MEZOTERAPIE - novodobý koktejl mládí

29.09.2022

Naše znalosti o kůži jako komplexním, imunitním a multifunkčním orgánu se neustále vyvíjejí, tak jako náš pohled na proces stárnutí kůže. To může být způsobeno vnitřními a vnějšími procesy, které přispívají k postupné ztrátě integrity kůže. Vnitřní faktory jsou genetické dispozice, zatímco vnější faktory jsou způsobeny životním stylem a prostředím.

Fyziologické stárnutí kůže zahrnuje strukturální a biochemické změny. Kůže se v průběhu dospělého života postupně ztenčuje, naneštěstí zrychlujícím se tempem. Zmenšuje se tloušťka pokožky (u žen nejvíce na obličeji, krku, hrudníku, rukou a předloktí), současně se snižuje obsah vody v pokožce.

Trocha teorie...

Tloušťka dermis s věkem také klesá, ubývá množství kyseliny hyaluronové a dalších podpůrných látek produkovaných fibroblasty. Stárnutí je nevyhnutelně spojené s poklesem tvorby kolagenu (v důsledku ubývajících fibroblastů) a s poklesem elastinu.

Bohužel nám stárnutím přibývá ve tkáních reaktivních forem kyslíku - tzv. volných radikálů (ROS) - jako vedlejší produkt buněčného metabolismu působením ultrafialového záření, tabáku, znečištění... ROS způsobují poškození buněčných membrán, buněčných enzymů i samotné DNA.

Je tedy zřejmé, že stárnutí kůže je důsledkem mnoha buněčných dysfunkcí v průběhu času. Zejména fibroblasty a keratinocyty jsou stěžejními typy buněk zodpovědnými za pevnost, pružnost a celistvost kůže. V průběhu našeho života klesá vitalita i těchto buněk, proto kůže tvoří méně a méně kolagenu a všech podpůrných struktur mezibuněčné matrix.

Věk sice nezastavíš, ale vzhledu pomoci umíme...

Estetická dermatologie má naštěstí nástroje, které umí projevy stárnutí kůže zpomalit preventivními účinky
mezoterapeutických ošetření. MEZOTERAPIE je metodou intradermální aplikace vyživujícího roztoku s aktivními látkami určených pro biorevitalizaci kůže ve všech jejích vrstvách.

Intradermální mezokoktejly řeší problémy stárnutí kůže přesně tam, kde jsou aktivní látky účinné, tedy "malé množství na správném místě". V poslední době došlo na estetických klinikách k obrovskému vzestupu zájmu o mezoterapii, navíc na základě výzkumů a studií procesu stárnutí kůže - našeho největšího orgánu - se neustále vyvíjí kožní antiagingová ošetření podporující výživu a vitalitu kožní tkáně.

Mezoterapeutické mikroinjekce vpravují do kůže látky jako je kyselina hyaluronová, vitamíny, minerály a aminokyseliny (základní "stavební kameny" pro kolagen). To umožňuje vyživit a metabolicky aktivovat fibroblasty a keratinocyty, které jsou, jak již bylo řečeno, klíčové pro omlazení pleti a mají příznivý vliv na metabolické procesy kůže.

Novým konceptem intradermální injekční mezoterapie je aplikace NCTF. Jedná se o povrchový dermální mezokoktejl na bázi kyseliny hyaluronové (HA), aminokyselin, antioxidantů aj., určený pro revitalizaci a intenzivní hydrataci unavené či mdlé pleti, pro vyplnění povrchových vrásek a opětovné oživení zralé pleti nebo pleti, která postrádá pevnost.

Klinické studie ukázaly, že NCTF 135HA zvyšuje produkci elastinu a kolagenu, výrazně zvyšuje tonicitu, hydrataci a zářivost kůže a snižuje četnost jemných vrásek. Navíc po aplikaci NCTF významně roste hustota a tloušťka dermis, homogenita a zářivost pokožky.

V každém případě je mezoterapie ideální pro prevenci stárnutí, pro podporu kožní tkáně a pro přirozeně omlazený vzhled pleti. Měla by být prvním estetickým ošetřením, když dojdeme k rozhodnutí nějak své pleti pomoci. Mezoterapeutických přístupů je celá řada, nezapomeňme na oblíbený medical microneedling, mezoterapeutický skinbooster, mezoterapii krku a mnohé další.

Techniky mezoterapie jsou navíc miniinvazivní, ošetření se provádí v lokální anestesii za použití znecitlivujícího krému, proto jsou prakticky bezbolestné.

Na naší klinice RP CLINIC klademe velký důraz na vyživení a hydrataci kůže v kombinaci s následnou aplikací výplňových materiálů, botulotoxinu či jiných ošetření podle potřeby klienta.

Mgr. Michaela Olexová
buněčný biolog / tkáňové terapie