Menopauza mění vzhled ženy: Zhoršuje se kvalita vlasů, kůže a nehtů

16.11.2022

Menopauza neznamená jen návaly horka, ale může i viditelně proměnit vzhled ženy. V klimakteriu se totiž mění kvalita vlasů, pleti a nehtů. Důvodem změn je klesající hladina estrogenu v těle. Přinášíme vám rady, jak tyto nechtěné projevy menopauzy zmírnit.

Hlavním signálem přechodu, který v průměru začíná mezi 45. a 55. rokem života ženy, je ztráta menstruace. "Jde o přirozený stav, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Kolísání hladiny hormonů způsobuje změny v těle ženy, které mohou proměnit i vzhled," vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Estrogen totiž podporuje zadržování vody v pokožce, jeho úbytek způsobuje dehydrataci, která se projevuje na různých částech těla. S klesající hladinou estrogenu kromě dehydratace souvisí také snížená produkce kolagenu a keratinu. Tyto změny se pak odráží mimo jiné na kvalitě vlasů, kůže a nehtů.

Vlasy: Vypadávání a tvorba lupů

První místo, na kterém se může viditelně projevit výše zmíněná dehydratace, jsou vlasy. Ženy v klimakteriu si mohou všimnout vysušené pokožky hlavy a zvýšené tvorby lupů. Poměrně často také vlasy řídnou nebo dokonce vypadávají. "Pokles estrogenu totiž vyvolává zvýšení produkce androgenů tedy mužských pohlavních hormonů. Jejich nadměrné množství může zmenšovat vlasové folikuly, což má za následek vypadávání vlasů," přibližuje lékař.

Tyto důsledky mohou negativně působit na sebevědomí žen. S řídnutím nebo vypadáváním vlasů se přitom během menopauzy setkává přibližně 40 procent žen. Je důležité mít na vědomí, že existují i další faktory, které mohou k vypadávání vlasů přispívat. Patří mezi ně třeba vysoká míra stresu nebo nezdravá strava. Proto dbejte na pestrý jídelníček, doporučuje se zařadit suroviny bohaté na sacharidy, jako je cizrna, sladké brambory a celozrnné potraviny. Je dobré hlídat si příjem zdravých tuků, které můžeme najít v rybách, lněných semínkách nebo olivovém oleji. Pro psychickou i fyzickou pohodu je nezbytné udržovat pod kontrolou hladinu stresu, tím lze předejít hormonální nerovnováze. Pro boj s dehydratací je také důležitý pravidelný pitný režim, nejvhodnější je čistá voda.

Co se týče samotných vlasů, je vhodné je v období menopauzy tepelně neupravovat, tedy omezit používání žehličky na vlasy a kulmy. Pokud si vlasy musíte fénovat, snižte teplotu na minimum. Stejně tak je dobré vyřadit chemickou vlasovou kosmetiku. Ženy, které si barví vlasy, by měly zvážit využití přírodních barev, které neohrožují pokožku hlavy a zdraví vlasů.

Nehty: Častější lámání a ztráta lesku

Křehké nehty jsou dalším důsledkem menopauzy. Pokles hladiny estrogenu oslabuje vrstvu keratinu, což je látka, která se tvoří v nehtovém lůžku. Nehty se pak třepí a dochází k jejich lámání. Aby nehty zůstaly silné a lesklé, je důležité udržovat ruce hydratované. Aby se nehty zbytečně nezatěžovaly, doporučuje se použití rukavic při úklidu nebo mytí nádobí. Nehty je dobré pravidelně zastřihávat, krátká délka totiž prospívá zdravému růstu a obnově nehtů. Zároveň se vyhýbejte odlakovačů s chemickým acetonem, který již tak dehydratované nehty ještě dále vysušuje.

Pleť: Ztráta pevnosti a akné

Další částí těla, na kterou má přechod vliv, je pleť. Konkrétně se v souvislosti s kůží bavíme o kolagenu, což je bílkovina, která udržuje tělesné tkáně pohromadě. S poklesem estrogenu se snižuje i produkce kolagenu v pokožce. Úbytek kolagenu znamená, že pleť ztrácí na objemu a pevnosti. Některé ženy si v důsledku hormonální nerovnováhy mohou všimnout vyšší tvorby pupínků. V tomto případě je vhodné používat jemný čisticí přípravek, který obsahuje kyselinu salicylovou. V krajních případech se doporučuje i návštěva dermatologa.

Zpevnění pokožky můžete docílit jednoduchou masáží obličeje. Použijte svůj oblíbený hydratační krém nebo olej a každý večer si obličej promasírujte. Masážní pohyby stimulují produkci kolagenu v pokožce a hydratační krémy s obsahem kyseliny hyaluronové pomáhají zadržovat vodu. "Pomoci mohou také antioxidanty, mezi které řadíme například vitamin C přispívající k omlazení pleti. Je možné jej přijímat v podobě potravinových doplňků," radí lékař Pavel Turčan. Přípravek Sarapis Plus, určený přímo pro ženy v klimakteriu, kromě tohoto vitaminu obsahuje také třeba beta-karoten nebo koenzym Q10, který aktivně podporuje využití energie v buňce pro zlepšení regenerace pleti, příznivě působí také na vlasy a nehty.

Více informací na www.vegall.cz