Naturopatie – přirozená cesta ke zdraví a harmonii

"Naturopatie je léčebná věda využívající vlastností přírodních sil, vody, vzduchu, slunečního světla, síly země, cvičení, odpočinku, správné stravy, různých druhů mechanických terapií a duševní a morální rovnováhy." Benedict Lust – otec naturopatie.
Jaké to je být naturopatkou, co nám tento obor přináší za možnosti i jak jej lze kombinovat s klasickou medicínou, nám představí Petra Kratochvílová.
Petro, co vás přivedlo k vystudování naturopatie? Jaký je váš příběh?
Jako letuška jsem trpěla na jetlegy, často jsem zažívala spánkovou deprivaci, veliké vyčerpání přerostlo v únavový syndrom. Netušila jsem, jak se sebou mohu pracovat, jak předcházet takovému vyčerpání, nevěděla jsem, co znamená propustné střevo, jak moc ovlivňuje naše zdraví, co znamená harmonie sympatiku a parasympatiku, jak naložit s pojmem adrenálního vyčerpání. A netušila to ani mně dostupná západní medicína. Navíc v mém životě se vždy vyskytoval někdo, komu klasická západní léčba dokázala pomoci jen zčásti. Po porodu jsem byla také vyčerpaná, netušila jsem, jak moc důležitá je prekoncepční péče v období před těhotenstvím. Jednotlivé bylinky či doplňky, které jsem užívala bez pochopení souvislostí, neměly takový účinek a točila jsem se v kruhu. Věděla jsem, že nemohu čekat na spásu zvenčí a raději dám svému přirozenému dlouholetému směřování formu v podobě školy Klinické naturopatie, která mě oslovila právě tím, jak propojuje západní medicínu s funkční medicínou a s celostní přírodní medicínou. Bylo rozhodnuto o mé budoucnosti. Naturopatie je studiem na celý život a studium člověka v celé jeho komplexnosti je mou srdeční vášní.

Co vše obor naturopatie zahrnuje?
Klinická naturopatie je západním směrem celostní přírodní medicíny, který propojuje tradice přírodního léčitelství v oblasti fytoterapie a nutriční medicíny. Abychom si to mohli lépe představit, tak mezi vyučované předměty patří biologie člověka, biochemie, farmakognosie, materia medica, patologie, iridologie, nutriční výživa, bylinná terapie, komunikace s klientem aj. včetně dalších modalit, jako jsou tkáňové soli, Bachovy esence, aromaterapie atd. Využívají se také různé funkční testy – nutrigenomické DNA testy, na potravinové senzitivity, panel hormonů- tzv. Dutch Test atd. Dá se říci, že klinická naturopatie klade důraz na prevenci a využívá metody, které podporují samouzdravovací procesy v těle. Nesoustředí se tolik na diagnózu, jako spíše na člověka v celé své celistvosti, vnímá, že za nerovnováhou, která vyústila v nemoc, stojí faktor psychiky, mentální hygiena a práce s vlastními emocemi. Přihlíží k životnímu stylu, kdy spánek, stres, pohyb a v neposlední řadě životní prostředí hrají neodmyslitelnou roli.
Jak probíhá první návštěva u vás?
