Muži ze second handu

17.02.2022

Zamilovat se do rozvedeného muže? Může se to stát i vám. Čím starší jste, tím více je to pravděpodobné. Vždyť se u nás rozvádí každé druhé manželství a muži, kteří z takových vztahů vzejdou, se znovu vracejí na "trh lásky". Čeká vás s nimi ale ráj, nebo peklo?

Nad rozvedenými muži dlouho visí podivné dusno a kamarádky vás před nimi budou vždycky spíš varovat. Hodně se toho o nich totiž povídá. Co? Třeba že mívají pocit, že něco nezvládli, často je vinou zasypává také jejich okolí. Po rozvodu jsou zranění, unavení, znechucení a o mnoho rozličných zkušeností bohatší. Mohou mít děti, s tím spojené povinnosti platit alimenty, střídat se v péči o ně. Mohou mít dluhy z toho, že vyplatili manželku, když se po rozvodu rozděloval společný majetek. Ze vztahu, který nevyšel, si mohou nést pocity křivdy, přesvědčení, že už se nikdy neožení, ani nebudou mít další potomky. A v neposlední řadě u nich hrozí riziko, že pokud do nového vztahu vstoupí brzy po rozvodu, budou vás vnímat hlavně jako "náplast" na prožité trable, svou pozornost vám budou pečlivě odměřovat nebo se na vás naopak upnou, aby si vynahradili, co je potkalo. Jak vidíte, na vztahu s rozvedeným mužem se najde nejedno riziko. Přesto to vyjít může. Jak?

Oddělte minulost od přítomnosti

Pravidlo číslo jedna zní: vy i on musíte vědět, že minulost skončila. On by proto neměl stále dokola mluvit o tom, co prožil, čím ho kdy jeho exmanželka zklamala nebo v čem mu ublížila. Měl by pochopit, že jako žena máte sice přirozenou schopnost ho vyslechnout, nedej bože ho také uchlácholit, ale že jako žena vedle sebe chcete především silného muže, který žije tady a teď. Samozřejmě, i muži mají své city a emoce, jenže pokud je ten váš rozvedený nemá ještě vyřešené, není správný čas na to, aby se s vámi pouštěl do nového vztahu. Nebylo by to fér vůči nikomu z vás.

Stop srovnávání

Přestože z porovnání s bývalou manželkou můžete vycházet takřka jako anděl, ani s ním to není dobré přehánět. Pokud vám po tisící s láskou připomíná, že na rozdíl od jeho bývalé vaříte jako pánbůh nebo jste skvělá milenka, kterou ona nikdy nebyla, máte právo ho požádat, aby si našel jinou cestu, jak vás pochválit. Takový, aby v něm jeho bývalka přestala figurovat a nepletla se tak do vašeho vztahu.

Hon za dokonalostí?

Nepotřebujete ani jemu, ani sobě dokazovat, že váš vztah bude lepší. Chodit nebo žít s rozvedeným mužem totiž někdy svádí k tomu bojovat s pomyslnou konkurencí v podobě exmanželky a snažit se být automaticky ve všem lepší, aby se minulost neopakovala. Spíš než křečovité vyvařování, nažehlování, obskakování, ustupování ve sporech a konejšení ega se vám ale vyplatí být sama sebou, nechat vztah žít vlastním životem a stavět něco, co skutečně chcete. Protože stát se "stepfordskou paničkou" ještě žádnou z nás šťastnou neučinilo.

Každému, co jeho jest

Ať byl jeho rozvod sebebolestivější, nesmí se vám stávat, že byste pykala za chyby jeho exmanželky. Jak by se vám to mohlo přihodit? Pokud v dotyčném muži vyvolala například žárlivost svými nevěrami, nemělo by se vám stávat, že budete teď vy stíhaná a hlídaná jako v nejpřísnější věznici. Nemusíte se nikdy nikomu zpovídat, co děláte ve svém volném čase, na který máte právo v každém vztahu! A on musí pochopit, že vy nejste jeho bývalá žena a že mezi vás patří především důvěra. Jen na té se dá stavět.

Nikdo není bez viny

Určitě dejte ruce pryč od rozvedeného muže, jenž věčně opakuje, že to, co se stalo, nebyla jeho chyba. Že jen bezmocně sledoval, jak mu žena zahýbá? To byste si klidně mohla myslet, že je to slaboch, neumí si udržet ženskou, a navíc že nebýt exmanželčiny nevěry, on by s ní klidně byl dál! Že on se snažil, ale ona ho vytrvale odmítala? To by ukazovalo, že nedokáže uznat, že něco skončilo a racionálně vyhodnocovat situace. Naznačuje snad, že on by snesl manželce modré z nebe, ale ona to, mrcha, neoceňovala? Jednoznačný příslib dětinskosti, tendence upínat se na druhé. A vy nic z toho ve svém vztahu nepotřebujete!

Hlava v písku

Někteří rozvedení mívají také tendence prosit: já tu mrchu nemůžu už ani vidět, nevyřídila bys to s ní za mě? Takovému zacházení se jednoznačně braňte hned od počátku. Jeho exmanželka je jeho problém a jediné, o co by se měl zasazovat, je, abyste s ní nijak nepřišla do kontaktu. Samozřejmě, že by pro dotyčného bylo jednodušší, kdyby se vyhnul ošemetné porozvodové komunikaci, nicméně vy a jeho ex byste se měly potkat snad jen tehdy, že si na víkendy předáváte děti. V takovém případě se dá přimhouřit oko a vzít v potaz, že ona jako jejich matka bude chtít vědět, kdo se teď stará o její potomky. A nebo se může stát, že je bude předávat v době, kdy váš partner bude ještě v práci a podobně... Potom ano, komunikujte s jeho exmanželkou, ale chraňte se toho, že na sebe vezmete něco víc. Vymstilo by se vám to.

Rozvedený muž = vychovaný muž

Z čeho naopak můžete trochu těžit, je, že pánové, kteří prošli manželským svazkem, jsou v mnoha případech "vychovaní". Jedni k tomu, aby pomáhali v domácnosti, jiní jsou zvyklí chodit nakupovat, plánovat víkendové akce, dovolené... Může toho být spousta a může se vám to do vztahu hodit jako jejich kladná zkušenost nebo schopnost. Takže se vyvarujte klasické chyby čerstvě zamilovaných žen: neodhánějte jej, když vám bude chtít pomoct, jak byl zvyklí. Nebýt na všechno sama? To je k nezaplacení!

Snadná komunikace

Pokud zůstaneme u kladů rozvedených mužů, je určitě hodné ocenění, že umí víc chodit v párové komunikaci. Jako manžel (a otec) musel vzhledem k zodpovědnosti svého postavení v rodině jistě coby ženatý řešit mnohé potíže. Každý den musel rozhodnout tisíc maličkostí, vychovávat děti, být zodpovědný. Takové umění vám skutečně nabídne spíš muž rozvedený než ten, který se ve vztazích dostal leda tak k několika měsícům společného bydlení.

Další svatba na obzoru?

Daří se vám, žijete šťastně a překonali jste všechny útrapy? Tak to je prima. Ale raději automaticky nečekejte, že se váš rozvedený muž pohrne do dalšího manželského svazku. Určitě to nebude hned, nevyplatí se vám ani na něj tlačit, upozorňovat ho, že vy nejste "ona", že vám se to už určitě povede a vyjde vám to. On si na tohle všechno musí přijít sám, a přestože se podle průzkumů znovu ožení až 65 % rozvedených pánů, raději se obrnit trpělivostí.

Text: Sára Kleinová