MDŽ se blíží, jaké květiny vybrat?

16.02.2022

Květiny za nás dokáží říct než tisíc slov. Možná otřepaná, ale pravdivá fráze. Každá květina má svůj význam a jednoznačně patří i k MDŽ, které se blíží. Chcete taky svojí partnerce, mamince, sestře, kamarádce, dceře, kolegyni nebo babičce poslat květiny, ale nevíte, která bude ta pravá? Inspirujte se našimi tipy.

Kapka historie

Mezinárodní den žen slavíme každý rok 8. března a jde o mezinárodně uznávaný svátek, kdy ženy dostávají květiny a třeba i bonboniéru. Možná vás překvapí, že jeho počátek je datován už k roku 1907, kdy se ve Stuttgartu konal první mezinárodní sjezd socialistických žen a začaly se objevovat návrhy, aby se ženy v určitý den v roce sešly a požadovaly volební právo.

O rok později, na pozadí sociální krize, vyšlo v New Yorku asi 15 tisíc žen do ulic na protest za kratší pracovní dobu, lepší plat, konec práce dětí a za hlasovací právo. Od té doby se poslední únorovou neděli slavil ve Spojených státech Národní den žen, který do Evropy přišel až o 2 roky později.

Konkrétní datum tehdy ještě nebylo stanoveno, k tomu přispěly až demonstrace v Petrohradě 23.února 1917, kdy ženy protestovaly proti první světové válce. Podle gregoriánského kalendáře je 23.únor vlastně 8. března.

Jaké květiny patří mezi ty nejoblíbenější?

Ty tam jsou doby, kdy se MDŽ oslavovalo výhradně červeným karafiátem a pokud žena byla matkou, tak také přáníčkem od dítěte. Zatímco přáníčko zůstalo dodnes, červené karafiáty nahradily i jiné květiny. Inspirovat se při jejich výběru můžete tím, jaké má žena ráda. Pokud si nejste jisti, pak vězte, že mezi ty nejoblíbenější patří:

• Klasika v podobě růže
• Tulipány jako symbol jara
• Gerbery pastelových barev
• Nádherně voňavé frézie
• Zářivě žluté slunečnice
• Půvabné alstromérie
• Lilie s intenzivní vůní, které potěší i dlouhou životností.
• Vsadit můžete i na mix různých květin.

A co ta květomluva?

Na začátku jsme zmínili, že květiny za nás mohou promlouvat. Každá totiž něco symbolizuje, v některých případech význam mění i barva. Co tedy jednotlivé květiny říkají?

Růže jsou symbolem lásky, krásy a přátelství, svůj význam mají ale i jejich barvy. Červená vyjadřuje lásku, tmavě červená vášeň, žlutá silné emoce i žárlivost, bílá věčnou lásku, úctu a nevinnost, růžová dokonalost a tmavě růžoví poděkování.

Tulipán promlouvá o dokonalé lásce. Bílý prosí o odpuštění, červený mluví o pravé lásce, žlutý o radosti a úsměvu.

Gerbera vyjadřuje upřímnost a věrnost, na barvě u nich nezáleží. Frézie říká, ať neztrácíte naději, alstromérie vyjadřuje přátelství. Lilie je považována za symbol čistoty a věrnosti, slunečnice přináší pozitivní zprávy a obrat k lepšímu.