Menstruace v souladu s přírodou

25.11.2021

V poslední době se mnoho z vás asi setkalo, ať už v médiích, v osobní zkušenosti, nebo vyprávěním od kamarádky, s obrovskou nabídkou všemožných nových menstruačních pomůcek. Je zajímavé, že vždy, kdy se nějaké téma dostane do širšího povědomí, jako by se roztrhnul pytel s neomezenou škálou nových možností. Na druhou stranu stojí určitě za povšimnutí, jaké zajímavé alternativy se na trhu objevily v souvislosti s menstruační problematikou ve chvíli, kdy celá společnost začíná uvažovat trochu jinak, než tomu bylo v uplynulých letech. Možná trochu zeleněji, možná hledajíc přirozenější cestu, návrat k udržitelnosti zdrojů a zároveň ke smysluplnosti ve vztahu člověka k přírodě. Nás proto zaujala, ne zcela nová, menstruační pomůcka, která se ale do širšího povědomí dostává v podobné chvíli, kdy se z dominance postupně vytrácí běžné jednorázové hygienické tampony a vložky, jež jsou nahrazovány různými alternativami, jako menstruační kalíšky, pratelné opakovaně použitelné kalhotky, látkové vložky apod. Pomůcka, kterou máme dnes na mysli je přírodní tampon v podobě mořské houby.

Co je mořská houba?

Možná se většina z vás pozastaví nad tím, co to vlastně mořská houba je. Jedná se o mořský organismus rostoucí v teplých, čistých mořích, který je po výlovu čištěn přirozenou cestou bez chemických látek. Mořská houba obsahuje mnoho mořských minerálů a tělu prospěšných sloučenin, není nijak chemicky upravována a neobsahuje žádné syntetické látky. Je to v každém případě úžasně absorpční houbovitá hmota, která vzhledem ke svému objemu pojme ještě větší množství tekutiny, než je tomu u klasických jednorázových tamponů, aniž by taktéž docházelo k jejímu samovolnému uvolňování. Houba nevysušuje sliznici a díky svým antibakteriálním a antiseptickým účinkům je vhodná i pro ženy trpící vaginálními obtížemi. Rovněž dosud nebyla prokázána spojitost používání houbičky se vznikem syndromu toxického šoku. Na rozdíl od klasického tamponu při jejím použití o ní takřka nevíte, nevytváříte objem odpadu, houba nebrání vstupu do pochvy a neomezuje při pohlavním styku (což ocení hlavně ti čerstvě zamilovaní), je opakovatelně použitelná a při správném zacházení a péči o ni, má velmi dlouhou životnost. Zkušenosti uživatelek hovoří až o 6 měsících.

Jak se starat o houbu, aby vydržela?

Je obecně lepší, když máte pro každý menstruační cyklus dostatečný počet hub o dané velikosti a v dané absorpci, která vašemu tělo vyhovuje (to je velmi individuální a nelze než vyzkoušet). Po použití je nutné houbu promýt pod tekoucí studenou vodou, a pak nechat odpočinout v roztoku slané mořské vody, nejlépe v té z Mrtvého moře, s kapkou tea tree oleje. Sůl z Mrtvého moře má tu zvláštnost, že v jejím domovském působišti, a tedy v Mrtvém moři, nebyly nalezeny téměř žádné stopy života, protože sůl o tak vysoké koncentraci a v takovém složení minerálů, znemožňuje jakoukoli jeho formu. Proto je tento samočisticí mechanismus považován za dostačující pro opakované a přitom hygienické použití.

Závěrem na zamyšlenou:

Je jasné, že si každá žena najde to, co jí samotné vyhovuje nejvíce. Dnes máme na výběr ze spousty možností. Nicméně, je zajímavé se zamyslet nad tím, jaké možnosti asi měly ženy v historii před tím, než trh zaplavily mainstreamové produkty a možná právě menstruační přírodní tampon je něco, na co jsme jen prostě zapomněli, přičemž ještě "nedávno" mohl být tou hlavní a nejběžnější pomůckou.

Zkušenost:

Houbu používám již pátým rokem. Tehdy jsem ji dostala od vlastní sestry k vyzkoušení dárkem k narozeninám ve chvíli, kdy jsem začínala nový vztah se svým stávajícím přítelem. Protože se stále milujeme a zároveň mi houba přináší tolik komfortu a svobody, neumím si již dnes vůbec představit lepší menstruační pomůcku. Na běžné hygienické pomůcky jsem si již léta ani nevzpomněla. A z vlastní zkušenosti nemohu než doporučit.

Náš tip kde koupit: www.prirodnitampon.cz