Moudrost rostlin

07.10.2022

Na téma léčivých bylin, jejich síly jak zdravotní, tak magické, bylo napsáno mnoho a mnoho knih. Rostliny se už v dávných dobách využívaly k rituálům, zaříkání a léčení, a přestože proběhla mnohokrát snaha o vymýcení důvěry v sílu bylin, ta přetrvala. Dodnes vaříme dětem na bolest heřmánek a při nachlazení lipový čaj. Je to něco, co nás provází všemi časy, jistota pramenící z tradic a moudrosti našich předků. Rostliny nám však mohou dát mnohem více, mohou se stejně jako stromy stát našimi průvodci, učiteli a přáteli.

Šípková růže - sebeláska

Skromná matka všech honosných, vzácných a šlechtěných odrůd v parcích a zahradách.
Těžko hledat tu, která by jí byla rovna. Celá rostlina je léčivá a až neuvěřitelně silná. Snad proto je řazena mezi plevel, který je nutno vytrvale likvidovat. Planá růže je mistrem v odolnosti. Všechny ženy, které mají nízké sebevědomí, cítí se slabé a neatraktivní, by měly navázat kontakt s touto rostlinou. Šípková růže je ztělesněním ženské síly, krásy, vytrvalosti a mateřství. Šípková růže vytváří ochranu nejen ptákům, případně zvěři, ale je i potravou pro včely a hmyz. Z šípkové růže můžeme vyrobit tělový olej, vdechovat vůni květů či využít jejích plodů - šípků, které mají vysoký podíl vitaminu C.
Růže nás může podpořit v dobách beznaděje, sebenenávisti, sebelítosti a zoufalství.
Poselstvím růže je "Nikdy se nevzdávej!"

Kopřiva - sebeobrana

Jedna z nejléčivějších bylin, která roste téměř všude. Kromě obecně známých léčivých vlastností je kopřiva i skvělým potravinovým doplňkem. Z kopřiv připravujeme nádivku, špenát či zelený nápoj k detoxikaci organismu. Na rozdíl od láskyplné růže je poměrně těžké se s kopřivou spřátelit. Pokud se nám to povede, získáme její sílu. Kopřiva nás učí sebeobraně a sebeléčení, je kouzelnou bylinou proti uhranutí a zlu. Ten, kdo trpím strachem či obavami, neumí se bránit proti útokům či mu chybí sebedůvěra, může požádat kopřivu o její tajemství přežití. Je dobré mít na zahradě koutek s kopřivami.
Poselství kopřivy je "Buď bojovník!"

Sedmikráska - sebeúcta

Sedmikráska je jako tichá, milá, prostá dívka, která nikomu nepřekáží, ale vždy ochotně pomáhá. Často je považována za plevel a z trávníků vyháněna na polní cesty a rumiště. I ona je známá pro svoji vytrvalost. Je možná skromná, ale není ušlápnutá. Celá rostlinka je léčivá a jedlá. Někdo nás může na chvíli ušlápnout těžkou botou k zemi, ale jen my sami musíme zvednout hrdě hlavu a jít opět dál. Sedmikráska může být dobrým průvodcem všem, kteří o sobě pochybují.
Jejím poselstvím je "Važ si sám sebe!"

Vlaštovičník - sebe léčba

Magická bylina všech čarodějů nesmí chybět v žádné svatojánské kytici. Vlaštovičník je léčivou, nicméně jedovatou bylinou. Vlaštovičník je silná rostlina, která není pro slabochy a pochybovače. Pokud ji chceme dostat na svoji stranu, musíme obětovat i něco ze sebe. Kořen vykopaný kolem svatého Jana za úplňku má údajně kouzelnou moc. Vlaštovičník přináší odvahu léčit sebe sama, vzbuzuje v nás zodpovědnost za své zdraví a dává nám odvahu ke změnám.
Jeho poselství zní "Naslouchej svým potřebám!"

Zemědým - sebevědomí

Tato rostlina je poměrně neznámá, přestože je jí všude plno a je často zvána plevelem. Nejčastěji pokrývá rumiště, skládky a lemuje polní cesty. Drobounké kvítky zemědýmu dávají hmyzu nektar a dobře působí proti migréně. Jeho síla spočívá v jednoduchosti, neupozorňuje na sebe, je velice skromná ve svých požadavcích a vykvétá za jakýchkoli podmínek. Tato rostlinka nám pomáhá nejen při zdravotních obtížích, ale také při pocitech nedostatečnosti, nesmělosti a osamělosti.
Jeho poselstvím je "Buď sám sebou!"

Až půjdeme na procházku do přírody či vyjdeme na zahradu, je dobré rozhlédnout se kolem sebe, hledat i vidět. Velmi často se stává, že si nás rostlina najde sama. Může se stát, že se na naší zahradě objeví rostlina, která tam doposud nebyla, a je to přesně ta, která nám pomůže s našimi obtížemi. Nikdy se nenuťme užívat byliny, u kterých si nejsme jistí či je vnímáme negativně. Můžeme objevit i svoji totemovou rostlinu, která bude pro náš život velmi důležitá. Někdy postačí napsat název rostliny na papír a na hodinu na něj postavit čistou vodu ve sklenici a poté ji vypít.

Dejme rostlinám možnost ukázat svoji moudrost a sílu, vnímejme je i oplácejme jejich dary svojí péčí.

Text: Ladislava Hanžlová

foto: Adobe Stock

Zdroj: Časopis Rituals, cesta životem