Náš příběh, příběh kolagenů Vital Proteins

26.05.2023

Zjištění, které inspirovalo uvedení kolagenů Vital Proteins na trh - Kurt Seidensticker nemohl najít doplňky stravy, které potřeboval – a tak si před deseti lety vyrobil vlastní.

V roce 2012 nemohl Kurt Seidensticker přijít na to, proč ho bolí klouby. Většinu svého života byl Kurt každodenním běžcem a vyzkoušel vše, aby zmírnil bolest, včetně vyloučení mléčných výrobků a potenciálních alergenů ze své stravy až po úplné paleo. Ale zdálo se, že nic nefunguje.

O problému se zmínil své dceři, která v té době studovala medicínu na Chicago univerzitě. Dvojice otec-dcera společně provedla průzkum, prohledala lékařské časopisy a studie. Zjistili, že Seidensticker, kterému je nyní 57, pravděpodobně trpěl nedostatkem kolagenu, typem tkáně, která působí jako polštář v kloubech, ale časem a používáním se opotřebovává.

Otázkou tedy bylo, jak kolagen regenerovat. Syntéza nového kolagenu vyžaduje aminokyselinu zvanou glycin a Kurtův výzkum ukázal, že průměrný nedostatek glycinu v lidském těle je asi 10 gramů. Ironií osudu zjistil, že nejbohatším zdrojem glycinu je...kolagen. Kurt tedy usoudil, že čím více kolagenu může přijmout, tím lépe. Ale říká, že většina kolagenových doplňků stravy, které našel na trhu, neměla ani zdaleka dostatek glycinu nebo kolagenu na porci, aby byl znatelný rozdíl.


Kurt Seidensticker, inženýr NASA, se tedy rozhodl vytvořit svůj vlastní kolagenový prášek s cílem zabalit do každé dávky alespoň 10 až 20 gramů kolagenu. Během vývoje produktu samofinancoval továrnu v Chicagu ve státě Illinois za přibližně 25 000 $ – většinu stavebních prací dokončil sám. Svůj první prodej uskutečnila v listopadu 2013 a v dubnu 2014 uvedla na trh Vital Proteins.

V roce 2014 začal navštěvovat wellness veletrhy a přehlídky a přesvědčil zákazníky a influencery, jako je Katie Wells, která provozuje instagramový účet @wellnessmama, že produkt skutečně funguje. Nakonec si kolageny Vital Proteins získaly pozornost a podporu herečky Jennifer Aniston, která začala produkt používat v roce 2014 a kolageny si ráno přidává do kávy nebo smoothie. Popularita Vital Proteins od té doby raketově vzrostla a Jennifer se nakonec v roce 2020 připojila k Vital Proteins jako kreativní ředitelka.

Kurt říká, že jeho bolesti kloubů přestaly během měsíce užívání dvou odměrek kolagenového prášku každý den a poznamenává "Chodil jsem ven běhat a moje klouby mě prostě zabíjely – což pro mě bylo nové, nikdy předtím jsem nezažil bolest. Tak jsem se zeptal své dcery, která byla na lékařské fakultě: 'Co se to tady děje?' A ona řekla: 'No, pravděpodobně se ti jen tře kost na kost – pravděpodobně sis jen opotřeboval chrupavku.' Dobře, jak se ale vrátit zpátky do kondice? Jak můžeme znovu budovat naše klouby a zajistit růst kolagenu? A tak jsme vytvořili novou kategorii, která se zabývá právě tím." Nyní běhám asi 30 km týdně a zvládám půlmaratony bez bolesti kloubů nebo jakýchkoliv problémů."

A tak se wellness a komplexní péče o sebe staly důležitou součástí našich životů. Zrodila se prémiová, avšak dostupná, rozpustná kolagenová výživa, která se rychle stala neodlučitelnou součástí životního stylu mnoha lidí. Vital Proteins se stal nejprodávanějším kolagenem v USA a má svoji nezastupitelnou roli ve světě doplňků stravy.