Nápadité venkovní osvětlení

04.07.2022

K moderní zahradě patří promyšlený světelný scénář stejně jako k interiéru. Různé typy světel nám zajišťují bezpečí a vedou naše kroky, poté co zapadne slunce, jiné se postarají hlavně o estetický zážitek a příjemnou atmosféru. A právě na ně si posvítíme...

Hra na schovávanou

Zatímco ve dne máte zahradu jako na dlani, po soumraku začíná hra světel a stínů. Díky dekorativnímu osvětlení si ji vymodelujete k obrazu svému, vtisknete jí osobitou tvář. Vybrané solitéry necháte vyniknout, reflektory namíříte na zajímavá zákoutí. Neomezujte se jen na jeden druh, kombinujte. Na výběr máte závěsná, nástěnná, stolní, stojací a vestavná svítidla. Relaxační zóna na zahradě díky víceúrovňovému osvětlení získá na intimitě. Naopak tmou necháte pohltit to, co by rušilo harmonický dojem.

Stromy a rostliny v záři reflektorů

Decentního světelného akcentu docílíte pomocí zápustných a pojezdových světel. Ta s nižším výkonem zvýrazní okraje teras nebo chodníčků, varianty se silnějšími zdroji jsou vhodné k tlumenému osvícení fasád, zdí nebo stromů v trávníku.

Ke scénickému osvětlení stromů a rostlin používáme převážně zahradní reflektory, umístěné do záhonů. Listnaté stromy a keře osvětlujeme zespodu, čímž zdůrazníme kmen a větve. Světlo stromem prochází, což je krásné i v zimě. Husté a jehličnaté stromy, keře a traviny nasvěcujeme ze strany, takže vyniknou celé.
Oblíbeným trikem designérů je omotat kolem kmene listnáče světelný řetěz nebo do koruny zavěsit lampičky. Pohádková atmosféra u vás díky tomu zavládne nejen o Vánocích.

Romantické noci na terase

Centrem večerního života na zahradě je terasa. Vedle ryze funkčního osvětlení, bez kterého byste si neviděli na špičku nosu, se soustřeďte na světla, které budí emoce: retro lucerny, minimalistické lampy, venkovní lustry s designovými stínidly, stojací svítidla, girlandy s barevnými žárovkami. Dopřejte si relaxaci v záři svíček ve stylových nádobách odolných proti větru. Úchvatně vypadají také svítící objekty, např. koule či kostky. Některé lze dokonce použít zároveň jako sedací nábytek, případně květináče.

K moderní zahradě patří promyšlený světelný scénář stejně jako k interiéru. Různé typy světel nám zajišťují bezpečí a vedou naše kroky, poté co zapadne slunce, jiné se postarají hlavně o estetický zážitek a příjemnou atmosféru. A právě na ně si posvítíme...

Imitace měsíčního svitu

Trendem letošního roku je pomocí umělého osvětlení napodobit tajuplnou záři měsíce v úplňku. Efektu docílíte přirozeným teplým osvětlením z výšky, což má svoje kouzlo v kteroukoli roční dobu. Pro instalaci využijte například vzrostlé stromy. Světlo bude pronikat větvemi, což vytvoří dokonalou iluzi. Zahrady, terasy a cesty zalité zářivějším "měsíčním" světlem poskytují uklidňující, přívětivý venkovní prostor, který si užijete dlouho do noci.

Světla zrcadlená ve vodní ploše

U okrasných jezírek se zaměřujeme na osvětlení přírodnin podél břehu. Bazény se večer stanou jedinečnou podívanou díky podvodnímu nebo plovoucímu osvětlení.

Do venkovních prostor vybírejte výrobky s dostatečným IP krytím (Ingress Protection). Druhá číslice IP kódu představuje odolnost vůči vodě v rozsahu 0 až 8. Světlo můžete umístit do exteriéru, je-li druhá číslice 4 a vyšší. V okolí vody nebo pod hladinou je nutné krytí IP68.

Chytřejší řešení

Kromě designu se u vybraných svítidel zajímejte o spotřebu energie, funkci časovače nebo odpuzovače hmyzu. V zásadě platí, že LED svítidla i přes vyšší pořizovací cenu se vyplatí díky nižší spotřebě a vysoké životnosti.

S osvětlením, pokud není na solární pohon nebo baterie, musíme řešit i elektrické zásuvky. K dostání jsou v podobě venkovních sloupků, které jen stěží rozeznáte od pravých kamenů. Skvěle zapadnou třeba do truhlíků mezi rostliny a samozřejmě jsou vodotěsné.

Text: Soňa Maletínská

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení