Nebezpečně žhavé léto

30.06.2021

Běloskvoucí pláž, azurové moře a vše zalité v nekonečné záplavě slunečních paprsků. Co víc si od dokonalé dovolené přát? Snad jen snědého Jamese Bonda na baru.

Nevinný letní flirt je jedna věc, ale co když vám přeroste přes hlavu a z původně povrchního laškování pro zábavu a okořenění léta se vyklube nečekaně něco víc? Má letní románek šanci na přežití?

Konstelace pro lásku

Teoreticky vzato, proč by neměl. Nezkrotná přitažlivost si nevybírá v čase ani prostoru. Přesto jsou ale určité konstelace, které fungují v lásce jako kypřicí prášek, anebo naopak jako noha na brzdě.
Je například prokázáno, že nejvíce partnerských krizí a vztahových krachů přichází na podzim. Ubývající intenzita přirozeného slunečního světa se zákonitě odráží na naší náladě a fyzické, milostné i duševní aktivitě. Jsme ze všeho otrávení, nejraději bychom si někam zalezli, uložili se k zimnímu spánku a prospali se až do jara. Svou roli hraje i "podovolenkový šok". Po letních dovolených a volnějším pracovním režimu se opět roztáčí kolotoč nekonečných povinností a shonu. Naladit se s partnerem na stejnou vlnu a vybičovat se po náročném dni k jakékoli romantice nás stojí víc úsilí než kdy jindy. Natož pak spřádat plány, jak proflirtujeme večer v baru nebo na párty!

Už první jarní paprsky s námi ale dělají hotové divy. Překypujeme energií, rozdáváme úsměvy na všechny strany a bez ohledu na věk či pohlaví se nám začínají plašit hormony. Čím to? Slunce našemu tělu vysílá signál, že je čas vytvářet vitamin D, který je nezbytný pro naši imunitu, stavbu kostí a svalů, aktivitu srdce a mozku, ale i pro naší duševní pohodu a dobrou náladu. Tento vitamin sice můžeme po celý rok doplňovat prostřednictvím několika potravin, ale bohužel jen v omezené míře. A tak sluníčko zůstává stále tím hlavním zdrojem. Spánkový hormon melatonin, kterého se s dlouhými letními dny vyplavuje méně, zase způsobuje, že toužíme méně po spánku a jsme daleko čilejší. Zvýšený přísun přirozeného slunce podporuje také tvorbu serotoninu, který je právem označován jako hormon štěstí a dobré nálady. Právě díky němu se v létě cítíme spokojeni, jen tak nás něco nerozhází, a dokonce i špatné zprávy a situace bereme s větším nadhledem než jindy. A co víc, serotonin se podílí také na sexuální aktivitě. S jeho vyšší hladinou zkrátka roste chuť!

Nejlepší sex

Léto je jako stvořené pro lásku. Podle výzkumu zveřejněném v US Today flirtuje až polovina lidí, kteří vyrážejí na dovolenou, už v letadle. Třetina si tam dokonce domluví rande, ovšem valná většina ani nepomyslí na to, že by z toho mohlo vzejít něco vážnějšího. "Prožila jsem celkem dva letní románky," vypráví Eliška (28). "První na řecké Lefkadě byl naprosto neplánovaný. Chodily jsme s kamarádkou každý den na pláž, kde nám do oka padl místní plavčík. Neustále jsme ho okukovaly a dělaly si legraci, která z nás ho uloví. Předposlední den dovolené jsme na něj natrefily v jednom baru, dali se do řeči a v podstatě ani nevím, jak jsem se s ním najednou ocitla na pláži. Myslete si o mně, co chcete, ale byl to nejlepší sex mého života." A jestli dokázala Eliška své letní dobrodružství ustát? "Jasně, že jsem to obrečela, ale rozhodně jsem si nedělala iluze, že by to mohlo nějak pokračovat. Vyměnili jsme si sice telefonní čísla a máme se v přátelích na Facebooku, ale tím to haslo."

