Máte málo energie? Doplňte železo!

04.02.2023

Když vám únava brání užít si jaro naplno, nedejte jí šanci. Užitečnými pomocníky vám budou vitamíny, ale také minerální látky. Patří k nim železo, které přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Naše tělo si železo ani další minerální látky samo vytvořit neumí, a tak je jen na nás, bychom mu ho zajistili. Ideálně jako součást pestré a vyvážené stravy. Velmi bohatá na železo jsou játra, dobrou volbou je i takzvané červené maso, třeba libové hovězí. Cenné zdroje železa najdete i mezi potravinami rostlinného původu. Patří k nim luštěniny, ořechy i sušené hřiby. Jejich vstřebatelnost je však lepší podpořit. Poslouží vám vitamín C, jak v podobě zeleniny, tak sklenky pomerančového džusu, kterou jídlo zapijete.

Kdy si dát pozor

Dostatku železa by měly o něco větší pozornost věnovat ženy v produktivním věku. Jejich tělo ho totiž potřebuje zhruba o třetinu více než organismus stejně starých mužů. Výrazně pak nároky na množství tohoto minerálu rostou v době těhotenství a také kojení. Úbytek krve a s ní i železa bývá třeba zohlednit u žen, které se dlouhodobě potýkají s poruchami menstruačního cyklu, ať už je nepravidelný, silný nebo prodloužený.

Chybí vám železo?

Projevy, jimiž nám organismus hlásí nedostatek železa, bývají nespecifické, a tak jim často nevěnujeme pozornost. Patří k nim pocit únavy a vyčerpání, nápadně bledá pokožka, a to včetně sliznic, lámavé a suché vlasy, rozpraskané koutky úst, ale i zhoršená schopnost soustředit se.

Náš tip

K doplnění železa slouží také tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+. Vyniká komplexním složením, které má hned několik předností. Kromě železa je zdrojem vitamín B2, B6, B12 a C, které rovněž přispívají ke snížení pocitu únavy a vyčerpání. Důležitá je také dobrá vstřebatelnost železa. Ta je dána jak použitou formou, tak obsahem vitamínů B2 a C, které ji podporují. Součástí přípravku jsou i výtažky z bylin a ovocné šťávy, které mají příznivý vliv na trávení. Více na www.floradix-zelezo.cz.