HELICITERAPIE přiblížit trochu více.

Mademoiselle Agathe je poměrně mladou firmou. Byla založena v roce 2013, ale jak už to v podnikání často bývá, její cesta se stala vzrušujícím dobrodružstvím. Vlastní příběh kosmetiky Mademoiselle Agathe se začal psát během výstavy organických produktů v Lyonu. To se Fabrice Pierron, který poprvé prodával výrobky obsahující hlemýždí mucin (sliz), setkal s Patrice Lambertem, od roku 1989 chovatelem hlemýžďů. Oba byli zklamáni kvalitou receptur některých španělských šnečích filtrátů, které obsahovaly velké množství syntetických i ropných chemikálií a málo nebo velmi málo původního šnečího základu. Dále si uvědomili, že spotřebiteli těchto produktů nebyla poskytnuta žádná záruka, pokud jde o způsob získávání a zpracování šnečího filtrátu. To bylo v rozporu s etikou cíleného organického rozsahu.

Fabrice se následně dozvěděl, že Patrice již provedl všechny nezbytné certifikační postupy šnečího filtrátu pro kosmetické výrobky. Bohužel, po 3 letech tvrdé práce a určitém kontaktu s laboratořemi na rozdílných stupních zájmu nakonec nebyly všechny jeho odborné znalosti použity. Oba zakladatelé tedy už věděli, co nechtějí. Tehdy spojili své síly dohromady a vznikla společná značka Mademoiselle Agathe, která je dodnes jedinou značkou, schopnou deklarovat šetrný ruční sběr šnečího slizu. Díky vzniklé synergii myšlení i technologických postupů může dnes Mademoiselle Agathe zaručit výhody nejkvalitnějších účinných látek a to zejména díky ruční sklizni, prováděné pouze 2x ročně (tzv. reprodukční hlemýždí sliz, doslova nabitý účinnými substancemi) a plně v souladu s dobrými životními podmínkami chovaných zvířat (hlemýžďů). Provedené studie koneckonců dokazují, že když se sklizeň provádí pečlivě manuálně, je už jen hmotnost takto získaného šnečího filtrátu 2 až 3x větší než při mechanické sklizni. V takto získaném materiálu lze nalézt optimální bioaktivní složky, nezbytné pro celkovou kondici pokožky. Je samozřejmé, že výsledný kosmetický produkt musí obsahovat i jiné látky než jen hlemýždí sliz. Proto všechny kosmetické výrobky Mademoiselle Agathe obsahují přidané bylinné výtažky i rostlinné oleje a vosky, které jsou vyráběny s ohledem na potřeby člověka i samotné přírody. Získané certifikáty Mademoiselle Agathe:

HELICITERAPIE je ošetření pleti pomocí hlemýždího mucinu (slizu) v BIO kvalitě pod značkou Mademoiselle Agathe. Hlemýždí sliz, jakkoli už jen ten název zní poměrně odtažitě, je ovšem pro pokožku učiněný balzám. Obsahuje nálož vynikajících látek s celkově hojivým, vyhlazujícím, a dokonce i lehce bělícím účinkem. A kdo by nechtěl krásnou a hladkou pleť, zářící zdravím? Mademoiselle Agathe díky moderní a šetrné technologii získává hlemýždí sliz s úctou ke zvířatům a zpracovává jej tak, že si zachová původní bioaktivitu. Je vynikající jak na mladistvou pokožku s akné, tak i na zralou a zároveň citlivou pleť. Ucelená řada kosmetiky Mademoiselle Agathe v sobě nese micelární vodu (5 % hlemýždího slizu), denní i noční krémy (60 % hlemýždího slizu), pleťový gel na aknózní nebo jinak poškozenou pokožku (65 % hlemýždího slizu) a koncentrované anti-aging sérum (93 % hlemýždího slizu). Naprostou novinkou pak je extrémně jemný oční krém.


Co tedy hlemýždí sliz obsahuje? Především cenné bílkoviny aktin (regulátor tvorby koloagenu) a hämocyanin (aktivátor buněčného dýchání), aminokyselinu valin (protizánětlivá), kumarin (brzdí procesy stárnutí) a kyselinu močovou (antioxidant). Dále pak v hlemýždím slizu nacházíme některé lipidy, nukleové báze, alkaloidy a flavonoidy, ergosterol, vitamin D3. Všechno jsou to složky, které působí bakteriostaticky (brání množení, především Staphylococcus epidermis, způsobujícím akné a záněty pokožky), hrají důležitou roli při obnově pokožky, chrání ji před volnými radikály a účastní se procesů k udržení imunitní reakce pokožky. Svého času proběhly pokusy o laboratorní napodobeninu hlemýždího slizu na základě výše vyjmenovaných komponent, ale výsledek přinesl spíše zklamání a trpké poznání, že dílo přírody je jen stěží k překonání.
Kosmetiku Mademoiselle Agathe lze používat jako běžnou doposud kosmetiku, ovšem s výsledky, které předčí veškerá očekávání. Povídání o kosmetice Mademoiselle Agathe přímo z Francie (originální video s anglickými titulky) si můžete poslechnout třeba ZDE.

Zajímavosti k produktům na bázi hlemýždího slizu:
• Hlemýždí mucin stimuluje buňky lidské kůže k vytváření nových, které nahradí staré a poškozené buňky. Lidská kůže to v zásadě zvládne sama, ale hlemýždí sliz proces urychlí a zefektivní. Reprodukční sekrety hlemýžďů redukují jemné vrásky, jizvy, strie, zarudnutí, tmavé skvrny, akné, ekzémy, zánětlivé stavy ...

• V jihoamerickém Chile se hlemýždí sliz pro své ohromující regenerační účinky oficiálně používá k léčbě popálenin.

• Ve vyspělých asijských zemích (zejména Japonsko, Jižní Korea a Čína) se v minulých letech stala kosmetika na bázi hlemýždího mucinu doslova anti-aging fenoménem.

Richard Sklář