Moderní koupelna má styl

08.08.2021

Vybavení a zařízení koupelny patří mezi nejnákladnější investice. Jednotlivé komponenty se tedy vyplatí pečlivě vybírat. Velkou pozornost si zaslouží především středobod celé koupelny, tedy vana a spolu s ní i vhodné umyvadlo.

Jak ale vybrat správné vybavené, které bude vyhovovat všem vašim potřebám, finančnímu rozpočtu a dispozicím vaší koupelny? Máme pro vás několik tipů, kterých byste se měli při nákupu držte.

Smalt, akrylát nebo litina

Na trhu jsou k dostání vany z nejrůznějších materiálů, největší poptávka je ale jednoznačně po vanách ze smaltované oceli a akrylátových. Každý materiál má své specifikum: životnost, odolnost vůči poškození, tvarová stálost, náročnost údržby a izolační vlastnosti. To vše se samozřejmě odráží v ceně.
Výhodou smaltovaných van je jejich nižší pořizovací cena a poměrně vysoká odolnost proti poškrábání. Vzhledem k technologii zpracování je v této kategorii ale omezený výběr tvarů a rozměrů. Naopak u akrylátových van je možné vybírat z nepřeberného množství forem padnoucích do každého prostoru. Akrylátová vana je příjemnější a teplejší na dotek, materiál je o něco měkčí, takže vana je více náchylná na poškození

Kompozitní materiály

Vany z kompozitních materiálů, tedy vyráběné ze dvou materiálů s rozdílnými vlastnostmi, jsou příjemně teplé na dotek a mají skvělé izolační vlastnosti. Jedná se o velmi stabilní vany s dlouhou životností. Stejně jako u akrylátových van, i u van vyráběných z kompozitních materiálů, je k dispozici velmi široká nabídka tvarů a rozměrů.

Klasika nebo asymetrie

Při výběru vany je jedním z nejdůležitějších parametrů velikost koupelny, do které má být vana instalována. Výhoda asymetrických van je především v jejich využití i do menších prostor nebo atypických míst. Velikost a tvar vany doporučuji konzultovat s odborníkem, který navrhne funkční řešení tak, aby vana nezabírala zbytečně moc místa, přesto ale splňovala nároky na příjemnou relaxaci.

Trendy jsou ergonomicky tvarované vany, které nabízejí komfort v podobě podpory pro bederní páteř. U rohových van je zase velmi příjemné vnitřní sedátko, které oceníte nejen při relaxaci, ale i jako odkládací plochu.

Drobnosti pro komfort

Požitek z koupání nezáleží jen na tvaru a materiálu vany, ale také na umístění přívodu vody. Rozhodující je přitom funkčnost a bezpečnost. Koupelnové doplňky, ať už pro bezpečnost nebo pro vyšší komfort relaxace, jsou bezesporu dobrou investicí. Především s takzvanou technologií antislip, tedy protiskluzovou úpravou.

Umyvadlo musí ladit

Výběr umyvadla přizpůsobujeme nejen prostoru, ale také celkovému pojetí místnosti. Mělo by zapadat do stylu koupelny. Pokud ji zařizujete v modernějším duchu, pak volte spíše hranatá nebo geometricky zajímavá umyvadla. Obvyklá, zaoblená, se pro změnu hodí do klasických koupelen.

Na velikosti záleží

Pokud máte koupelnu dostatečně velkou a nemusíte se nijak prostorově omezovat, volte velké umyvadlo se šířkou 80 až 100 cm nebo dvojumyvadlo. Jestliže vaše koupelna není dostatečně velká, využijte pro změnu malé umyvadlo se šíří kolem 50 cm. Problém s prostorem ale vyřeší i rohová varianta, která nakonec může vaší koupelně slušet ze všeho nejvíce.

Nezapomínejte na sifon

Sifon bychom měli vždy pořizovat spolu s umyvadlem. Předejdeme tím situaci, kdy je nutno sifon upravovat, což některé typy neumožňují. Měl by také pocházet od certifikovaného výrobce. Řemeslník by se měl při jeho instalaci vyhnout flexi připojení, které může představovat nejen estetický, ale časem i praktický problém.


Text: Zuzana Langová