Na brněnské klinice SurGal vyléčí gastrický bypass většinu diabetiků

19.07.2022

Gastrický bypass je nejmodernější operační zákrok, při němž chirurg v podstatě pacientovi posune tenké střevo. Orgán pak není schopný vstřebávat takové množství potravin a člověk tak poměrně jednoduše hubne. U devadesáti procent diabetiků, kteří zákrok podstoupí, do dvou let odezní potřeba užívat inzulin. Operaci nové nabízí v brněnském Surgalu. A to na samozřejmě účet pojišťovny.

Existují lidé, jímž váha způsobuje takové zdravotní problémy, že hubnutí svépomoci již není téměř možné nebo příliš pomalé. V brněnském SurGalu proto jako jedni z prvních zavádí novou operaci s názvem gastrický bypass. A výsledky jsou více než uspokojivé.

Devadesát procent pacientů s diabetem druhého typu se do dvou let po zákroku obejde bez užívání inzulinu. "Čím déle pacient inzulin užívá, tím se menší šance, že se bez něj obejde úplně. Kvalita života se však po zákroku zvýší každému pacientovi. Úbytek váhy je zároveň trvalý a z dosavadních zkušeností víme, že pacient po operaci přijde až o devadesát procent nadbytečné váhy," představuje úspěšnost operace její průkopník, profesor Ameet Patel z anglické King's College Hospital.

Bypass žaludku je operace prováděná laparoskopicky. Chirurg během ní změní uspořádání žaludku tak, že posune napojení tenké střeva na žaludek, a tím sníží vstřebávání živin. Je to v podstatě taková malá objížďka spočívající ve vyloučení sedmdesáti centimetrů až dvou metrů tenkého střeva z trasy pro potravu. Výsledkem je snížení efektivity trávení potravin a tedy i nižší přísun energie. "Zavedením této metody vycházíme vstříc zejména nejčastějšímu populačnímu onemocnění - obezitě. A ta je často doprovázena dalšími chorobami," představuje další rizika vedoucí operatér MUDr. Tomáš Paseka.

Obezita je totiž velmi často spojena s cukrovkou. A ta, jak známo, zvyšuje tlak a cholesterol, zvyšuje riziko infarktu a mrtvice; způsobuje impotenci nebo vede k takzvané diabetické noze, při níž je nutná amputace končetiny.

"Náklady na léčbu chorob spojených s obezitou jsou astronomické. Není pak těžké si spočítat, že jedna operace bypassu žaludku v ceně 150 tisíc korun se pak společnosti mnohonásobně vrátí. Vědí to i pojišťovny, proto zákrok hradí," vyčísluje úspory ředitelka SurGalu JUDr. Jitka Kellnerová.

Jako každý závažný zásah do lidského organismu i tento s sebou nese negativa. Kvůli nižší efektivitě vstřebávání potravin pacient rovněž přijde o schopnost účinně přijímat vitamíny a minerály. Musí je tak nahrazovat výživovými doplňky a pravidelně chodit na kontroly do metabolické poradny.