Nedostatek železa – týká se i vás?

14.04.2023
Železo je stopový prvek nezbytný pro správné fungování našeho organismu. Vliv má na tak zásadní procesy, jakými jsou tvorba červených krvinek a hemoglobinu nebo přenos kyslíku v těle. Existují přitom skupiny lidí, kteří mají vyšší potřebu železa než ostatní. Jeho doplnění by tak měli věnovat větší pozornost. Patříte k nim i vy nebo vaši blízcí?


V souvislosti se železem je důležité zmínit, že si ho náš organismus neumí sám vytvořit. Proto je důležité jej průběžně doplňovat, a to ideálně formou pestré a vyvážené stravy. To se týká každého z nás. Ještě o něco více se na složení svého jídelníčku zaměřte,

… jste-li žena

Denní potřeba železa je u žen mezi 15. až 50. rokem života až o třetinu vyšší než u mužů ve stejné věkové kategorii. Ještě zvýšit ji mohou dlouhodobě neřešené poruchy menstruačního cyklu, s nimiž souvisí větší úbytek krve a s ní i železa. Samostatnou kapitolou je období spojené s narozením potomka, kdy v případě železa beze zbytku platí pověstné jíst za dva. Vyšší nároky na množství tohoto stopového prvku mají i kojící ženy.

… nejíte vše

Pestrou a vyváženou stravu si bohužel nedopřáváme všichni. Někdo zkrátka nestíhá a jí stále stejné, ne vždy hodnotné potraviny. Jiný zdroje železa nevědomky vynechá při nevhodně zvolené redukční dietě. Bohaté na dobře vstřebatelné železo je maso. Vegetariáni a vegani by se tak měli ujistit, že místo něj mají na talířích dostatek rostlinných zdrojů, a zároveň podpořit biologickou dostupnost železa v nich obsaženého, a to například současnou konzumací potravin s vyšším obsahem vitamínu C.

… sportujete

U železa platí, že s každým litrem potu přicházíme přibližně o 0,5 až 1,2 mg tohoto stopového prvku. Dopřávejte tak tělu kromě pohybu i dostatek živin.


… patříte k těmto skupinám:

Na příjem železa raději dohlédněte u dětí a dospívajících, ale také u lidí na opačném konci věkového spektra. Potřeba stopových prvků totiž s věkem neklesá tak významně jako chuť k jídlu u starších lidí. Doplnění železa bývá zapotřebí i při větší ztrátě krve, například u dárců krve nebo u lidí po náročnějších operacích.

Zdrojem železa v dobře vstřebatelné formě je doplněk stravy Salus Floradix Železo+. K jeho přednostem patří komplexní složení. Kromě kombinace bylin v něm najdete i vitamíny B2, B6, B12 a C přispívající stejně jako železo ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.