Pozor na Pažouty

Hlavní motiv letních flirtů, totiž zábava, a krátká doba na vzájemné poznávání nejsou jedinými překážkami, které stojí v cestě regulérnímu vztahu. Další je fakt, že léto barví všechno do zářivých barev, včetně muže, kvůli nimž se nám o dovolené podlamují kolena. "Kamarádka se provdala do Barcelony, a tak jsem se za ní v loňském létě vypravila, abychom si po dlouhé době užily pořádnou dámskou jízdu," svěřila se svým románkem Jitka (31). "Původní záměr se úplně nepovedl, zato jsme s jejím manželem a přáteli prošli snad všemi bary. A světe div se, za jedním z nich jsem narazila na Čecha, na kluka, který hrával s mým bráchou fotbal. Líbil se mi už tenkrát, ale teprve teď se evidentně naskytla ta správná příležitost. Další dny mě provázel nočním městem, ochotně se mnou absolvoval všechny povinné památky a já jsem měla pocit, jako bych ho znala celý život. A on ho snad měl taky, protože vztah pokračoval i potom, co jsem se vrátila domů. Psali jsme si a volali, až nadešel den D, kdy se měl na chvíli podívat zpátky do Čech a mohli jsme se zase vidět. Domluvili jsme si společnou večeři a všechno probíhalo normálně do té doby, než došlo na placení a větu: "Budeš muset za sebe zaplatit, nemám u sebe dost peněz." V dnešní době platebních karet a bankomatů na každém rohu mi to přišlo fakt k smíchu. Kdyby se do té restaurace nehrnul a nabídl mi, že si můžeme něco nakoupit a uvařit, nebo půjdeme raději do kina, nehnula bych ani brvou. Ale takhle? Najednou jako bych prozřela a viděla ho v úplně jiném světle. Jako obyčejného českého Pažouta."

Nevinné letní lži

Proč máme v létě větší tendenci si svého potenciálního partnera idealizovat? O dovolené fungujete v absolutně jiném režimu, situacích a prostředí než obvykle. Plavky sice zakrývají jen malou část tělesné schránky pana Božského, ovšem z té duševní, charakterové je toho vidět opravdu málo. A tak není divu, že když se společně ocitnete mimo ráj pod palmami, můžete snadno přijít o veškeré iluze. Koneckonců přiznejte, kolikrát jste vy sama podlehla pokušení a využila situace, že cestujete inkognito, a dopustila se třeba jen nepatrné lži o své osobě. V časoprostoru, kde vás nikdo nezná a nemůže se dopátrat pravdy, můžete být klidně úspěšnou módní návrhářkou, bohémskou spisovatelkou nebo odvážnou účastnicí expedic na severní pól... A totéž může přijít z druhé strany například v podobě zapomenuté manželky nebo špatného telefonního čísla.

5 pravidel letního flirtu

Dovolená jednou skončí a s ní i letní románky. Jak si je užít a přežít bez šrámů na srdci?
1. Zvedněte si sebevědomí
Dokonalá pláž, dokonalé moře, dokonalá atmosféra přístavního městečka... Přesvědčte se o tom, že dokonalá jste i vy!
2. Otestujte své zbraně
Dovolená je ta pravá příležitost, jak si vyzkoušet, že vaše ženské zbraně spolehlivě fungují. Testujte a nebojte se odvázat.
3. Teď, nebo nikdy
Letní dovolenou můžete využít k dokonalé kontemplaci, třídění myšlenek, přelouskání mnoha knih ve stylu úctyhodného mnicha nebo k pořádnému dobrodružství. O tom, jestli zvolit variantu A, nebo B, ale nepřemýšlejte příliš dlouho. Přece jen dovolená netrvá věčně a nikdy nevíte, kdy vyčíhnutý objekt sbalí kufry a zvedne kotvy.
4. Držte emoce při zemi
Zamilovat se bezhlavě do muže, kterého znáte pár dní, a dávat si naděje, že to bude láska na celý život, zavání průšvihem. Nenechte se ukolébat ódami na vaši krásu ani planými sliby do budoucna. Zlomené srdce určitě není tím pravým suvenýrem, který byste si chtěla přivézt z dovolené.
5. Myslete na sebe
Kdy jindy se vám stane, že vás muž obletuje, nosí vám ochotně chlazené drinky, starostlivě vás natírá opalovacím krémem a přidá i příjemnou masáž? Nevzdávejte se těchto příjemností, nechte se hýčkat a buďte trochu sobecká.

Text: Sára Kleinová

Zdroj: Časopis PERFECT WOMAN