Mokré plavky ohrožují močové cesty. Podpořte je včelí „dezinfekcí“

20.07.2021

Studená voda a mokré plavky - a na nepříjemnosti je zaděláno. Močové cesty dostávají v létě zabrat. Přírodní cukr D-manosa je známým pomocníkem pro jejich podporu. V kombinaci s propolisem, který včely používají jako ochranu svých úlů, docílíte ještě silnějšího účinku.

Na bezstarostné poležení u vody se těšíme celý rok. Oblíbená knížka, zmrzlina, vychlazený meloun, lahodný drink - a když slunce připaluje přespříliš, prostě skočíme do chladivé vody. Jenže taková relaxace u bazénu nebo na pláži má svá rizika, a problémy s močovými cestami patří k těm nejčastějším. Přesto se o těchto typicky letních trablech, na rozdíl od úžehu, úpalu či střevních potíží, mluví zřídkakdy. Odborníci přitom vyčíslují počet žen, které alespoň někdy na močové cesty trpěly, až na 70 procent. Asi 15 procent jich přitom "na močák" trpí opakovaně. Právě v těchto týdnech je proto na místě zvýšená opatrnost a podpora močových cest silnou přírodní kúrou. V posledních letech si získal oblibu jednoduchý cukr D-manosa, který se v přírodě vyskytuje mj. v brusinkách či hruškách. Chytré české hlavičky ji nyní začaly kombinovat s propolisem, což je jeden z nejúčinnějších produktů našich včel.

"Brusinkový" cukr a propolis účinkují společně

D-manosa funguje jako účinný obal stěn močových cest. "Stěny močovodu a močového měchýře dokáže D-manosa obalit, aniž by přitom vstupovala do metabolismu. Říká se tomu D-manosní efekt. Propolis je pryskyřice, kterou včely užívají jako stavivo a k ochraně úlu. Vzniká tak, že včely sbírají různé pryskyřice z pupenů květů, rostlin i stromů, poté je obohatí výměšky svých žláz a dále zpracují. Propolis vyniká mnoha účinky a lidé tento poklad včel používají již po staletí," vysvětluje Marek Novotný ze společnosti Purus Meda, která technologii kombinace obou látek vyvinula. K dostání je v lékárnách i na internetu pod jednoduchým názvem PM D-manosa s propolisem. "Díky tomu, že tento jednoduchý cukr zůstává mimo metabolismus, nedochází ke kontraindikaci u osob, které užívají léky, a samozřejmě se ani nemusíme bát o štíhlou linii." Expert doporučuje brát v létě jednu až dvě tablety denně zhruba půl hodiny před jídlem a jednoduše zapít vodou.