Mikrobylinky a Mikrozelenina – poznejte zdravý zelený svět Microgreens

30.08.2022

Microgreens, mikrobylinky či mikrozeleninka jsou mladé výhonky zeleniny, bylinek nebo květin. Sklízejí se odříznutím stonku nad kořenem a konzumují se v syrovém stavu. Jsou charakteristické výraznou chutí a svěžestí. Oproti klasické zelenině obsahují koncentrovanější obsah živin, enzymů a vitamínů. Pravidelná konzumace mikrozeleniny a různých klíčků, může posílit imunitu a celkové zdraví a je výborným doplňkem stravy.

Ukázalo se, že výhonky rostlin zeleniny a bylinek obsahují několikanásobné množství vitamínů a minerálů jako dospělá zelenina či bylinka - dokonce až 40x více živin než dospělá plodina! Příkladem může být červené zelí, ve kterém se nachází na 100 g, přibližně 40 násobek vitamínu C, čili stačí 100 g microgreens zelí, namísto 4 kg dospělého zelí!

Mladé výhonky zeleniny a bylinek se staly trendem v moderní gastronomii. Pocházejí ze San Franciska, kde se začaly objevovat v prémiových restauracích. Dnes si je už můžete dopřát i Vy v pohodlí svého domova. Mikrozeleninu je totiž možné přidat kamkoli. Díky tomu svůj jídelníček obohatíte o mnoho důležitých živin, zároveň mu dodáte jedinečnou a zajímavou chuť a při servírování vytvoříte nezapomenutelný šmrnc. Jednoduše je přidejte do salátu, na pečivo, přimíchejte do smoothie, anebo z nich udělejte pesto. Posypte jimi omeletu nebo míchaná vejce, těstoviny, zapékané pokrmy či rizoto nebo přidejte k příloze.

Nezaměňte si mikrozeleninu za klíčky. Klíčíme po namočení semínek v nádobě k tomu určené, bez přístupu světla a klíčky konzumujeme po 4 - 5 dnech. Mikrozeleninka se pěstuje v substrátu, na vatě nebo ve vodě a pro růst potřebuje slunce. Její mladé výhonky sklízíme, když dosáhnou výšky přibližně 6 - 12 cm a je obecně méně náchylná na různé plísně a patogeny než klíčky. Mikrozeleninka si proto pozornost a popularitu získala okamžitě. Za posledních pár let bylo provedeno několik studií, které jen potvrdily její blahodárné vlastnosti a účinky.

Ne každá zelenina, bylinka či rostlinka umí vyrůst do MIKRO podoby. Tato speciální semínka na pěstování Mikrobylinek a Mikrozeleninky koupíte na MámeChuť Raw & Bio e-shopu.
- Microgreens
- Klíčky

Mikrozelenina je opravdu nenáročná na pěstování a nevyžaduje mnoho pozornosti. Nepotřebujete zahradu či balkon, ani žádná hnojiva, herbicidy a pesticidy. Stačí do nádoby nasypat substrát k pěstování, vysít semínka a pravidelně zalévat. Za pomoci vody, půdy, kyslíku a díky slunečnímu světlu Vám po několika dnech semínka vyklíčí a zdravá zelená mikrozeleninka vám bude růst před očima.

Dobrou chuť, přeje MámeChuť Raw & Bio e-shop.