Nakopněte své tělo jarním detoxem

04.05.2022

Jarní detox. Někdo na něj nedá dopustit v rámci svého očistného rituálu, pro jiného je to zbytečnost, která nemá efekt. Pokud si však zvolíte správnou cestu detoxu, může vám jedině prospět. Protože není detox jako detox.

Jaro je v plném proudu, ale počasí je zatím spíše aprílové. Teplé slunné dny střídají ty deštivé a větrné, a někdy se stihne výměna odehrát i několikrát během pár hodin. Jedná se o ideální období pro nastartování svého organismu pomocí jarního detoxu.

Detox dovede pomoci s problémy, které by nás v této souvislosti ani nenapadly. Nejedná se totiž o nějakou zázračnou hubnoucí kúru, ale o účinné nakopnutí svého těla, čímž se můžeme zbavit únavy, nezdravé pleti nebo třeba pocitu nafouknutého břicha.

Základem úspěchu je strava. Ta by měla být pestrá, plnohodnotná a výživná. To platí po celý rok, ale je na každém, aby si v tomto směru sáhl do svědomí. Organismus se dokáže pravidelně čistit sám od sebe, ale detox může prospět v případě, kdy cítíme, že je naše tělo "zanesené", a chceme mu ulehčit. Na pořadu dne by tak měl být příjem nutričně bohatých živin, dostatek zeleniny a ovoce a na vitaminy a minerály bohaté potraviny. Mezi to, čemu se ve stravě vyhnout, patří bez pochyby zpracované průmyslové potraviny a jídla z rychlého občerstvení.

Pravidelný pohyb je rovněž velkým pomocníkem pro nastartování těch správných procesů v těle, neboť nám pomáhá zbavovat se toxinů.

Chcete-li si pomoci a opravdu se očistě věnovat, zaměřte se na podporu správné funkce jater. Na trhu naleznete řadu doplňků stravy, které pomohou játrům se správným fungováním, a vy tak můžete podpořit svůj detoxikační proces. Bylinou známou pro své blahodárné čistící účinky je například ostropestřec mariánský.

"Člověk žijící v duchu zdravého životního stylu se detoxem nemusí zabývat. Mnoho z nás však z nejrůznějších důvodů podléhá rychlému konzumnímu způsobu života, kdy je jednodušší sáhnout po již zpracovaných potravinách než si uvařit nebo jet autem než jít pěšky. V takovém případě nám detox může prokázat příjemnou službu a pomoci nám nabrat správný směr," uvádí Nicole Hlavatá, výkonná ředitelka Českéa slovenské asociace pro speciální potraviny. Dodává však, že "jednorázová" akce na podporu organismu neznamená, že tělo hned zapomene, že celý rok jíme denně jídla z fastfoodů a nehýbeme se, a pocítíme okamžitý rozdíl. U zdravého a funkčního těla jde především o dlouhodobě praktikovaný zdravý životní styl.

A pokud ke všemu výše zmíněného přidáte ještě detox digitální, ulevíte svému tělu nejen po fyzické, ale i psychické stránce