Manuál očních stínů

25.04.2022

Oční stíny bývají prvním líčidlem, se kterým se malé holčičky seznamují a které tajně zkoušejí u zrcadla. V dospělosti je pak spousta žen odsune na vedlejší kolej, a přitom je to velká škoda.

Nejsou stíny jako stíny. Očních stínů je celá řada, klasické suché, sypké pigmenty, mastné nebo gelové a stíny v tužce. Na trhu jsou i vodové noční stíny. Nanášejí se aplikátorem, štětcem i jen tak prsty. Každé stíny vytvářejí jiný efekt, pudrový matný vzhled, lesklý mokrý efekt i struktura pasty vytvářející zajímavé efekty. Které z nich jsou vhodné právě pro vás? Které se hodí do práce a jaké doplní společenské šaty?

Které jsou ty pravé

Pro výběr očních stínů není rozhodující jen to, co se vám líbí, ale je potřeba přihlížet k typu pleti, k míře jejího maštění, vráskám kolem očí, ale i tvaru obličeje. Řiďte se i tím, na jakou příležitost se líčíte, co tam budete dělat a jak dlouho tam budete.

Suché oční stíny

Suché kompaktní oční stíny jsou slisované pigmenty, které se na oční víčko nanášejí štětcem nebo aplikátorem. Asi nejoblíbenější druh očních stínů se hodí pro všechny typy pleti, ženy se suchou pokožkou by ale rozhodně neměly zapomínat na bázi pod oční stíny. Díky ní se nebude kůže na víčku vysoušet ještě víc. V letních měsících, pokud chcete nosit stíny, vsaďte právě na ty suché. S tímhle líčidlem se navíc dá doslova kouzlit, můžete jej použít klasicky na sucho a nebo si aplikátor navlhčete a nanášejte je mokré, čímž dosáhnete větší barevné intenzity.

Mastné a gelové stíny

Tento typ očních stínů je oblíbený hlavně u mladších dívek, protože mají krásnou intenzitu barev a vyniknou i metalické odstíny. Příjemnější jsou také pro nositelky kontaktních čoček, protože mastné ani gelové stíny neopadávají a nepráší do oka. Jsou ideální také pro ženy se suchou pletí, naopak pro majitelky mastné pokožky by měly být tabu. Jejich nevýhodou je, že se musejí často opravovat, protože mají tendenci hrnout se na víčku do nevzhledných shluků.

Tekuté oční stíny

Další zajímavou variantou jsou tekuté oční stíny. Vytvářejí úžasný look, ale nejsou příliš vhodné na denní nošení, protože mají tendenci se trochu roztékat.

Práškové oční stíny

Nejkrásnější barevnost a také barevnou stálost mají sypké oční stíny neboli pigmenty. Nanášejí se štětečkem nebo aplikátorem, ale můžete použít i svoje prsty. Aplikují se jen tak na sucho nebo je můžete přetřít lesklým gelem pro wow efekt. Navíc je můžete využívat i jako oční linky, kdy je budete aplikovat zkoseným štětečkem.

Text: Michaela Čentešová

Zdroj: Časopis Estetika