Nábytek pro dobrou pohodu

27.06.2021

Zahradní nábytek neodmyslitelně patří k letní pohodě v kruhu přátel či rodiny. Letní teplý večer, gril, západ slunce, pohodlné křeslo a knížka v ruce... tak nějak si přestavujeme prázdninovou pohodu.
Při výběru zahradního nábytku lze sáhnout po různých materiálech. Ne každý nábytek je ale vhodný do všech zahrad. Při výběru vezměte v potaz nejen jeho cenu a estetickou vhodnost, ale i vlastnosti materiálu.

Umělý ratan

Umělý ratan je nejvhodnější variantou pro všechny, kteří hledají moderní pohodlné posezení, o které není potřeba dlouze pečovat a které vydrží ve stejném stavu po mnoho sezón. V případě potřeby stačí venkovní nábytek otřít navlhčeným hadříkem a přeprat podsedáky, které bývají velice odolné, a navíc se při nepříznivém počasí dají jednoduše sundat. Výhodou nábytku z umělého ratanu je, že jej nemusíte nikam uklízet podle sezóny.

Dřevěný masiv

Mezi lehkým plastem, robustním betonem nebo moderním ratanem se nabízí i nestárnoucí klasika - dřevěný masiv. U dřevěného nábytku je zásadním kritériem i náročnost údržby, která se odvíjí podle jeho umístění a druhu dřeva.

Například ve srovnání s plastem je životnost dřevěného nábytku mnohonásobně delší, exotické dřeviny jako teak nebo durian vydrží i několik desetiletí. Měkké dřevo jako borovice, smrk nebo modřín zase potřebuje důkladnější péči, aby vydrželo výkyvy počasí bez větší úhony.

Elegantní kov

Kovový nábytek je na zahradách, balkonech a terasách oblíbený díky své odolnosti, dlouhé životnosti a estetické funkci. Abyste mohli takovýto nábytek využívat co nejdéle, je vhodné při jeho koupi hledět na jeho povrchovou úpravu - provedenou buď pozinkováním, nebo práškově naneseným lakem. V případě kovu by se mohlo zdát, že jednotlivé kusy budou příliš těžké a manipulace s nimi tak nesnadná. Opak je ovšem u některých druhů pravdou - moderní odolné slitiny neztrácí na pevnosti, avšak hmotnost notně ubývá. Jedná se především o slitiny hliníku a dalších kovů. Oproti čistému hliníku jsou jeho slitiny nepatrně těžší, ale až několikrát pevnější a tvrdší. Je tedy vhodný například pro pořádání zahradních oslav, kdy dochází k časté manipulaci s nábytkem.

Originalita na zahradě

Odolný povětrnostním vlivům, stabilní a nenáročný je betonový nábytek. Od jeho koupě ale může odrazovat vysoká hmotnost a robustnost, manipulace s ním je tak značně namáhavá. Krokem do neznáma může být zase nábytek z umělého ratanu. Jeho životnost je nižší než u ostatních druhů, a to i v případě, že se jedná o dražší kousek se železnou konstrukcí. Kamenem úrazu je koroze postihující právě jeho železnou kostru. U ratanového nábytku je proto vhodnější konstrukce hliníková, která zajistí nejdelší životnost, ačkoliv má omezenou nosnost.

Maximální pohoda

Houpačky, lehátka, taburety, slunečníky či markýzy - ze zahradního posezení mohou udělat odpočinkový ráj v lůně vašich zahrad. Ať už chcete nejjednodušší lehátka z plachtoviny natažené na trubkové konstrukci, či honosná kovová lehátka, vždy byste měli brát na zřetel jejich nosnost (některé typy mají pouze do 80 kg), dále pak polohovatelnost opěrky (od 1 až po 4 polohy) a pro usnadnění vstávání madla či područky. V poloze ležmo jistě oceníte malé speciální polohovací stolky, které nezaberou mnoho místa a díky nimž budete mít malé občerstvení vždy po ruce.

Především děti a senioři využijí zahradní houpačku. Při jejím výběru opět dávejte pozor na její nosnost a především na kvalitu provedení - pevnost spojů, konstrukční materiál a celkovou kompaktnost. Vhodná je též houpačka s nepromokavou střechou, která může posloužit jako úkryt před krátkou letní přeháňkou.

Kousek stínu

Nedocenitelným společníkem se nám v létě stane slunečník. Lze ho totiž snadno přemisťovat, což znamená, že ve skrytu jeho stínu můžeme jak pohodlně plet záhon, tak si i číst knihu uprostřed trávníku. Kvalitní slunečníky poznáte podle bytelné konstrukce (ze dřeva či kovu) a potahové látky, která je řádně napnuta, nemačká se, je z vodoodpudivých materiálů a s UV ochranou (podobná škála jako u opalovacích krémů). Obzvláště u velkoprostorových slunečníků dbáme na styl ukotvení a způsob, jímž se stínící plocha rozevírá. Pro usnadnění bývají opatřeny lankem, které se táhne přes kladku. Naklánění slunečníku v kloubu se ovládá kličkou.

Text: Jana Šulcová

Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENÍ