Odvážný příběh o lásce a zradě se zrodil v Transylvánii

17.09.2023
Autor: Rares Ionescu/Martin Stehlík
Autor: Rares Ionescu/Martin Stehlík

Romantický retelling Sauronova nevěsta vyvolal u fanoušků J. R. R. Tolkiena velkou pozornost. Komplexitou světa i věrohodnými postavami kdekomu vyrazil dech. Dostává je i silná hrdinka, která se houževnatě rve s nepřízní osudu. Románový debut česko-rumunské autorky Emmy Surdu je jako droga. Nedokážete se od něj odtrhnout, a ačkoliv má přes šest set stran, slupnete ho na posezení. Přečtěte si, co nám autorka o sobě prozradila.

Jste nejspíš jediná česká autorka žijící v Rumunsku. Jak si zvykáte na svůj nový domov?
Upřímně? Těžce, pokud vzpomínám na věci, které tady musím oželet. Ale je to pro mě úžasná příležitost, jak změnit svůj život. Rumunsko je nádherná a magická země, možná jediné místo na světě, kde jsou kouzla skutečná. Zvykla jsem si tu. A zamilovala se.

Jak Vás vůbec napadlo psát něco takového?
Víte, já si to psala nejprve do šuplíku. Zrovna jsem se ocitla sama v cizí zemi a kolem řádil covid. Každý z nás si tehdy hledal způsob, jak si zachovat zdravý rozum. Já si s sebou vzala jen jedinou knihu – svou nejmilejší - Pána prstenů. Zavřela jsem se s ním do svého světa a šlo to ze mě samo.

Potřebuje takto kultovní dílo přepisovat? Není dokonalé už od Mistra?
Pro řadu čtenářů ano. A pro jiné je nečitelné. A pro další zase inspirací, jak příběh uchopit po svém – tzv. fanfikce jsou dneska ve světě zcela běžné. Použila jsem modernější jazyk i reálnější pojetí postav, abych svět Středozemě přiblížila i těm, kteří ho doposud moc nemuseli.

Můžete trošku poodhalit, v čem je Sauronova nevěsta jiná?
Hlavní postavou je chudá dívka Frodina, která se shodou náhod stane hybatelkou velkých příběhů, které měla do té doby jen za pohádky. Na své životní cestě potká čaroděje, elfy, trpaslíky, hobity, krále, nejvíc ji ale zasáhne krátké společné putování s hraničářem Aragornem. Zní to jako nějaká love story? Ovšem. To přece do velkého příběhu patří.

Neměla jste obavy nechat postavy zajít tak daleko?
Jak daleko? Myslíte sex? Ani ne. Sexualita je součástí našich dospělých životů. Postavy, které se jí zříkají, jsou krajně podezřelé. Dokonce i robotické bytosti hledají nějakou alternativu, jak nás poučuje Čapkovo dílo R. U. R.

Co by si měly čtenářky z příběhu odnést?
Pamatujte, že za úspěchem každého mužského hrdiny stojí aspoň jedna žena :-) Tak co nám vlastně brání vidět svět po svém? Jsme hrdinkami každý den.

Více info: www.emmasurdu44.wixsite.com


Video zde

Autorka: Dagmar Vondráčková
Autorka: Dagmar Vondráčková