Každý klient musí dostat maximum péče a pozornosti, aby se mohl otevřít a beze strachu a spěchu sdělit vše potřebné ke svým potížím, čímž se odstartuje přímo detektivní práce, kdy se společně vydáváme za kořeny jeho problému a hledáme souvislosti vnitřní i vnější. Nejdůležitější je samozřejmě záměr klienta, jeho představy, jak bych mu mohla pomoci. Jako první vyplníme dotazník, který dostane předem, popřípadě ho vyplníme spolu na první konzultaci a zjistím jeho anamnézu. Nejraději pracuji s klientem osobně a napřímo, kdy mohu využít svoji intuici, hraje roli každá maličkost, jak říkáme "Look and Feel"– již ze samotné chůze, stisku ruky, pohledu do očí se dá mnoho vyčíst. Bledá štíhlá žena bude možná trpět anémií a nedostatečným trávením, možná bude i veganka, pokud bude mít i studené ruce, zaměřím se na hodnoty štítné žlázy, případně adrenálních hormonů, starší pán s pivním bříškem mi napoví o vyšší zánětlivosti v jeho organismu a na oslabení jaterních funkcí, kruhy pod očima prozradí nejen nevyspání, ale i o možné potíže s ledvinami, případně nadměrnou konzumaci sacharidů. Visící bradavičky na krku poukazují na problémy s glykemií, bradavice na končetinách zase na imunitní oslabení, paličkové nehty svědčí zase o plicní dysfunkci. S klientem načrtneme časovou osu nemocí a významných událostí, které jsou ve stejném časovém období. Sestavím si matrix funkční medicíny, kde shromáždím veškeré informace ve vztahu k jeho zdravotním problémům a hledám příčiny jeho neduhů. Zajímá mě jeho strava, pitný režim, spánek, míra pocení, menstruace, vzhled stolice, způsob relaxace, jeho koníčky, sport, rodinné zázemí, míra toxického zatížení, jako jsou plomby, očkování, alkohol, ale vše s maximálním ohledem na jeho hranice. Navrhnu mu funkční testy, případně doporučím vyšetření z krve. Klient odchází s dílčími doporučeními ohledně stravy, každodenního režimu, mohu hned připravit bylinnou tinkturu, čaj či nabídnout doplněk stravy dle primární potřeby. Klient by ode mne měl odcházet s pocitem, že je o něj pečováno a že není na své problémy sám, a zároveň s vědomím toho, že klíčem ke zlepšení je on sám. Před další kontrolní konzultací vypracuji podrobný léčebný protokol s návrhem suplementace, fytoterapie, funkčních potravin, režimových opatření, jako jsou dechová cvičení apod.
Je naturopatie vhodným doplněním alopatické léčby?
Jak jsem zmínila v úvodu, klinická naturopatie využívá západní diagnostické metody. Alopatická medicína je pro akutní stavy volbou číslo jedna. Co se prevence, chronických, případně autoimunitních onemocnění týče, je klinická naturopatie pro mě volbou číslo jedna. Je úžasné pozorovat, jak se oba obory dají krásně propojit. Bohužel bližší spolupráce je zatím hudba daleké budoucnosti, ačkoli v zahraničí spadá tento obor pod univerzitní vzdělávání a je vysoce respektován např. v Austrálii, Kanadě.
Kdy je vhodné praktikovat naturopatická doporučení? Čemu lze předcházet, napomoci?
Ve své praxi řeším u klientů často komplexnější problémy, málokdy se stává, že má klient jeden izolovaný problém. Časté jsou u žen opakované záněty močových cest, kvasinková onemocnění, která úzce souvisí i se střevní dysbiózou. Dále mi často chodí vyčerpané mladé maminky, často na antidepresivech, mající úzkostné stavy, které souvisí mnohdy s vyčerpáním minerálu a vitaminů a oslabením funkce nadledvinek. U pánů jsou to problémy s prostatou, které mnohdy souvisí i s celkovým oslabením močového měchýře, močových cest a ledvin, nejen se špatným metabolismem testosteronu. Dále jsou časté případy oslabení imunity, autoimunitních potíží. Dále to jsou opakované chronické infekce, záněty obecně, záněty dutin, alergie, astma problémy metabolického charakteru – vyšší cholesterol a glykémie, vysoký krevní tlak. Hormonální potíže se štítnou žlázou, reprodukčních orgánů, časté jsou potíže s trávením – dyspepsie, zápach z úst, Crohnova choroba, SIBO, potíže se žlučníkem, játry, nedostatečnost slinivkových enzymů. Obvyklé bývají kožní problémy – ekzémy, akné, lupenka, opary, rosacea a v neposledním případě i migrény, neurodegenerativní onemocnění, jako je Alzheimer, Parkinson, ADHD nebo bývá úspěšná ve zmírnění potíží muskuloskeletarních. Ale jak jsem již uvedla, klinická naturopatie podporuje samoléčebné funkce a může tak pokrýt mnoho specifických i nespecifických potíží. Netvrdím, že jsou naturopatické postupy všemocné, vždy je nutné přihlédnout k více faktorům. Osobně i ráda kombinuji poznatky z čínské medicíny, popřípadě z homeopatie a jiných oblastí, jako je reflexní terapie plosek nohy, kraniosakrální terapie… Ráda spolupracuji i s jinými odborníky z řad fyzioterapeutů, lékařů, ale i z řad naturopatů, protože co naturopat, to různí specialisté.
Text: Markéta Vostrá, foto: archiv Petry Kratochvílové