Marek Vašut: Podlehl jsem kouzlu Kostariky

24.07.2023

Kostariku si zamilovalo mnoho známých osobností. Mezi nimi i česká herecká legenda Marek Vašut, který se s námi podělil o své dojmy z návštěvy poloostrova Osa, kam se vydal na začátku tohoto roku s kolegy z Reality Kostarika.

Marku, čím vás nejvíce zaujal poloostrov Osa?
Jednoznačně krásnou, i mimo rezervace a národní parky činností člověka dosud málo poznamenanou přírodou. Kostarická příroda je opravdu nádherná, ne nadarmo se Kostarice přezdívá "tropická zahrada Střední Ameriky" a poloostrov Osa je takovým rájem pro milovníky přírody. Každý určitě ocení procházky po nekonečných a prázdných plážích, nedotčené deštné pralesy a divokou přírodu všude kolem.

Jaká zvířata jste během své návštěvy viděl?
Papoušky, ještěrky a delfíny, kury domácí, kočky a psy nepočítaje. Rád bych k tomu řekl, že melodické volání místních papoušků z rodu Macaw vás na poloostrově Osa doprovází prakticky na každém kroku. Jejich hlasité a uklidňující zpěvy ohlašují začátek a konec každého dne. Člověk ani nemusí do džungle, aby je zahlédl nebo zaslechl – papoušci běžně vysedávají na stromech i v lokálních městech a vesnicích.

Která pláž se vám nejvíc líbila?
Ty divoké, miluju totiž koupání ve vlnách! Na Ose je rozhodně z čeho vybírat. Najdete tu odlehlé a liduprázdné pláže s nezkrotným oceánem obklopené hustými deštnými pralesy a zároveň menší pláže v blízkosti města s klidnou vodní hladinou, kde tráví čas především místní rybáři.

Cítil jste se na poloostrově Osa bezpečně?
Ano, a navíc velmi příjemně – tamní lidé jsou přátelští, vstřícní a usměvaví. Pocit bezpečí a nízká míra kriminality na celém kostarickém území jsou jedním z pozoruhodných aspektů této destinace, která je mezi středoamerickými zeměmi tak trochu anomálií. Mimochodem, díky stabilní politické situaci a
bezpečnosti nese Kostarika přízvisko Švýcarsko Střední Ameriky.

Co pro vás znamená svoboda?
Je velmi občerstvující! Je to vymanění se z omezení daných společenským očekáváním a normami. Je to porozumění různým perspektivám bez kádrování "těch druhých". Kostarika je takovou oázou osobní svobody – není potřeba si na nic hrát a v rámci tamních komunit se setkáte převážně s autentickými projevy, ať už se jedná o komunity místních obyvatel nebo expatů.

Kdy se znovu chystáte na Kostariku?
Půjde-li vše podle plánu, tak poletím na Kostariku v listopadu.

Přijde vám lepší Kostarika nebo Česko?
Nám rozhodně chybí moře, Kostarice zas Krkonoše.

Cvičil jste někdy jógu?
V mládí jeden čas intenzivně, teď jen cviky na mobilitu páteře.

Jaké nejzajímavější ovoce jste během pobytu ochutnal?
Mně chutnalo všechno! Vynikající jsou plátanos – zelené banány určené ke smažení, které se jedí naslano i nasladko. Taky mě zaujalo ovoce, kterému se říká Pejibaye. Během mojí návštěvy byla zrovna sezóna a ovoce se běžně nabízelo na každém trhu, u silnic i v supermarketech, a to jak v syrové, tak ve vařené verzi. Pejibaye se totiž nejčastěji konzumuje vařené ve vodě, případně jako smažená příloha a chutí připomíná brambory zkřížené s dýní. Ovoce roste na jednom druhu palmy a je poměrně významnou součástí stravy místních, z dužiny se připravují různé nápoje nebo třeba zmrzliny.

Jaký moment na poloostrově Osa pro vás byl nejzajímavější? Byla to jízda na koni po prázdných plážích?
Je to tak, rajtování je můj velký koníček a jízdě v příboji na liduprázdné pláži se máloco vyrovná. Svobodně se prohánět po nekonečných plážích je zážitek na celý život. Vřele jej doporučuji všem návštěvníkům!

Jezdíte na koni i v Česku?
Samozřejmě. Na koni jezdím přes 40 let.

Souzníte s tvrzením, že Kostarika je ráj na zemi?
Nikdo a nic není dokonalé, ale má k tomu velmi blízko. Jako pacifistu si mě Kostarika získala mimo jiné tím, že patří k několika málo státům na světě, které nemají stálou armádu. A to už od roku 1949! Příklad hodný k následování! Na rozdíl od okolních států má jeden z nejstabilnějších politických systémů. Zároveň je Kostarika unikátní svým přístupem k ekologii, je jediným tropickým státem na světě, který zastavil odlesňování, a naopak zalesňuje již vykácené oblasti. Mám naprosté pochopení pro turisty, kteří při své návštěvě podlehnou kostarickému kouzlu a dříve či později se vrátí, aby zde našli nový domov pro celou rodinu nebo prostor pro odpočinek na stáří.

Kolikrát jste na Kostarice použil slovní spojení pura vida?
Toto slovní spojení má několik významů – ve významu pohoda mockrát.

Chybělo vám něco v lokálních obchodech na Ose?
Nic nechybělo, je to plně srovnatelné s nabídkou u nás doma.

Jaké jsou ceny na Kostarice ve srovnání s Českem z vašeho pohledu?
V podstatě stejné, něco lehce dražší, něco lehce lacinější.

Navštívil jste někdy další země Latinské Ameriky? Pokud ano, můžete srovnat?
Navštívil jsem i další země a Kostarika byla určitě nejbezpečnější, srovnatelná snad jen s Gaudeloupem, což je ale vlastně EU, protože je součástí Francie.

Preferoval byste bydlení v srdci džungle, na pláži, někde v kopcích s výhledem nebo naopak v centru lokálních měst a vesnic?
Na kopečku s výhledem na západ slunce. Nevadilo by mi ani bydlení v blízkosti pláže, ty kostarické totiž nejsou poznamenané masovým turismem, takže se z nich neozývá hlasitá hudba z repro beden nebo vyvolávání neodbytných prodavačů.

Doporučil byste návštěvu Kostariky čtenářům?
Věřím, že z předcházejících odpovědí a jejich obsahu je naprosto jasné, že ano. Pura vida, amigos!

Foto: Realitykostarika.cz